اقتصادی

از معایب و مزایای واردات دام زنده تا تهدید آثار ملی!

در هفته‌ جاری خبرهای مهمی در بخش کشاورزی منتشر شد که از مهمترین آنها می توان به تکذیب ایجاد محدودیت در خرید بیش از ۴ عدد نان با یک کارت بانکی، کاهش عوارض صادراتی پیاز و گوجه فرنگی، سایه برج سازی بر باغ گیاهشناسی و بررسی معایب و مزایای واردات دام اشاره کرد.

به گزارش مجله زنده خبری بخشی از خبرهای هفته جاری در بخش کشاورزی و بازار در ادامه آمده است:

هیچ محدودیتی در خرید نان وجود ندارد

رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران در تکذیب خبر ممنوعیت خرید بیش از ۴ عدد نان با یک کارت گفت: چنین موضوعی به اتحادیه  نانوایان سنتی تهران ابلاغ نشده و ما نیز چنین چیزی را به اعضای اتحادیه خودمان اعلام نکرده‌ایم.  کماکان شهروندان می‌توانند با کارت بانکی خود به تعدادی که نیاز دارند نان خریداری کنند.

کاهش عوارض صادراتی پیاز و گوجه فرنگی زراعی

معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در نامه‌ای خطاب به رئیس سازمان توسعه تجارت اعلام کرد با توجه به افزایش نسبی تولید محصولات پیاز و گوجه فرنگی در کشور و همچنین در جهت تعادل بخشی به میزان تولید، مصرف و قیمت در بازار و کمک به تولید کنندگان، در جهت پایداری تولید و صادرات محصولات موصوف عوارض صادراتی پیاز از ۱۰۰ درصد به ۴۰ درصد و عوارض صادراتی گوجه فرنگی زراعی نیز از ۵۵ درصد به ۳۰ درصد قیمت پایه صادراتی کاهش یابد.

سایه‌ بلندمرتبه‌ها بر پیکر باغ گیاه‌شناسی

رئیس موسسه ‌تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور می‌گوید: دادستان کل کشور، شورای عالی امنیت ملی، سازمان محیط زیست، سازمان بازرسی و کلیه اساتید دانشگاه اذعان دارند که باید جلوی ساخت‌وسازهای اطراف باغ ملی گرفته شود، زیرا این کار تبعات بسیاری برای باغ گیاه‌شناسی که جزو آثار ملی است، دارد.

مزایا و معایب واردات دام زنده/ از تولیدکنندگان داخلی حمایت شود

رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور با اشاره به اینکه باید از تولیدکنندگان داخلی حمایت کرد، گفت: دولت این وعده را داده است که دام مازاد دامداران را خریداری و قیمت نهاده ها را به منظور حمایت از تولیدکننده داخل ثابت نگه دارد.

چگونه مرغ ارزان می‌شود؟

یک کارشناس صنعت طیور کشور گفت: با کاهشی شدن قیمت مولفه‌های تولید از جمله جوجه ‌یکروزه، ذرت، سویا و همچنین تامین به موقع نهاده‌ها و نظارت بر رعایت قیمت مصوب در همه بخش‌های تولید می‌توان انتظار داشت که قیمت مرغ نیز کاهشی شود.

آمادگی صنایع کنسروسازی برای عرضه ارزانتر در میادین میوه و تره بار

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران با اشاره به اینکه در راستای متعادل سازی قیمت کنسرو ماهی، صنایع کنسرو سازی آمادگی لازم را دارند که محصولات خود را ۱۵درصد ارزانتر به صورت مستقیم در میادین میوه و تره بار عرضه کنند، گفت: در سایر محصولات کنسروی نیز این آمادگی وجود دارد.

قیمت شیرخشک نوزاد بر اساس مستندات تعیین شود

رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد با اشاره به اینکه جهت تسویه حساب مابه‌التفاوت نرخ ارز، ۸ ماه به کارخانجات فرصت داده شود تا بتوانند از محل فروش کالا به قیمت جدید، بدهی خود را پرداخت کنند، گفت: با توجه به حجم نقدینگی مورد نیاز، حتما خط اعتباری جدیدی به کارخانجات تخصیص داده شود و قیمت‌گذاری انواع فرآورده‌های شیرخشک اطفال بر اساس مدارک و مستندات روز انجام شود.

انتهای پیام

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص و تجربه در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با بهره‌گیری از روش‌های پیشرفته و دستیابی به منابع موثق، تمام تلاشم را می‌کنم تا به شما اطلاعات کامل و تحلیل‌های به‌روز را ارائه دهم تا شما بتوانید در تصمیم‌گیری‌های مالی بهترین تصمیمات را بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا