بین المللی

عضو مستعفی وزارت خارجه آمریکا: دو رو هستیم و بی‌چون و چرا به اسرائیل سلاح می‌دهیم

به گزارش مانیتورینگ گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین مجله زنده خبری، عضو وزارت خارجه آمریکا که ۱۸ اکتبر (۲۶ آنلاین) در اعتراض به کمک‌های تسلیحاتی برای کشتار فلسطینیان از منصب خود کنار رفت، «باز بودن درهای تسلیحاتی به روی اسرائیل» را محکوم کرد.

جاش پل به مدت ۱۱ سال در دفتر «امور سیاسی-نظامی» وزارت خارجه آمریکا فعالیت داشت که وظیفه اصلی آن، امور مربوط به ارسال تسلیحات به شرکا و متحدان آمریکا است. وی شامگاه دوشنبه (دیشب) با «کریستین امانپور» مجری شبکه سی‌ان‌ان مصاحبه کرد و به سوالات او درباره دلایلش برای استعفا توضیح داد.

وی ۱۱ روز بعد از عملیات طوفان الاقصی که در تاریخ هفتم اکتبر (۱۵ آنلاین) انجام شد، قید کار برای وزارت خارجه آمریکا را زد و به شدت علیه ارسال تسلیحات برای اسرائیل موضع گرفت.

امانپور در ابتدای مصاحبه با جاش پل به سراغ اظهارات وزیر دفاع آمریکا درباره جنگ غزه رفت و از جاش پل درباره چرایی استفاده وزیر دفاع آمریکا از واژه «شکست» برای دادن هشدار به اسرائیل سوال کرد.

لوید آستین وزیر دفاع آمریکا روز گذشته در یک همایش که در ایالت کالیفرنیا برگزار شد، تصریح کرد: «اگر اسرائیل از غیرنظامیان در غزه محافظت نکند، با خطر شکست استراتژیک مواجه خواهد شد».

آستین با اشاره به حملات اسرائیل به غزه گفت: «در این نوع نبرد، بایستی به حفاظت از غیرنظامیان اهمیت داده شود. اگر آن‌ها را به آغوش دشمن بسپارید، شکست استراتژیک را جایگزین پیروزی تاکتیکی خواهید کرد. به رهبران اسرائیلی چندین بار یادآوری کردم که حفاظت از غیرنظامیان فلسطینی در غزه هم یک وظیفه اخلاقی و هم یک ضرورت استراتژیکی است».

کریستین امانپور از جاش پل سوال کرد: «به من بگویید تحلیل شما از اظهارات او (وزیر دفاع آمریکا) چیست؟»

عضو مستعفی وزارت خارجه آمریکا گفت: «به نظر من او درست می‌گوید و به نظر من چیزی که شاهدش هستیم، تنش بین کسانی از ما که در حوزه‌های سیاسی و نظامی در حوزه‌های میدانی درباره خاورمیانه کار کرده‌ایم و اعضای کادری دستگاه حاکم دفاعی است که می‌فهمند این اقدامات کارساز نخواهد بود و به نتایجی که اسرائیل می‌خواهد به آن برسد، منجر نخواهد شد بلکه باعث طولانی‌تر کردن رنج مردمان اسرائیل و فلسطین برای نسل‌های دیگر خواهد شد».

 


جاش پل عضو مستعفی وزارت خارجه آمریکا

 

وی به شدت از  دوگانگی ارزش‌های اعلامی و سیاست‌های اجرایی اسرائیل، آمریکا و انگلیس در قبال فلسطین انتقاد کرد و گفت: «من نمی‌توانم زمان دیگری را به خاطر بیاورم که چنین گسستی بین ارزش‌ها و اقداماتمان باشد یا گسست بین رویکردهای رهبری سیاسی مان با واقعایات میدانی».

کریستیان امانپور سوال کرد: «می‌توانم از شما چطور، چه زمانی و چگونه این خط تمایز را ترسیم کردید؟ این اولین بار نیست که اسرائیل وارد جنگ با حماس در غزه شده است و اولین بار نبوده که در سراسر جهان (جنگ اسرائیل با فلسطین) باعث واکنش‌های منفی شده است. چه چیزی باعث شد که شما بگویید این بسیار متفاوت (از دیگر جنگ ها) بوده که باعث شده شما استعفا بدهید؟»

جاش پل جواب داد: «تعدادی از واقعیت‌ها باعث این موضوع شد. اول از همه، دامنه و گستره (این جنگ) است. ما الان شاهدیم که این درگیری دو ماه شده است و شاهدیم که سه برابر بیشتر از کودکانی که در جنگ دو ساله روسیه در اوکراین کشته شده‌اند، در غزه کودک کشته شده‌اند. ۶۰۰۰ کودک در غزه کشته شدند. ما شاهدیم که بیش از ۵۰ خبرنگار کشته شدند، بیش از ۱۰۰ کارمند و کارمند سازمان‌های امدادی سازمان ملل کشته شدند، بیش از ۲۰۰۰ نفر از کادر درمانی کشته شدند. شما می‌دانید که چه سختی و زحمتی لازم است که بخواهید در غزه تبدیل به پزشک شوید؟»

وی ادامه داد: «بخشی از شغل من در وزارت خارجه این بود که مجوز ارسال بسیاری از این تسلیحات را تایید کنم؛ تسلیحاتی که همین حالا در حال انتقال به اسرائیل هستند و این تسلیحات باعث این کشتارها می‌شوند».

مجری شبکه سی‌ان‌ان‌ پرسید: «این سیاست آمریکا است و اینطور نیست که یک انتقال تسلیحات به صورت مخفیانه و سرکشانه انجام شود، این سیاست فراحزبی در آمریکا است و سابقه چندین دهه‌ای دارد. اسرائیل، قوی‌ترین و نزدیک‌ترین متحد آمریکا در خاورمیانه است و آمریکا بیشترین میزان کمک را در جهان به اسرائیل انجام می‌دهد. چه چیز این دفعه اینقدر فرق داشت که باعث شد شما به صورت علنی استعفا دهید؟»

جاش پل گفت: ««من در همه موارد قبلی که درباره انتقال تسلیحات (به دیگر کشورها) جمله در قبال اسرائیل دخیل بودم، همیشه فرصت برای گفت‌و‌گو و صحبت وجود داشت، شما می‌توانستید نگرانی خودتان را مطرح کنید، درباره اینکه قرار است از این تسلیحات چگونه استفاده شود، آیا ما اطمینان داریم که قوانین مربوط به جنگ و اصل تناسب رعایت خواهد شد، آیا ما درباره برخی از واحدهای نظامی که قرار است تسلیحات به دست آنها برسد، نگرانی داریم یا نه…اما در اینجا (ارسال تسلیحات به اسرائیل بعد از عملیات طوفان الاقصی) چیزی که متفاوت بود این بود که هیچ بحث و صحبتی وجود نداشت و هیچ فرصتی برای انجام چنین گفت‌و‌گویی وجود نداشت و اساسا اینطور بود که درهای انبارهای تسلیحاتی (آمریکا به روی اسرائیل) باز است و الان هم همین طور است».

به گفته او، «درهای انبارهای (تسلیحاتی آمریکا به روی اسرائیل) همچنان باز است و اگرچه من از سخنان (اخیر) معاون رئیس‌جمهور کامالا هریس و وزیر دفاع لوید آستین دلگرم شده‌ام اما تا زمانی که درهای انبارهای تسلیحاتی همچنان باز باشد من نمی‌دانم چرا اسرائیل باید این هشدارها را جدی بگیرد؟»

مجری شبکه «سی‌ان‌ان» در ادامه این مصاحبه، موضع وزارت خارجه آمریکا را درباره استعفای جاش پل را قرائت کرد که در آن آمده است: «در رابطه با این انتقاد خاص باید بگوییم که ما به طور شفاف گفته‌ایم که به طور قاطع از حق اسرائیل برای دفاع از خود حمایت می‌کنیم. ما به ارائه کمک امنیتی که آنها برای دفاع از خودشان نیاز دارند، ادامه خواهیم داد. وزیر خارجه و رئیس‌جمهور در این باره به طور شفاف حرف زده‌اند که ما از اسرائیل انتظار داریم از همه قوانین بین‌المللی در حالی که از خود دفاع می‌کند، پایبند باشد».

جاش پل در جواب به امانپور گفت: «من فکر می‌کنم که ما به عنوان طرف بزرگ‌تر و قدرتمندتر در این رابطه، این مسئولیت را داریم که توصیه کنیم و وقتی کارها درست پیش می‌رود، قدم جلو بگذاریم و وقتی می‌گوییم که ما متعهد به دفاع از اسرائیل هستیم به نظر من باید به وضعیت میدان نگاه کنیم و بگوییم واقعا این چیزی است که دارد اتفاق می افتد؟ آیا اسرائیل در نتیجه کمک‌های ما امن‌تر است یا اینکه کمک‌های نظامی ما سبب ادامه اقدامات اسرائیل برای توسعه شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری و ادامه محاصره غزه و انجام اقداماتی شده که در نهایت امنیت خود اسرائیل را به خطر می اندازد؟»

 


کریستین امانپور و جاش پل

 

وی ادامه داد: «آنچه که در حال حاضر دارد اتفاق می افتد، تنها فاجعه در غزه نیست بلکه یک فاجعه سیاست خارجی برای ایالات متحده در سراسر جهان عرب و صادقانه بگویم در سراسر جهان جنوب هم هست».

پل افزود: «ما شبیه به آدم‌های دورو نشان می‌دهیم وقتی ما از روسیه در رابطه با نقض حقوق بشر  انتقاد می‌کنیم اما این کار را در قبال اسرائیل نمی‌کنیم…موضوع دوم اینکه، ما اهرم‌هایی (برای فشار به اسرائیل) داریم، …ما اهرم‌های زیادی برای قرار دادن اسرائیل در مسیر بهتر و پایان دادن به کشتار بی‌رحمانه در غزه داریم اما از این اهرم‌ها استفاده نمی‌کنیم».

پایان پیام/

 

 

 

 

 

 

 

 
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

نویسنده تحریریه بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای سفر و گردشگری جهانی. با علاقه و دانش در زمینه مکان‌های دیدنی، فرهنگ‌های مختلف و صنعت گردشگری، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره مقصدهای توریستی، رویدادهای گردشگری و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و گردشگری، به شما دیدی جامع از تحولات صنعت سفر و گردشگری جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا