برترینهای کسب و کارعمومی

جدول مشخصات فنی تیپ های مزدا 3 جدید

تیپ های مختلف نیو مزدا3 چه تفاوت هایی بایکدیگر دارند ؟

نسل دوم 3 تنها کمی پس از عرضه‌ی جهانی در سال 2009، پایش به ایران نیز باز شد. این خودرو توسط گروه بهمن به صورت CKD مونتاژ و به بازار عرضه شد و هم اکنون نیز با وجود تولید نسل سوم این خودرو در بازار های جهانی، همچنان عرضه ی نسل دوم در کشور ما ادامه دارد.

اولین های جدید در سال 1389 مونتاژ شدند. در آن زمان مزدا3 با 2 پکیج تیپ 1 و و در 2 کلاس و به بازار آمد.

در نیمه ی سال 1390 تیپ 2 هم به لیست محصولات گروه بهمن اضافه شد و در سال 91 همزمان با توقف تولید همه‌ی تیپ های هاچبک و سدان، تیپ 4 مزدا ( FL3 (جایگزین آنها شد و تولید آن همچنان ادامه دارد. در سال 1392 گروه بهمن با جعبه دنده دستی را روی خط تولید خود آورد که البته تولید آن خیلی ادامه پیدا نکرد.

نگاهی مختصر به تاریخچه تولید تیپ های مزدا3 می اندازیم:

نمودار قدرت و گشتاور:

آیا مدل صندوقدار و هاچبک تفاوت فنی با یکدیگر دارند ؟

خیر، سدان و هاچبک هر دو از پیشرانه و جعبه دنده یکسان استفاده می کنند. تنها تفاوت آن ها در ضریب آیرودینامیک (مقاومت در برابر هوا ) و وزن آنهاست.

هاچبک ضریب آیرودینامیک 0.29 و سدان ضریب 0.31 دارد. مقدار عددی ضریب آیرودینامیک هرچه کمتر باشد بهتر است و به آن معناست که خودرو مقاومت کمتری در برابر باد از خود نشان می دهد که این موضوع در کم شدن مصرف سوخت و صدای داخل کابین موثر است.

خرید لوازم یدکی مزدا ۳  اورجینال ، دغدغه کسانی کسانی است که این خودرو را سوار میشوند.شما با خیال راحت می توانید به قطعات با کیفیت دسترسی داشته باشید.

از طرف دیگر هاچبک حدود 20 کیلوگرم از سدان سنگین تر است که دلیل آن، استفاده از شاسی مقاوم تر و سنگین در عقب خودرو برای افزایش ایمنی در تصادفات از پشت می باشد. ( خودرو های هاچبک به دلیل نداشتن صندوق عقب و فاصله کمتر انتهای خودرو تا کابین، عملکرد ضعیف تری در تصادفات از پشت از خود نشان می دهند و این اضافه وزن برای کمرنگ کردن این مشکل است. )

تفاوت کوچک دیگر، عدم امکان باز کردن درب صندوق از روی ریموت خودروست که امکان آن در مدل های سدان وجود دارد؛ ولی کلید باز و بست قفل مرکزی بر روی چراغ عقب هاچبک وجود دارد که مدل سدان فاقد آن است؛ همچنین آنتن رادیویی در سدان پنهان است و در سطح سقف خودرو قرار دارد اما مدل هاچبک دارای آنتن رادیویی در انتهای سقف است.

اما تفاوت دیگر در امکانات رفاهی این 2 کلاس در تیپ های مشترک دیده نمی شود. به زبان ساده تر تیپ 1 هاچبک با تیپ 1 صندوقدار از نظر امکانات رفاهی، به جز در موارد فوق، عینا مشابه اند.

اطلاعات فضای کابین مزدا3 نیو ( هاچبک / سدان ):

تفاوت امکانات در تیپ ها:

1600 سی سی دنده ای:

این تیپ به تعداد محدود عرضه شد. عدم استقبال خوب مردم از این تیپ به دلیل امکانات رفاهی ضعیف سبب شد تا گروه بهمن از تولید این تیپ صرف نظر کند.

این خودرو مجهز به 2 ایربگ، صندلی های پارچه ای و سیستم تهویه مطبوع دستی، رینگ و لاستیک، ترمز ۴ چرخ دیسکی،گرمکن ۵ حالته صندلی های جلو، کروز کنترل، آیینه تاشوی برقی، تنظیم ارتفاع صندلی راننده و گودی کمر، کنترل سیستم صوتی از روی فرمان و پشت سری فعال شونده در هنگام تصادف و چراغ ال ای دی عقب بود و تجهیزاتی همانند سانروف، کیلس، چراغ های زنون، سیستم کنترل پایداری و….. در آن وجود نداشت.

تیپ 1:

تیپ،1 پایه ای ترین تیپ بین مزدا3 های اتوماتیک است.

از امکانات رفاهی این تیپ می توان به :

تیپ 2:

مواردی که ستاره دار* هستند، موارد برتر نسبت به تیپ 1 می باشند:

تیپ 3:

تیپ 3 کامل ترین تیپ در زمان عرضه تا سال 91 بین مزدا3 های اتوماتیک اتوماتیک محسوب می شد.

مواردی که ستاره دار* هستند، موارد برتر نسبت به تیپ 1 و مواردی که دوستاره** هستند، موارد برتر نسبت به تیپ 1 و2 می باشند:

– تابستان 89 شروع عرضه ی مزدا 3 جدید به بازار بود. اما تنها چند ماه بعد از مونتاژ مزدا3 در کشور، ژاپن شاهد وقوع سونامی بزرگی در خود بود طی آن دچار تنگنا شد و آثار مخرب آن در روند کارخانجات ژاپن از جمله مزدا اختلال ایجاد کرد. در ادامه این بحران شرکت مزدا اقدام به کاستن چند امکان محدود از خودرو، جهت تعدیل هزینه های خود کرد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. این تجهیزات در مزدا3 های تولید بعد از دی ماه سال 89 برای تیپ3 و بعد از بهار 90 برای تیپ 1 حذف شده اند:

نور پردازی فضای پای راننده و سرنشین جلو ( تیپ3 )
4 شیشه بالابر و سانروف اتوماتیک 2حالته (رفت و برگشت) + آنتی ترپ ( برگشت شیشه در برخورد با مانع یا دست )
پاور ویندوز دو حالته با قابلیت باز و بستن شیشه ها و سانروف ( تیپ 3 ) از روی ریموت
اویل کولر هوا خنک
فلپ زیر سپری جلو ( تیپ 3 )

تیپ 3 اف ال:

این تیپ از لحاظ امکانات رفاهی نسبت به تیپ 3 ارتقا یافته است که در اینجا به موارد تغییر یافته اشاره می کنیم:

برقی شدن صندلی راننده

ایینه الکتروکرومیک وسط
تغییر نور پردازی پشت امپر
تغییر رینگ ها
تغییر سپر جلو و فرم مه شکن ها
تریم مشکی پیانویی کنسول
تغییر رنگ دستگیره ها و قاب نقره ای روی فرمان و بالای داشبرد شاگرد به رنگ طوسی
تغییر سر دنده
جفت شدن چراغ دنده عقب
قرار گرفتن مه شکن عقب در پایین سپر
افزایش 4 سانتی متر ارتفاع بدلیل کاهش وزن ماشین وایجاد تغییراتی در محل نصب سر کمک ها و بوش ها

 

دکمه بازگشت به بالا