ورزش و نشاط

تنها دلخوشی ما لژیونرها هستند/ بازیکنان انرژی خود را برای بازی‌های حساس حفظ کنند

بازیکن پیشین تیم ملی معتقد است وقتی به یک مربی داخلی اطمینان کردیم، مجموعه باید در اختیار او باشند تا کارهایی که می‌خواهد در زمین به درستی پیاده کند تا با یک مربی داخلی برای اولین‌بار به فینال جام ملت‌های آسیا برسیم.

جواد زرینچه در گفت‌وگو با مجله زنده خبری، در ارزیابی از وضعیت تیم ملی برای شرکت در جام ملت‌ها اظهار کرد: باید بدانیم که تمام تیم‌ها با سرمایه‌گذاری خوبی که برای شرکت در جام ملت‌ها انجام داده‌اند آماده شرکت در این بازی‌ها هستند البته آن‌ها در شرایطی خود را برای این بازی‌ها آماده کرده‌اند که لیگ‌های آن ها بدون حاشیه برگزار شده و شرایط بهتری از لیگ ما داشتند. در حالی که لیگ ما مرتب در جنجال و حاشیه بوده و تنها دلخوشی ما داشتن لژیونر است، اگر می‌خواستیم با بازیکنان داخلی در جام ملت‌ها شرکت کنیم هیچ امیدی نداشتیم اما چهره‌هایی همچون طارمی، سردار آزمون، جهانبخش و سایر بازیکنان قوت قلبی هستند که با شرایط بهتری وارد بازی‌ها شویم.

او افزود: لیگ ما نسبت به گذشته خیلی ضعیف شده و اگر بخواهیم طی چند سال اخیر بگوییم تیمی بازی درخشانی داشته نمونه‌ای نداریم و لیگ از لحاظ فوتبالی به جز حاشیه‌ چیز دیگری نداشته و شاهد رشد فوتبال نبودیم. حتی ما نمی‌توانیم از یک یا چند چهره نام ببریم که طی چند سال اخیر در لیگ ما ستاره شده باشند. این نشان می‌دهد که شرایط لیگ داخلی ما خیلی دلچسب نیست.

این پیشکسوت فوتبال ایران تصریح کرد: اگر تاریخچه فوتبال را نگاه کنید می‌بینید که ایران همواره در مقدماتی جام جهانی و جام ملت‌ها آقای فوتبال آسیا بوده و حریفان می‌دانند که باید با استعدادهای برتر فوتبال ایران مواجه شوند و این مساله ما را امیدوار می‌کند، سایر تیم‌ها این گونه نیست که فوتبال آن‌ها رشد کرده باشد بلکه تیم‌هایی مثل ژاپن، کره، استرالیا و حتی عربستان هزینه کرده‌اند. با این وجود اسم ایران همیشه به عنوان یکی از  مدعیان آسیا به ویژه در جام ملت‌ها مطرح بوده است.

زرینچه گفت: اگر تفکر بر این باشد که در مرحله مقدماتی به عنوان مثال ۶ تا گل به فلسطین یا هنگ کنگ بزنیم، درست نیست؛ این مساله دست ما را رو می‌کند و خستگی بازیکنان را برای مرحله بعد بیش‌تر می‌کند. به اعتقاد من کادر فنی باید سیستمی پیاده کند که بازیکنان تنها با گرفتن سه امتیاز انرژی خود را برای بازی‌های حساس و سرنوشت‌ساز نگه دارند. در این بازی‌ها چون توان و انرژی بازیکنان حفظ شده و تخلیه انرژی نشد، اینجاست که توانایی و قدرت بازیکنان کلیدی می‌تواند به موفقیت تیم در مراحل بعد کمک کند.

وی درباره ضعف تیم ملی اظهار کرد: یکی از مشکلات تیم ملی در کار دفاعی است؛ اگر وظیفه‌ها مشخص باشد ضعف‌هایی که کار دفاعی دارد پوشش داده خواهد شد به خاطر این که بازیکن داخل زمین می‌داند که وظیفه دفاعی زمانی که تیم کار دفاعی دارد باید چیکار کند. اگر این مساله برای بازیکن آنالیز شده باشد ضعف کار دفاعی نیز از بین می‌رود.

این پیشکسوت استقلال در پاسخ به این پرسش که جام ملت‌های این دوره را برای تیم ملی چگونه می‌بینید و آیا تصور می‌کنید به فینال این بازی‌ها راه پیدا کنیم یا خیر؟ افزود: نباید خودمان را گول بزنیم. از فوتبال حرفه‌ای فقط پول حرفه‌ای آن مطرح است، زیرساخت‌های ما شرایط مناسبی ندارد. یک زمین چمن خوب برای برگزاری بازی نداریم، نباید تصور کنیم که به راحتی به فینال جام ملت‌ها راه پیدا می‌کنیم و تیم‌های دیگر کاری انجام نداده‌اند. ما اگر می‌خواهیم از تیم ملی دل‌مان قرص باشد باید به فوتبال داخلی بهاء بدهیم. متاسفانه هزینه می‌کنیم اما استفاده‌ بهینه‌ای از آن نمی‌کنیم و استعدادهای برتر در لیگ شناسایی نمی‌شوند. در مجموع وقتی اسمی از فوتبال ایران در آسیا می‌آید در هر شرایطی به عنوان یکی از تیم‌هایی که به فینال راه پیدا می‌ کند، نام ایران برده می‌شود.

او خاطرنشان کرد: این که بخواهیم بگوییم چون ژاپن یا کره در لیگ‌های معتبر بازی می‌کنند و یا از امکانات و زیرساخت‌های خوبی برخوردارند پس قهرمان می‌شوند، کافی نیست. همدلی و عرق ملی و شایستگی‌هایی که یک تیم می‌تواند قهرمانی را برای خود رقم بزند، بی‌تاثیر نیست.

زرینچه افزود: بعضی وقت‌ها حواشی مختلفی در تیم ملی ایجاد می‌شود که همین گونه مسائل سبب ایجاد اختلاف در تیم  می‌شود؛ البته با مدیریتی که قلعه نویی دارد امیدوارم اگر حواشی نیز وجود داشته باشد مرتفع شود تا همه به دنبال افتخارآفرینی برای تیم ملی باشند.

وی در پایان گفت: وقتی به یک مربی داخلی اطمینان کردیم، مجموعه باید در اختیار او باشند تا کارهایی که می‌خواهد در زمین به درستی پیاده کند تا با یک مربی داخلی برای اولین‌بار به فینال جام ملت‌های آسیا برسیم و نسل طلایی از بازیکنان که سن آن‌ها بالا رفته و شاید در چهار سال آینده دیگر خیلی از این بازیکنان در تیم نباشند، پرافتخارترین جام آسیا را با حضور قلعه‌نویی و دستیارانش کسب کنند.

انتهای پیام

تیم خبری علوم ورزشی

نویسنده‌ی ورزشی با تمرکز بر راهنمایی‌های تمرینی و بهبود عملکرد ورزشی. با به اشتراک گذاری تکنیک‌ها و استراتژی‌های موثر در ورزش، هدفمندی خود را در بهبود عملکرد ورزشی خوانندگان قرار می‌دهم. همراهی با من را بپذیرید و به جزئیات هیجان‌انگیز دنیای ورزش بپردازید.
دکمه بازگشت به بالا