اجتماعی

هشدار هواشناسی نسبت به وزش باد شدید و افزایش ارتفاع موج در شمال و جنوب کشور

سازمان هواشناسی نسبت به وزش باد شدید و افزایش ارتفاع موج در مناطق ساحلی و فراساحلی شمال و جنوب کشور و خطر غرق شدن شناگران و اختلال در ترددهای دریایی هشدار داد.

به گزارش مجله زنده خبری، سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح نارنجی از وزش باد نسبتاً شدید و گاهی شدید جنوب شرقی با بیشینه سرعت باد ۲۶ نات و بیشینه ارتفاع امواج در ساحل بیشتر از ۱.۵ متر و دور از ساحل بیشتر از ۲ متر از سه‌شنبه تا چهارشنبه ( ۳ تا ۴ بهمن) در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان، بوشهر و در خلیج فارس خبر داد.

در اثر این مخاطره جوی اختلال در ترددها و فعالیت‌های دریایی خلیج فارس، خطر غرق‌شدن شناورها به‌ویژه شناورهای سبک و نیمه‌سنگین، پاره‌شدن تورهای صیادی و خطر غرق‌شدن شناگران پیش‌بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌ها و مخاطرات ناشی از این شرایط جوی خودداری از ترددهای دریایی به‌ویژه تردد شناورهای سبک و نیمه‌سنگین و قایق‌های صیادی و تفریحی، ممنوعیت شنا، اتخاذ تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت احتمالی را توصیه می‌کند.

این سازمان در ادامه نسبت به وزش باد شدید تا گاهی خیلی شدید با بیشینه سرعت باد در ساحل و دور از ساحل(۴۴-۳۰ نات) و بیشینه ارتفاع امواج در ساحل۲ تا ۳ مترو دور از ساحل بیشتر از ۳ متر در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان و مازندران و در دریای خزر از سه‌شنبه تا اواخر وقت چهارشنبه ( ۳ تا ۴ بهمن) هشدار داد.

در اثر این مخاطره جوی آسیب به قفس‌ها و پاره شدن تورهای صیادی، خسارت به قایق و شناورهای کوچک، احتمال خسارت به تاسیسات دریایی دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی برای کنترل و کاهش آسیب‌ها و مخاطرات این سامانه جوی، منع از تردد قایق‌های سبک و تفریحی، منع فعالیت‌های شیلاتی، منع ورود و خروج کشتی‌ها به بندر، ممانعت از تردد کشتی‌های تجاری، منع فعالیت‌های پشتیبانی صنایع فراساحلی و آماده باش برای مواجهه با خسارت احتمالی توسط کلیه فعالان دریایی را توصیه می‌کند.

به گزارش مجله زنده خبری در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

انتهای پیام

بخش مطالب اجتماعی

پژوهشگر جامعه‌شناسی با تمرکز بر مسائل تربیتی و آموزشی در جامعه.
دکمه بازگشت به بالا