ورزش و نشاط

رییس فدراسیون اسکی اختیاری از خودش ندارد/ مدرس خارجی تکنیک ندارد! – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

سید جواد صید عضو سابق تیم ملی اسکی آلپاین، اسنوبرد و چمن و نماینده اسکی آلپاین در بازی آسیایی ژاپن ۱۹۹۰، مسابقات جهانی، سرمربی سابق تیم های ملی، رییس سابق کمیته داوران و رییس سابق کمیته اسکی روی چمن در گفت و گو با خبرنگار آنلاین در خصوص شرایط فعلی رشته اسکی گفت: پس از دوره سی ساله ریاست عیسی ساوه شمشکی، سه رییس فدراسیون داشتیم اول آقای طالبی، بعد آقای افتخاری و حالا هم آقای نظریان.

وی ادامه داد: در حال حاضر آقای عیسی ساوه شمشکی در فدراسیون جانبازان و معلولان مشغول به فعالیت است و پسرش دبیر فدراسیون اسکی است و خواهر زاده اش که خودش اسکی بلد نیست مسوول کمیته آموزش است. جالب است بدانید که ایران دو سهمیه تی دی (نماینده فنی فدراسیون جهانی ) برای معرفی به فدراسیون جهانی داشت که یکی در رشته استقامت به خواهر زاده رییس که هیچگونه تخصصی نداشت و یکی هم به پسر ایشان به عنوان تی دی اسکی آلپاین اعطا شد و این دو نفر در هر مسابقه داخلی که به عنوان بین المللی برگزار می شود از سمت فدراسیون جهانی مبلغ ارزی یورو یا دلار دریافت می کنند در حالی که بسیاری از افراد با سابقه یا ملی پوش که تخصص و تحصیلات کافی هم داشتند به فدراسیون جهانی معرفی نشدند، در حالی که مستحق این موضوع بودند.

وی تصریح کرد: دبیر و مسوول کمیته آموزش کمک می کنند رییس فدراسیون غیر تخصصی انتخاب شود تا فرصت خط و نشان کشیدن داشته باشند به همین دلیل از سوی ورزشکاران ریزش زیادی در رشته های مختلف رخ داده است. قبلا حداقل صد نفر در سطح بالا در مسابقات انتخابی تیم ملی شرکت می‌کردند ولی الان کمتر از ۱۰ نفر در انتخابی شرکت می کنند. خیلی ها یا رفته اند یا اگر هستند دیگر تمایلی به ادامه کار ندارند و در جوانی کنار کشیده اند.

رییس فدراسیون اسکی اختیاری از خودش ندارد/ مدرس خارجی تکنیک ندارد!

عضو سابق تیم های ملی اسکی گفت: فدراسیون جهانی قانونی دارد که در مسابقات بین المللی باید تعداد نفرات به حد نصاب برسد و به دلیل کنار کشیدن قهرمانان و نفرات قوی، آقایان برای تاییدیه فدراسیون جهانی از هیات اسکی شهرستان ها خواهش می کنند نفر به مسابقات بیاورند. افرادی که در حد مبتدی هستند و در واقع حضورشان در مسابقات فرمالیته است. دوستان اگر می خواهند کار زیربنایی انجام دهند مربی خوب از دیزین و شمشک و دربندسر بفرستند تا سطح ورزشکاران بالا برود. کار به جایی رسیده که یک نفر در حد ملی پوش و یک نفر در حد مبتدی که با چند روز آموزش اسکی یاد گرفته در مسابقات بین المللی در کنار هم مسابقه می دهند فقط برای اینکه آمار تعداد نفرات به فدراسیون جهانی اسکی تکمیل شود.

صید اظهار کرد: فدراسیون جهانی اسکی تا چند سال قبل کمک حدود ۱۷۵ هزار فرانکی به اسکی داشت که مدتی پیش اسکی بازان نامه ای به فدراسیون جهانی نوشتند که پولی که می فرستید خرج ملی پوشان نمی‌شود و جلوی پرداخت آن گرفته شد و فدراسیون جهانی گفت دیگر پولی پرداخت نمی کند و تاکید کرده است هر اقدامی می خواهید از مربی خارجی یا وسایل یا اردو انجام بدهید و سپس ما هزینه اش را واریز می کنیم. البته در همین هم ابهامات زیادی وجود دارد.

وی ادامه داد: دوستان مربی خارجی می آورند که در حد سطح بالا نیست یا مربی قدیمی می آورند. افتی که ورزش اسکی ایران کرده، افت چشمگیری بوده است. ما مدعی چهار تیم برتر جهان در اسکی چمن بودیم و الان اصلا در محدوده این رتبه ها نیستیم. در انفرادی در اسکی چمن مدال طلا یا نقره در اروپا می گیرفتیم اما حالا رتبه کمتر از ۲۰ و ۲۵ نداریم. اسکی آلپاین و اسنوبردمان نابود شده و اسکی استقامت هم از بین رفته و همه ورزشکاران را فراری داده اند.

رییس فدراسیون اسکی اختیاری از خودش ندارد/ مدرس خارجی تکنیک ندارد!

رییس سابق کمیته اسکی چمن عنوان کرد: فدراسیون به «مربی پروری» در حد کاسبی نگاه می کند. مدرسینی که در گذشته داشتیم زیردست مربیان سوییس و اتریشی و ایتالیایی دوره دیدند. اگر مدرسی زیر نظر کمیته ملی المپیک بود ، یک شخص و یک نفر نبود که بخواهد یک نمره بدهد و مدرسین از فیلترهای زیادی رد می‌شدند اما متاسفانه در حال حاضر یک مدرس بلغاری آورده اند که ایشان حتی در مارپیچ ریز تخصصی ندارد و با تکنیک جدید آشنا نیست و اصلا نوع دیگری درس می‌دهد که ما نشنیده ایم. یک روز با تعدادی از مدرسین در کلاس ایشان بودیم و از کار ایشان هم اشکال گرفتیم. حالا اینکه پشت پرده چه همکاری با دبیر فدراسیون دارند که ایشان آمده اند مسابقات داخل کشور را به عنوان تی دی برگزار کنند و از ایشان درخواست شده کلاس ها را برگزار کنند، مشخص نیست. در کلاس هایی که طبق آیین نامه فدراسیون جهانی آموزش به بیش از ۱۰ نفر مجاز نیست ایشان برای ۴۰ نفر تدریس می کنند. از مسوولان خواهشمندم به داد فدراسیون اسکی برسند.

وی تاکید کرد: رییس فدراسیون چون از قبل از طریق این آقایان حمایت شده است هیچ گونه اختیار و تخصصی ندارد که این مشکلات پیش آمده که جامعه اسکی و ملی پوشان نارضایتی زیادی دارند و همه رها کرده اند و رفته اند. وضعیتی که واقعا نگران کننده است و باید تا دیر نشده فکری به حال آن کرد. متاسفانه هر کس هم انتقادی کند یا حرفی بزند سریع تخریب و از دور خارجش می کنند.

تیم خبری علوم ورزشی

نویسنده‌ی ورزشی با تمرکز بر راهنمایی‌های تمرینی و بهبود عملکرد ورزشی. با به اشتراک گذاری تکنیک‌ها و استراتژی‌های موثر در ورزش، هدفمندی خود را در بهبود عملکرد ورزشی خوانندگان قرار می‌دهم. همراهی با من را بپذیرید و به جزئیات هیجان‌انگیز دنیای ورزش بپردازید.
دکمه بازگشت به بالا