اجتماعیبرترینهای کسب و کار

علت برفک زدن یخچال هایسنس چیست؟

به عیب یابی یخچال فریزر هایسنس

در این مقاله قصد داریم تا به عیب یابی یخچال فریزر هایسنس بپردازیم. همانطور که قبلا اشاره شد، کارون سرویس به صورت رسمی تعمیر یخچال فریزر هایسنس در مشهد را انجام می دهد. با تکیه بر متخصصان و سرویس کاران مجاز یخچال فریزر هایسنس توانسته ایم تا رضایت مشتریان محترم را در این زمینه کسب نماییم.

 نمایندگی یخچال هایسنس در اهواز ، برخورد هوای داخلی یخچال با هوای مرطوب یا گرم بیرون، علت برفک زدن یخچال شما می‌باشد. برفک زدن یخچال فریزر دلایل مختلفی دارد که در ادامه زرین سرویس به طور کلی شما را با همه علت برفک زدن یخچال آشنا خواهد کرد. همچنین زرین سرویس شما را با انواع راه حل رفع برفک یخچال آشنا خواهد کرد در ادامه با ما همراه باشید.

علت برفک زدن یخچال چیست؟

علت اصلی برفک زدن یخچال ورود هوای مرطوب و گرم به داخل یخچال است.
هوای داخلی یخچال هوای سردی است ولی مرطوب نیست و باید به صورت مداوم این هوا درون یخچال گردش داشته باشد.
زمانی که درب یخچال باز می‌شود و هوای مرطوب و گرم بیرونی وارد یخچال می‌شود باعث می‌شود که آن رطوبت و گرما به یخ تبدیل شود و همین امر اصلی ترین علت برفک زدن یخچال می‌باشد.

انواع علت برفک زدن یخچال:

· نصب یخچال در مکان نا مناسب

یکی از علت برفک زدن یخچال نصب یخچال در مکان نامناسب است منظور از مکان نامناسب محیطی است که رطوبت زیادی دارد.
مکان‌های رطوبت دار از جمله کنار سماور و اجاق گاز که روی آن غذا درست می‌کنید همچنین در برخی از آشپزخانه‌ها که حمام درون آن‌ها قرار دارد با هر بار حمام رفتن رطوبت زیادی محیط آشپزخانه را فراگرفته و با هر بار باز و بسته کردن یخچال باعث برفک زدن یخچال خواهد شد.
پس برای جلوگیری از علت برفک زدن یخچال بهتر است که آن را در مکان مناسب نصب کنید.

· خراب شدن لاستیک درب یخچال

تعمیر یخچال هایسنس در اهواز، از دیگر علت برفک زدن یخچال خرابی لاستیک درب یخچال می‌باشد که باید تعمیر یا تعویض شود.
در اکثر مواقع این امکان وجود دارد که علت برفک زدن یخچال پوسیدگی و پارگی لاستیک درب یخچال باشد.
وقتی که لاستیک درب یخچال پاره و پوسیده شده باشد زمانی که یخچال بسته است هم هوای بیرون به داخل آن نفوذ پیدا می‌کند و ترکیب هوای گرم و مرطوب بیرون با هوای داخلی سرد یخچال باعث بروز برفک درون یخچال شما خواهد شد.

· خرابی ترموستات

در صورتی که علت برفک زدن یخچال شما نامناسب بودن محیط و خراب شدن لاستیک درب یخچال نبود باید بدانید که علت برفک زدن یخچال شما خرابی ترموستات است.
در صورت خرابی ترموستات باید تعمیر و یا تعویض شود.
تعمیر و تعویض ترموستات کار هر کسی نیست و باید برای تعمیر و تعویض آن از نیروهای متخصص و کار بلد کمک بگیرید چرا که ترموستات یک قطعه ی حساس است.

علت برفک زدن یخچال

شما دوستان و همشهریان عزیز می‌توانید جهت نمایندگی تعمیر یخچال هایسنس در اهواز کمک بگیرید.
زرین سرویس نمایندگی تخصصی تعمیرات انواع لوازم خانگی در محل را در استان‌های تهران، شیراز، البرز، اصفهان، رشت، گرگان و … دارد.

راه حل رفع برفک یخچال

راه حل‌های مختلفی برای رفع برفک وجود دارد که در ادامه شما را با آن‌ها آشنا می‌کنیم تا در صورت مواجه شدن با این مشکل بتوانید به راحتی آن را برطرف کنید.

انواع راه حل رفع برفک یخچال:

قبل از شروع هر کدام از روش‌های زیر برای رفع برفک یخچال باید یخچال را از برق خارج کنید تا یخچال آسیب نبیند و شما دچار برق گرفتگی نشوید سپس به کار خود ادامه دهید.

1. خارج کردن یخ:

یکی از سریع ترین راه حل رفع برفک یخچال خارج کردن یخ از یخچال است.
بهتر است برای جدا کردن یخ از بدنه یخ‌ها را به وسیله ی قاشق چوبی یا پلاستیکی کنده و آن‌ها را از یخچال خارج کنیم.

2. آب شدن یخ‌ها:

یکی دیگر از راه حل رفع برفک یخچال این است که یخچال را از برق بکشید و در آن را باز بگذارید و اجازه دهید تا یخ‌ها به آرامی‌آب شوند و شما هم با استفاده از اسفنج آب حاصل از آب شدن یخ‌ها را جمع کنید و همین گونه ادامه دهید تا برفک‌ها به صورت کامل از بین بروند.

3. استفاده از فن:

از دیگر راه حل رفع برفک یخچال استفاده از فن است با استفاده از فن می‌توانید به راحتی برفک یخچال را آب کنید.
درب یخچال را باز بگذارید و یک فن در مقابل آن قرار دهید وقتی که جریان هوا در یخچال به وجود بیاید به آرامی‌یخ‌ها آب می‌شوند و شما باید با استفاده از دستمال و یا اسفنج آب حاصل از آب شدن یخ‌ها را جمع کنید.
همین کار را ادامه می‌دهید تا یخچال شما به راحتی خالی از یخ شود.

4. استفاده از پارچه آغشته به الکل و آب داغ:

استفاده از پارچه آغشته به الکل و آب داغ یکی دیگر از راه حل رفع برفک یخچال می‌باشد.
ابتدا پارچه را درون آب جوش قرار داده و پس از خارج کردن به آن الکل می‌پاشیم و آن را روی یخ‌های موجود درون یخچال قرار می‌دهیم تا یخ‌ها آب شوند.
برای استفاده از این راه حل رفع برفک یخچال بهتر است ابتدا یخ‌های کوچک را از بین ببریم و سپس یخ‌های برگت تر را.
زمانی که پارچه نتوانست مثل قبل یخ‌ها را آب کند باید دوباره آن را به آب جوش و الکل آغشته کنیم.

5. از بین بردن برفک به وسیله ی سشوار:

یکی دیگر از روش‌های سریع راه حل رفع برفک یخچال به وسیله ی سشوار است.
درب یخچال را باز گذاشته و سشوار را به یخ‌های موجود آن گرفته تا آب شوند بهتر است که یک حوله یا اسفنج زیر آن قرار دهید و تا آب را بگیرد.
برای استفاده از سشوار بهتر است که آن را به قفسه‌های یخچال نزدیک نکنید چرا که باعث آسیب رسیدن به یخچال خواهد شد.

6. استفاده از تجهیزات خشک و مرطوب:

یکی از بهترین راه حل رفع برفک یخچال استفاده از تجهیزات خشک و مرطوب است.
منظور از تجهیزات خشک و مرطوب خشک کن فریزر است با استفاده از آن ابتدا روی همه ی یخ‌ها حرکت کرده و پس از آب شدن یک لایه از آن آب‌ها را خشک کرده و سپس همین کار‌ها را تا زمان به اتمام رسیدن برفک‌ها ادامه می‌دهیم.
پس از به اتمام رسیدن برفک‌ها باید یخچال را با استفاده از نوشابه گازدار یا مواد شوینده مناسب تمیز کنید و درب آن را ببندید و یخچال را به برق وصل کنید و پس از مدت کوتاهی که یخچال خنک شد مواد غذایی تان را درون آن قرار دهید.

7. استفاده از ظرف آب جوش:

برای این راه حل رفع برفک یخچال باید یک ظرف را پر از آب جوش کرده و درون یخچال قرار دهید و درب آن را ببندید.
در ادامه باید بدانید که باید ظرف آب را هر ده دقیقه یک بار تعویض کنید و پس از شل شدن یخ‌ها با استفاده از قاشق چوبی یا پلاستیکی آن‌ها را از قفسه‌ها ی یخچال جدا کنید.
برای این راه حل رفع برفک یخچال باید مواظب باشید که ظرف آب جوش به قفسه‌ها آسیب وارد نکند و بهترین راه حل این است که از یک ظرف یا پارچه ی عایق زیر ظرف استفاده کنیم تا گرمای حاصل از آن ظرف به قفسه‌ها آسیب نرساند.

8. استفاده از فلز داغ:

یکی از سریع ترین راه حل رفع برفک یخچال استفاده از فلز داغ است که بسیار پر خطر می‌باشد.
در این روش یک قطعه فلز را روی شعله مستقیم قرار داده تا داغ شود و سپس آن را روی برفک‌های موجود در یخچال قرار می‌دهیم تا یخ‌ها ذوب شوند و تا زمانی که یخ‌ها به طور کلی از بین بروند می‌توانید این راه حل رفع برفک یخچال را ادامه دهید.
البته درباره خطرات این راه حل رفع برفک یخچال باید بگویم که امکان سوختن فردی که این کار را انجام می‌دهد وجود دارد همچنین امکان اینکه فلز داغ به قفسه‌های یخچال شما آسیب برساند.

در این قسمت شما را با انواع راه حل رفع برفک یخچال آشنا کردیم در صورتی که توانایی از بین بردن برفک‌های فریزر خود را ندارید از زرین سرویس کمک بگیرید.

راه حل رفع برفک یخچال‌های مختلف

تمام توضیحاتی که در بالا برای علت برفک زدن یخچال و همچنین راه حل رفع برفک یخچال گفتیم شامل تمام برندهای یخچال از جمله سامسونگ، هیمالیا، ال جی، اسنوا، دوو، امرسان،‌هایسنس و … می‌باشد.

زرین سرویس مرکز تخصصی تعمیرات یخچال در استان‌های البرز، رشت، گرگان، مازندران، گیلان، شیراز، اصفهان، تهران و … می‌باشد و شما می‌توانید در هر منطقه از این استان‌ها هستید از زرین سرویس جهت تعمیر یخچال تان  کمک بگیرید. علت برفک زدن یخچال در برند‌های مختلف این است که ابتدا باید مکان مناسبی برای نصب یخچال انتخاب کنیم و در مرحله ی بعد جستجوی علت برفک زدن یخچال بهتر است که لاستیک درب را بررسی کنید و اگر مشکل از این دو نبود باید ترموستات تعمیر و یا تعوبض شود.

در صورتی که یخچال شما برفک گرفت می‌خواستید آن‌ها را برطرف کنید بهتر است از راه حل رفع برفک یخچال که در بالا برای شما توضیح دادیم کمک بگیرید.

شارژ گاز به همراه وکیوم تخصصی یخچال فریزر هایسنس

ابتدا باید بدانیم که گاز یخچال فریزر چیست و چه کاربردی دارد؛ گاز یخچال فریزر در واقع یک گاز شیمیایی است که نقطه تبخیر خیلی پایینی دارد و تحت فشار، برای سرد کردن محیط یخچال فریزر فشرده شده است. این نوع گاز به صورت مداوم تحت یک فرآیند ویژه قرار می‌گیرد تا دائما تبخیر و فشرده شود و در نتیجه این فرآیند، تمام گرمای گاز بیرون کشیده شده و دمای داخل محفظه بسیار سرد خواهد شد. گاز یخچال فریزر هایسنس توسط شبکه میله‌های فلزی پشت یخچال فریزر هایسنس به حرکت و گردش در می‌آید.

زمان تعویض گاز یخچال فریزر هایسنس:

گاز یخچال فریزر بنا بر دلایلی از جمله سوراخ شدن لوله‌های پشت یخچال فریزر یا کمپرسور در اثر فرسودگی یا ضربه خوردن دچار نشتی شده و تمام می‌شود.
چنانچه یخچال فریزر شما مثل قبل سرد نمی‌شود و یا حتی گرم شده است و یا در درون آن بوی فساد (اما بدون فاسد شدن مواد غذایی) به مشام می‌رسد، به احتمال زیاد یخچال فریزر دچار نشتی گاز شده و گاز آن تمام شده است و نیاز به شارژ دوباره گاز است.

همینطور اگر به خالی شدن و یا نشتی گاز یخچال فریزر خود شک دارید می توانید کندانسور یخچال فریزر را لمس کنید؛ اگر دمای آن سرد باشد و یخچال فریزر هم در حال کار کردن باشد، به این معنی است که یخچال فریزر نشت گاز دارد. زیرا گاز در لوله‌های کندانسور در جریان بوده و دمای بدنه کندانسور باید داغ باشد نه سرد. البته سرد بودن کندانسور تنها علامت خالی شدن گاز فریون نیست اما می‌تواند یکی از علائم مهم آن باشد.
همچنین چنانچه از یخچال فریزر از برق کشیده شما، صدا به گوش می‌رسد، هنوز مقداری گاز در یخچال فریزر وجود دارد اما در غیر این صورت احتمالا گاز خالی شده و باید آن را نیز مجددا شارژ نمود.

صدای زیاد یخچال فریزر هایسنس

در برخی اوقات مشکل به وجود آمده صدای زیاد یخچال فریزر هایسنس، شماست که برای عیب یابی باید به نکات زیر توجه کنید:

باید بدانید که یکی از مهمترین علل ایجاد صدای غیر طبیعی در یخچال فریزر شما می‌تواند برخورد پره‌های فن اواپراتور با برفک باشد و یا کثیفی فن‌ها در اثر سرویس نکردن در طولانی مدت باشد. پس توجه دارید یکی از مهمترین عللی که باعث به وجود آمدن این عیب در یخچال فریزر شما می باشد می‌تواند وابسته به موتور یخچال فریزر باشد. موتور یخچال فریزر در اثر فرسودگی و یا روغن کاری نشدن در طولانی مدت می‌تواند صدای زیادی از خود تولید کند که راه حل برطرف کردن آن سرویس یخچال فریزر می‌باشد.

برفک زدن یخچال فریزر هایسنس

برفک زدایی یخچال فریزر هایسنس و علت برفک زدن یخچال فریزر هایسنس بسیار ساده است. هوای خنک داخل یخچال فریزر هایسنس باید همواره در داخل اجزای مختلف یخچال فریزر به گردش درآمده و جریان داشته باشد. در صورتی که این هوای خنک با هوای گرم یا مرطوب که از خارج یخچال فریزر وارد می شود، برخورد داشته باشد، در نقطه اختلاط این دو جریان، برفک ایجاد می شود. برفک ها در صورتی که ذوب یا به اصلاح آب نشوند، به مرور زمان سخت شده و یخ می بندند که به یخ زدن درون یخچال فریزر می انجامد. البته یخ زدن درون یخچال فریزر می تواند مستقیما از یخ زدن آب و… نیز باشد.

از انواع رایج برفک زدن داخل یخچال فریزر هایسنس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اگر یخ زدگی به صورت یک پوسته نازک باشد می توانید با حوله یا دستمال آن را تمیز کنید و این نیز طبیعی است.
 • اگر داخل پلاستیک مواد فریزر، ذرات ریز برفک بود، این برفک‌ها به خاطر رطوبت ماده غذایی بوده و ایرادی ندارد.
 • اگر برفک شکل قطرات آب یخ زده، روی دیواره داخلی فریزر و در سقف دیدید، این طبیعی است.
 • اگر یخ زدگی بصورت یک تیکه به قطر یک سانتی متر یا نیم سانتی متر و یا بیشتر بود جهت رفع آن می توانید با تعمیرگاه مجاز یخچال فریزر هایسنس ارتباط برقرار کنید تا در سریعترین زمان ممکن تعمیرکار مجاز کارون سرویس به محل شما بیاید.

دلایل و عواملی که باید برای برفک زدایی یخچال فریزر هایسنس بررسی شوند:

 • اگر محل قرارگیری یخچال فریزر مناسب نباشد و محیط دارای رطوبت بالایی باشد، با هر بار باز و بسته شدن درب یخچال فریزر هایسنس مقدار زیادی از رطوبت هوای بیرون وارد دستگاه شده و باعث برفک زدن یخچال فریزر هایسنس می شود. بنابر این، اگر سماور و اجاق گاز شما در کنار یخچال فریزر قرار دارند، بهتر است به فکر تغییر مکان یخچال فریزر و یا آنها باشید.
 • دلیل دیگری که می تواند برفک زدن یخچال فریزر هایسنس را در پی داشته باشد، خرابی لاستیک دور درب است. اگر لاستیک در بخشی دچار شل شدگی، پارگی یا سایش شده باشد، به طوری که امکان ورود هوا به درون یخچال فریزر وجود داشته باشد، احتمال برفک زدن یخچال فریزر هایسنس بالا خواهد بود. در چنین مواقعی باید اقدام به تعمیر یا تعویض لاستیک دور درب یخچال نمایید.
 • در صورتی که برفک در همه جا یخچال فریزر هایسنس تشکیل شده باشد و سخت و یخ زده شده باشد، ممکن است درب یخچال فریزر برای مدتی باز گذاشته شده باشد. در این حالت ابتدا، یخ زدگی یخچال فریزر هایسنس در منطقه اطراف درب خواهد بود اما درنهایت همه فضای داخل دستگاه را دربر می گیرد. در اغلب موارد، رفع این مسئله باعث می شود پس از ۲ دور یخ زدایی، برفک یخچال فریزر هایسنس از بین رفته و دستگاه به وضعیت عادی باز گردد.
 • هنگامی که برفک تنها در بخش عقبی یخچال فریزر هایسنس جایی که سیم پیچ اواپراتور قرار گرفته، به وجود می آید، از وجود مشکلی در چرخه یخ زدایی یا دیفراست خبر می دهد. این مشکل می تواند به خاطر خراب شدن هیتر، بیمتال، سنسور یخ زدایی، تایمر یخ زدایی یا برد کنترل کننده باشد. بنابر این برای عیب یابی دقیق تر یخچال فریزر هایسنس بهتر است که جزئیات این بخش ها به دقت توسط سرویسکار مجاز یخچال فریزر هایسنس بررسی شود. بسیاری از اوقات علت یخ زدن یخچال فریزر به گرفتگی لوله تخلیه نیز مربوط است. این لوله کوچک جهت خروج آب و برفک های ذوب شده از این بخش تعبیه می شود. به راحتی و با کمک آب گرم و سشوار می توانید این مشکل را رفع نمایید.

مسدود بودن مسیر خروجی اب حاصل از برفک زدا در یخچال فریزر هایسنس

یکی از دلایل جمع شدن آب زیر یخچال فریزر هایسنس، مربوط به لاستیک درب یخچال فریزر هایسنس است. هرگونه مواد غذایی یا گرد و خاک می‌تواند مانع محکم بسته شدن درب، افزایش چگالش و در نتیجه نشتی آب یخچال فریزر هایسنس شود. اگر به دلیل خراب یا پوسیده بودن درزگیرهای درب، هوای بیرون وارد یخچال فریزر شود، باعث به وجود آمدن رطوبت بیش از حد در یخچال فریزر شده و به این ترتیب منجر می‌شود آب اضافی به داخل سینی تخلیه ریخته و از آنجا به بیرون از یخچال فریزر و بر روی زمین سرازیر شود.


اما چطور متوجه شویم که لاستیک دور درب یخچال فریزر هایسنس نیاز به تعویض دارد؟

 • نخستین راه برای تشخیص اینکه شما نیاز به تعویض لاستیک یخچال فریزر هایسنس خود دارید این است که متوجه شوید یخچال فریزر شما عملکرد بیشتری دارد و یا به نظر می رسد هوای سرد را از دست میدهد.
 • اگر ترک ها یا نازک شدن در لاستیک دور درب یخچال فریزر هایسنس دیدید، توصیه می کنیم که اقدام به تعویض لاستیک یخچال فریزر هایسنس خود کنید.
 • همچنین می شود لاستیک درب یخچال فریزر خود را با یک اسکناس تست کنید.
  ورق اسکناس را بین درب یخچال فریزر قرار دهید و درب را روی آن ببندید سپس سعی کنید آن را به آرامی بکشید.
  اگر احساس می کنید کمی کشیدن آن سخت است نیازی به تعویض لاستیک یخچال فریزر نمی باشد و فقط با تعمیر مشکل حل میشود
  اگر آن را به سرعت و راحت بیرون کشیدید نیاز به تعویض لاستیک یخچال فریزر هایسنس دارید.

عیب یابی و بررسی خرابی برد یخچال فریزر هایسنس

خوب است پیش از آنکه به موضوع خرابی و عیب یابی برد بپردازیم؛ بگوییم که برد الکترونیکی یخچال فریزر هایسنس مانند مغز آن است که اجزای اصلی مانند کمپرسور و فن یخچال فریزر را کنترل می کند. مادربرد را نیز میتوان به عنوان برد اصلی در نظر گرفت، که وظیفه ی آن کنترل تمام اجزاست.

به طور کلی، هر چیزی که بر روی یخچال فریزر تاثیر می گذارد، می تواند توسط مادربرد کنترل شود.چنانچه برد الکترونیکی یخچال فریزر نتواند کار کند، یخچال فریزر به درستی خنک نمی شود. یکی از علائم کنترل پنل آسیب دیده این است که فن ، چراغ ها و سایر اجزای دیگر کار نمی کنند.
بنابر این اگر برد یخچال فریزر شما دچار مشکل و نقص فنی شود باید تعمیرات آن را به تعمیرکار مجاز یخچال فریزر هایسنس بسپارید و از تعمیر خود سرانه ی آن بپرهیزید.

علائم خرابی برد یخچال فریزر هایسنس

همانطور که پیش تر اشاره کردیم؛ برد الکترونیکی مغز یخچال فریزر میباشد ، بنابر این هر مشکلی که برای یخچال فریزر شما به وجود بیاید میتواند به برد مربوط باشد.

 • اگر یخچال فریزر شما به اندازه کافی خنک نیست، برد الکترونیکی یخچال فریزر برای عیب یابی باید بررسی شود.
 • اگر یخچال فریزر شما برفک میزند، جهت تعمیر یخچال فریزر هایسنس برد الکترونیکی هم باید بررسی شود.
 • اگر یخچال فریزر شما یکسره کار می کند، خرابی برد الکترونیکی هم میتواند یکی از مشکلات باشد.
 • اگر یخچال فریزر شما مشکل یخ زدایی دارد، برد الکترونیکی هم باید بررسی و عیب یابی شود.
 • اگر یخچال فریزر شما روشن نمیشود ؛ برد الکترونیکی هم باید عیب یابی شود.
 • اگر کمپرسور روشن نیست و هر دو فن در حال کار هستند، مشکل از مادربرد است.
 • اگر مشکلی در دمای یخچال فریزر خود وجود دارد، برد هم باید بررسی شود.

تست و بررسی سیم کشی موتور یخچال فریزر هایسنس

سیم کشی موتور یخچال فریزر با نحوه سیم کشی یک مدار ساده که از اجزایی مانند یک منبع تغذیه و لامپ تشکیل می‌شود خیلی خیلی متفاوت است. چرا که کمپرسور یخچال فریزر یک مدار الکتریکی است که از اجزای دیگری مانند، خازن، رله و … نیز تشکیل شده است. کمپرسور یخچال فریزر وسیله‌ای است که توسط گاز مبرد که توانایی جذب حرارت را دارد، کار می‌کند. این وسیله به کمک این گاز، گرمای کابین یخچال فریزر را جذب کرده و به بیرون انتقال می‌دهد و سرمای لازم برای داخل یخچال فریزر را تولید می‌کند.

ظرفیت سیستم، قدرت کمپرسور را مشخص می‌کند. قدرت کمپرسور نیز بر روی نحوه سیم کشی موتور یخچال فریزر تأثیر دارد. اگر قصد تعویض یا تعمیر سیم کشی کمپرسور یخچال فریزر خود را دارید، بهتر است انجام این کار را به یک فرد متخصص بسپارید. چرا که سیم کشی به‌گونه‌ای نیست که هر فرد مبتدی به‌راحتی بتواند آن را انجام دهد.

عوامل متعددی در نحوه سیم کشی موتور یخچال فریزر هایسنس موثرند و تغییراتی را در آن به وجود می آورند.
این عوامل شامل قدرت کمپرسور، تک فاز یا سه فاز بودن آن، جریان مصرفی در لحظه استارت، خازن، رله استارت و … هستند.
ساختار کلی موتور یخچال فریزر هایسنس مانند آن دسته از موتورهای الکتریکی است که در آن‌ها از یک استاتور ثابت و یک روتور متحرک استفاده می‌شود.
موتور یخچال فریزر دارای دو سیم ‌پیچ راه‌انداز و سیم ‌پیچ اصلی است که داخل استاتور نصب شده‌اند.
برای به حرکت در آمدن استاتور، سیم‌ پیچ راه‌انداز با دریافت جریان برق وارد مدار می‌شود تا به راه‌اندازی سیم پیچ اصلی کمک کند
سپس سیم پیچ راه‌انداز توسط رله استارت از مدار خارج می‌شود و سیم پیچ اصلی میدان مغناطیسی لازم برای به حرکت در آمدن استاتور را فراهم می نماید.

امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم تا با بررسی هرچه دقیق تر عیب یابی یخچال فریزر هایسنس اطلاعات کافی را به شما کاربر گرامی ارائه کرده باشیم.

یخچال با برندهای متفاوت و در مدل‌های متنوع در بازار وجود دارند. ولی همه به دو دسته تقسیم می‌شوند یخچال‌های سیستم قدیمی با برفک و یخچال‌های سیستم جدید نوفراست بدون برفک، ما در این مطلب علت برفک زدن همه مدل‌ها را توضیح می‌دهیم.

اول از همه این را باید بدانیم که یخچال به خودی خود هیچگونه آب یا رطوبتی از خود تولید نمی‌کند، چون فضای داخل کابین یخچال سرد است با باز شدن درب یخچال و ورود هوای گرم محیط و منزل شما که مقداری هم رطوبت دارد وارد یخچال شده و آن رطوبت به دیواره‌های یخچال رسیده و در آن جا به برفک تبدیل می‌شود. همین طور مواد غذایی بخصوص میوه و سبزیجات دارای آب هستند، که با قرار دادن در یخچال، رطوبت آنها وارد هوای یخچال می‌شود.

علت ۱:

یخچال را هنگام نصب در جای مناسب قرار دهید که محیط رطوبت زیادی نداشته باشد، در بعضی موارد مشاهده شده که یخچال در آشپزخانه نصب شده و ورودی حمام از آشپزخانه بوده یعنی با هر بار حمام رفتن محیط آشپزخانه رطوب بسیار بالایی می‌گرفت و با باز شدن حتی یک یا دو بار درب یخچال حجم بالایی رطوبت وارد یخچال شده و برفک می‌زند و یا در مواردی دیگر محیط کوچک و بسته آشپزخانه با سقف نسبتا کوتاه با قرار دادن اجاق گاز در کنار یخچال و پخت پز و گذاشتن یک سماور به طوری محیط آشپزخانه رطوبت می‌گرفت و دم می‌کرد که هر چند روز یک بار توده بزرگی از یخ و برفک داخل یخچال را فرا می‌گرفت پس حتما باید شرایط مناسب محل نصب یخچال را رعایت کنید.

علت ۲:

خرابی لاستیک درب یخچال (گسگت) اگر گوشه یا حتی چند میلی‌متر از لاستیک درب یخچال پاره یا دفرمه شده باشد باعث نفوذ هوای محیط به داخل یخچال شده و باعث برفک زدن یخچال می‌شود، پس اگر یخچال‌تان برفک زده اولین کار این است که لاستیک را بازدید کنید و در صورت خرابی نسبت به تعویض آن با مرکز تعمیر یخچال تماس بگیرید. دفرمه بودن لاستیک به غیر از ایجاد برفک، مدت زمان کارکرد کمپرسور را هم زیاد می‌کند که این یعنی هم امکان خراب شدن کمپرسور و هم مصرف بیشتر برق. پس توصیه می‌کنیم لاستیک درب را دوره‌ای بررسی کنید.

یخچال‌های قدیمی:

در یخچال و فریزرهای قدیمی صفحه خنک کننده (تریزون) داخل یخچال نصب شده‌ است که با سرمای آن داخل کابین یخچال خنک می‌شود. در این مدل‌ها برفک زدن در دراز مدت طبیعی است ولی اگر هر دو مورد بالا را چک کردید، شرایط نصب درست بود و لاستیک درب یخچال هم خرابی و پارگی نداشت علت برفک زیاد در کوتاه مدت می‌تواند از خرابی ترموستات یخچال باشد یعنی اگر ترموستات خراب باشد و یخچال سرمای بیشتری داشته باشد باعث جذب رطوب بیشتری می‌شود.

توجه: هیچگاه برای پاک کردن برفک از لوازم تیز استفاده نکنید. مواد غذایی را از یخچال خارج کرده و یخچال را از پریز بکشید، بگذارید چند ساعت خاموش باشد و بعد به آرامی برفک را با دست جدا کنید و با دستمال خشک کنید.

یخچال‌های کمبی

یخچال‌هایی نیمه نوفراست هنوز هم تولید می‌شوند که فریزر پایین قرار دارد و یخچال بالا، قسمت فریزر کاملا نو فراست است ولی قسمت بالا صفحه تریزون یا همان خنک‌کننده در انتهای یخچال پشت صفحه پلاستیکی کابین چسبیده شده این مدل هم مثل قدیمی‌ها رطوبت جذب شده دیده می‌شود و به شکل قطرات آب انتهای دیواره چسبیده و این شبنم‌ها یخ می‌زنند ولی با قطع شدن کمپرسور و استراحت موتور این شبنم‌های یخ زده آب می‌شوند و از مسیری که طراحی شده یعنی سوراخ کف ناودونی به کاسه روی موتور هدایت می‌شود و آنجا تبخیر می‌شود که این عمل باعث خنک شدن موتور نیز می‌شود.

اما اگر این قطرات باز بیشتر شود و به شکل یک توده یخ درآمد، یکی از مشکلات زیر را دارد:

 1. شرایط بد نصب
 2. خرابی لاستیک درب
 3. خرابی ترموستات

یخچال‌های کاملا نوفراست (یخچال بدون برفک)

در یخچال نوفراست دیگر صفحه تریزون وجود ندارد. و لوله‌های خنک کننده در پشت صفحه انتهای یخچال فریزر در کنار هم قرار گرفته‌اند (اواپراتور) و سرما توسط یک فن به داخل کابین یخچال فریزر هدایت می‌شود. در این مدل‌ها نیز لوله‌های خنک‌کننده رطوبت را به خود جذب می‌کنند ولی سیستم ذوب برفک توسط دستور از برد الکترونیکی به المنت نصب شده در کنار اواپراتور هر چند ساعت یک بار صادر می‌شود و برفک‌ها آب می‌شوند و از طریق مسیر تخلیه به کاسه روی موتور یخچال هدایت می‌شود.

در این مدل‌ها نیز ممکن است اواپراتور نیز برفک زیاد ببندد و باعث عدم سرمای کافی در یخچال فریزر شود ایجاد برفک زیاد در این مدل یخچال‌های جدید می‌تواند یکی از علت‌های زیر باشد.

 1. خرابی یا پارگی لاستیک درب یخچال
 2. خرابی سنسور دیفراست
 3. خرابی ترموفیور
 4. خرابی المنت
 5. خرابی برد الکترونیکی (برد فرمان)

مرکز تعمیرات یخچال فریزر در تهران، پشتیبان سرویس آماده‌ی ارائه خدمات تعمیر یخچال و ساید بای ساید در تهران می‌باشد. ما با سال‌ها تجربه در زمینه تعمیر یخچال با تکیه بر تکنسین‌های آموزش‌دیده، تخصصی‌ترین تعمیرات یخچال فریزر را به شما ارائه خواهیم داد. از مزایای خدمات ما استفاده از قطعات یدکی اصلی و ارائه ضمانت شش ماه خدمات انجام شده می‌باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و یا درخواست تعمیرات یخچال با مرکز تعمیرات یخچال فریزر پشتیبان سرویس تماس بگیرید.

مروری بر عناوین پنهان کردن عناوین
دکمه بازگشت به بالا