بین المللی

سندرز: انتخاب دوباره ترامپ پایان دموکراسی آمریکایی است

گروه بین الملل خبرگزاری آنلاین مجله زنده خبری؛ «انتخاب دوباره دونالد ترامپ مرگ دموکراسی در آمریکا است». برنی سندرز سناتور ارشد دموکرات آمریکایی در مصاحبه با پایگاه خبری هیل مواضع خود را در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مطرح کرد.

سندرز می‌گوید که دور دوم ریاست ترامپ در کاخ سفید نسبت به دور قبلی بسیار افراطی تر خواهد بود. 

 

در دوره ریاست جمهوری ترامپ، آمریکا تحولات جنجالی زیادی را تجربه کرد. بسیاری از وزرا و مقامات ارشد دولت وی یا مستقیما توسط او اخراج و یا مجبور به استعفا شدند. حمله ششم ژانویه حامیان ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا در اعتراض به نتایج انتخابات 2020 که دست کم 4 کشته برجا گذاشت یک زلزله سیاسی و اوج بی ثباتی در آمریکا بود.

 

 

 

بسیاری از رسانه‌ها و تحلیلگران آمریکایی ادعای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری از سوی رئیس جمهور این کشور که وظیفه حراست از نظامی سیاسی آمریکا برعهده اوست را بن بست دموکراسی آمریکایی خواندند. 

علیرغم پرونده‌های متعدد از جمله اتهامات مالیاتی، فساد اخلاقی و.. دونالد ترامپ به دنبال نامزدی از حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۴ است و همچنان در نظرسنجی‌های این حزب پیشتاز است. 

سندرز در ادامه تاکید کرد که «ترامپ مرد گوشت تلخی است، چند پرونده کیفری دارد و تحقیر شده؛ او همه اینها را بر سر دشمنانش خواهد برد. ما باید برای مردم آمریکا توضیح دهیم که این چه معنایی دارد و فروپاشی دموکراسی آمریکا چه معنایی برای همه ما خواهد داشت…»

حضور دوباره رئیس جمهور جنجالی سابق آمریکا فقط با مخالفت دموکرات‌ها روبرو نیست. برخی از چهره‌های ارشد حزب جمهوریخواه مثل نیکی هیلی، لیز چنی قانونگذار، کریست کریستی و میت رامنی سناتور ارشد بازگشت ترامپ به کاخ سفید را خطرخاک خوانده‌اند. رامنی در یک اظهار نظر گفته حاضر است به یک نامزد دموکرات رای دهد اما هرگز به ترامپ رای نخواهد داد.

علاوه بر این بسیاری از متحدان غربی آمریکا در اتحادیه اروپا و ناتو نیز به خاطر مواضع ترامپ علیه ناتو و همچنین روابط حسنه وی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، بازگشت ترامپ را تهدیدی برای روابط فراآتلانتیک می‌دانند.

 

«اما مودالالی» تحلیلگر عرب و سفیر سابق لبنان در سازمان ملل انتخابات آمریکا را یک همه پرسی درباره قانون اساسی و دیکتاتوری توصیف کرده است.

اما مارک پن، یکی از مدیران این نظرسنجی در هاروارد معتقد است، مردم می گویند با سیاست‌های بایدن وضعیت بدتری داشتند و در دوران ترامپ شرایط بهتری را تجربه کرده‌اند.

 پایان پیام/م
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

نویسنده تحریریه بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای سفر و گردشگری جهانی. با علاقه و دانش در زمینه مکان‌های دیدنی، فرهنگ‌های مختلف و صنعت گردشگری، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره مقصدهای توریستی، رویدادهای گردشگری و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و گردشگری، به شما دیدی جامع از تحولات صنعت سفر و گردشگری جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا