ورزش و نشاط

موشکافی ۲۰۰ گل صلاح برای لیورپول

محمد صلاح با گلزنی در دیدار برابر کریستال‌پالاس به آمار ۲۰۰ گل زده برای لیورپول رسید. مهاجم مصری آنفیلدی‌ها چگونه و به چه ترتیب به این عدد دست یافته است.

به گزارش مجله زنده خبری و به نقل از سایت analyst، محمد صلاح به پنجمین بازیکن تاریخ لیورپول بدل شد که به آمار ۲۰۰ گل زده می‌رسد، نگاهی به دوران پربار محمد صلاح در آنفیلد می‌اندازیم.

پس از اینکه لیورپول در ژانویه ۲۰۱۴ نتوانست محمد صلاح، وینگر بازل، را بخرد، برندان راجرز در صحبت با رسانه‌ها به‌شدت ابراز ناامیدی کرد. او می‌خواست خط حمله‌اش را با صلاح جوان، هیجان‌انگیز و سریع تقویت کند اما چلسی او را با پیشنهاد بزرگ‌تری خرید. راجرز گفت: «باشگاه هر کاری را که ممکن بود انجام داد تا با صلاح به توافق برسد اما این‌طور نشد.»

صلاح چند ماه بعد در آنفیلد مقابل تیم راجرز بازی کرد و در پیروزی شاگردان ژوزه مورینیو برابر لیورپول که در نهایت به قیمت از دست رفتن قهرمانی قرمزها در فصل ۲۰۱۴-۲۰۱۳ تمام شد، حضور داشت. 

موشکافی ۲۰۰ گل صلاح برای لیورپول

چه کسی می‌داند شاید داشتن صلاح می‌توانست تفاوت حیاتی برای لیورپول ایجاد کند؟ اگر چه خط حمله لیورپول در آن سال با لوییس سوآرس، دنیل استوریج، فیلیپ کوتینیو و رحیم استرلینگ در آن زمان بسیار خوب عمل کرده بود.

انتقال صلاح به استمفوردبریج نتیجه‌ای نداشت. او فقط ۱۹ بازی برای چلسی انجام داد و تنها دو گل به ثمر رساند تا اینکه به صورت قرضی به فیورنتینا و سپس رم فرستاده شد. صلاح سال ۲۰۱۴ نیامد و قهرمان لیگ برتر هم نشد.

حالا در اواخر سال ۲۰۲۳، ستاره مصری با لیورپول یک عنوان قهرمانی در لیگ برتر را به همراه چندین جام دیگر به دست آورده و به پنجمین بازیکن تاریخ باشگاه تبدیل شده که ۲۰۰ گل به ثمر رسانده است.

یورگن کلوپ، جانشین راجرز، ابتدا می‌خواست به جای صلاح، یولیان برانت را از بایرلورکوزن به خدمت بگیرد ولی این اتفاق رخ نداد و در عوض صلاح راهی لیورپول شد.

با اینکه صلاح اکنون به عنوان یکی از بهترین گلزنان نسلش معرفی می‌شود، در واقع هرگز قبل از رفتن به آنفیلد در یک فصل ۲۰ گل به ثمر نرسانده بود. بهترین موفقیتی که او به دست آورده بود، ۱۹ گل برای رم در تمامی رقابت‌ها در آخرین فصلش در ایتالیا بود. از آن زمان به بعد صلاح در یک فصل هرگز کمتر از ۲۳ گل به ثمر نرسانده و در چهار فصل حضورش در آنفیلد ۳۰ گل یا بیشتر به ثبت رسانده است.

صلاح مصمم بود نشان دهد حضورش در چلسی نشان‌دهنده کیفیت او نیست و خیلی دوست داشت خودش را اثبات کند. او در اولین فصل حضورش در لیورپول ۴۴ گل به ثمر رساند که رکوردی بی‌سابقه برای این باشگاه بود. این آمار او را به یکی از سه بازیکنی تبدیل کرد که در یک فصل بیش از ۴۰ گل برای لیورپول به ثمر رسانده‌اند؛ همراه با یان راش (دو بار) و راجر هانت.

از زمانی که صلاح در سال ۲۰۱۷ با لیورپول قرارداد امضا کرد، تنها روبرت لواندوفسکی (۲۷۵)، کیلیان ام‌باپه (۲۳۰) و هری کین (۲۰۳) در پنج لیگ برتر اروپا بیشتر از او گلزنی کرده‌اند.

گل‌های مهم

در میان ۲۰۰ گل صلاح چند تایش به یاد ماندنی است.

گل مهم خارج از خانه مقابل منچسترسیتی در یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا ۲۰۱۸-۲۰۱۷، ضربه پنالتی زودهنگام مقابل تاتنهام در فینال لیگ قهرمانان ۲۰۱۹-۲۰۱۸ و گل دیرهنگام او مقابل منچستر یونایتد در آنفیلد که باعث شد لیورپول به سمت قهرمانی در لیگ برتر پیش برود.

۱۶۲ گل با پای چپ، ۳۰ گل با پای راست و فقط هشت گل با ضربه سر مجموع گل‌های صلاح در لیورپول بوده است. او یک روباه در محوطه جریمه بوده و ۱۸۷ گل او برای لیورپول از داخل محوطه جریمه زده شده و فقط ۱۳ گل خارج از محوطه جریمه بوده است.

از ۲۰۰ گل او برای لیورپول، ۱۴۸ گل در لیگ برتر، ۴۲ گل در لیگ قهرمانان اروپا، پنج گل در جام حذفی، سه گل در لیگ اروپا، یک گل در جام اتحادیه و یک گل در جام خیریه به ثمر رسیده است. صلاح هم‌چنین اکنون وارد فهرست ۱۰ گلزن برتر تاریخ لیگ برتر شده است.

تیمی که بیش‌ترین آسیب را از صلاح دیده، منچستریونایتد بوده است. او برابر یونایتد ۱۲ گل و برابر منچسترسیتی یازده گل زده است. تنها تیم دیگری که او توانسته ۱۰ گل یا بیشتر به آنها بزند، وستهم بوده که صلاح توانسته ۱۰ گل برابر این تیم به ثمر برساند.

قرارداد صلاح با لیورپول تا تابستان ۲۰۲۵ اعتبار دارد. شایعات در مورد انتقالش به لیگ برتر عربستان شنیده شده است و باید دید او چه تصمیمی برای فوتبالش خواهد گرفت.

انتهای پیام

تیم خبری علوم ورزشی

نویسنده‌ی ورزشی با تمرکز بر راهنمایی‌های تمرینی و بهبود عملکرد ورزشی. با به اشتراک گذاری تکنیک‌ها و استراتژی‌های موثر در ورزش، هدفمندی خود را در بهبود عملکرد ورزشی خوانندگان قرار می‌دهم. همراهی با من را بپذیرید و به جزئیات هیجان‌انگیز دنیای ورزش بپردازید.
دکمه بازگشت به بالا