بوی قحطی از سفره‌های خالی غزه

روزنامه گاردین گزارش داد میزان شدید گرسنگی در میان مردم غزه از یک قحطی قریب‌الوقوع نشان دارد که دست‌کم یک میلیون نفر را درگیر می‌کند.

به گزارش مجله زنده خبری، در بیمارستان «العوده» در نواحی شمالی غزه صحنه‌های دلخراشی در جریان است. مادرانی به دلیل سوءتغذیه شدید توان شیردهی به فرزندان خود را ندارند، به دنبال شیرخشک هستند تا نوزادان خود را سیر کنند. این تصاویر نشان می‌دهند که غزه در مرز قحطی قرار داشته و اظهارات رژیم صهیونیستی مبنی بر تسهیل ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه را زیر سوال می‌برد.

به گزارش روزنامه گاردین، عمق بحران غذایی غزه را می‌توان در العوده مشاهده کرد. کادر درمانی هم در این بیمارستان مانند دیگر بیماران از سوءتغذیه رنج می‌برند. دکتر «محمد صالحه» سرپرست این بیمارستان و جراح ارتوپد در گفت‌وگو با گاردین از رنجی گفت که خود شخصاً در مبارزه با اثرات سوءتغذیه متحمل شده است. او که با دارو و ویتامین‌های مختلف تحت مداوا قرار گرفته، گفت: «اینجا همه بیش از یک‌چهارم وزن خود را به دلیل سوءتغذیه از دست داده‌اند. هیچ غذایی نیست.» او همچنین به افزایش عفونت‌ها و بیماری‌هایی مانند قانقاریا اشاره کرد که منجر به افزایش موارد قطع عضو شده است.

این روزنامه انگلیسی گزارش داد، برای گروه‌های امدادی که سعی دارند به حدود ۳۰۰ هزار نفر در شمال غزه کمک کنند، بحران غذایی در این منطقه نگرانی فزاینده‌ای است. نهاد مرجع جهانی در حوزه امنیت غذایی اعلام خطر کرده و هشدار داده است که غزه یا همین حالا در حال قحطی است یا نهایتاً تا ماه ژوئیه به آن دچار خواهد شد. هفته گذشته رژیم صهیونیستی به سازمان خیریه «آشپزخانه مرکزی جهان» که در ارائه وعده‌های غذایی گرم به حدود ۵۰۰ هزار نفر نقش کلیدی داشت، حمله کرد. این سازمان در این حمله هفت تن از اعضای خود را از دست داد و اعلام کرد فعالیت خود را در غزه به حالت تعلیق در می‌آورد؛ اقدامی که وضعیت نامساعد موجود را وخیم‌تر کرده است.

«عبیر عطفا» سخنگوی منطقه غرب آسیا در برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد با بیان اینکه سازمان‌هایی از این قبیل تلاش می‌کنند تا نیازهای غذایی ضروری بیش از یک میلیون نفر را ماهانه برآورده کنند، بر ضرورت تامین امنیت محیط کار نیروهای بشردوستانه تاکید کرد.

به گزارش گاردین، در پی گفت‌وگوی اخیر «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا و «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، مقامات اسرائیلی از برنامه‌هایی برای گشایش موقت گذرگاه مرزی خبر دادند که ارسال کمک‌های بشردوستانه را تسهیل خواهد کرد. بااین‌حال، فرایندهای نظارتی پیچیده – و اغلب غیرقابل پیش‌بینی – رژیم صهیونیستی در گذرگاه‌ها بی‌شک چالش‌هایی را به وجود خواهد آورد.

ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه با موانع متعددی روبرو شده است. از مسائل مربوط به ترخیص کالاها گرفته تا نگرانی‌های امنیتی رژیم صهیونیستی. این موانع تلاش‌های سازمان‌هایی مانند برنامه جهانی غذا را که هدف آن ارسال روزانه ۳۰ کامیون تدارکات به شمال غزه است، پیچیده می‌کند. بااین‌حال و با وجود این چالش‌ها، پیشرفت‌هایی حاصل شده و از ژانویه تا امروز حدود ۱۱۰ کامیون حاوی کمک‌های بشردوستانه وارد غزه شده‌اند.

از این‌ها گذشته، یکی از بزرگ‌ترین سازمان‌های بین‌المللی امدادرسانی به فقرا و گرسنگان به نام «آکسفام» اخیراً در گزارشی جزئیات بیشتری از وخامت اوضاع تغذیه در غزه را منتشر کرد. به گزارش آکسفام، مردم شمال غزه به طور متوسط روزانه با تنها ۲۴۵ کالری خود را زنده نگه می‌دارند؛ مقداری که حتی از یک قوطی لوبیا هم کمتر است. «اسکات پل» یکی از مقامات ارشد آکسفام همچنین به پیچیدگی‌های رسیدگی به وضعیت انسان‌ها در قحطی تاکید کرد و گفت در این وضعیت روش‌های مرسوم کمک‌رسانی ممکن است نه‌تنها برای گرسنگان کافی نباشد، بلکه شاید برای کسانی که به‌شدت سوءتغذیه دارند، آسیب‌زا باشد.

به گزارش گاردین، بحران غذایی شمال غزه رو به وخامت است و بسیاری آن را «جهنم روی زمین» توصیف می‌کنند. این بحران نیازمند اقدام هماهنگ و فوری در سطح بین‌المللی است تا از قحطی جلوگیری شده و مواد غذایی ضروری و کمک‌های پزشکی به کسانی برسد که به آن نیاز مبرم دارند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا