ورزش و نشاط

خسروپناه: الگوی حکمرانی فرهنگی آیت الله رئیسی، مردمی بود

خسروپناه: الگوی حکمرانی فرهنگی آیت الله رئیسی، مردمی بود

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در برنامه «برای ابراهیم» با بیان اینکه الگوی حکمرانی فرهنگی آیت الله رئیسی، مردمی بود، تأکید کرد: الگوی مدیریتی آیت‌الله رئیسی باید مدون شود.

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، حجت الاسلام و المسلمین عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در برنامه «برای ابراهیم» رادیو فرهنگ با تسلیت شهادت آیت الله رئیسی و همراهانشان اظهار کرد: آیت الله رئیسی شخصیت کمیابی بود در آینده متوجه می‌شویم که چه گوهری را از دست داده‌ایم، اگر سبک مدیریتی شان تدوین شود مشخص می‌شود که چگونه بودند.

وی با بیان اینکه شهید رئیسی بر عقلانیت و نگاه جمعی تأکید داشت، بیان کرد: جز معدود روسای جمهوری بود که به شورای عالی انقلاب فرهنگی توجه ویژه داشت. در سال گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی ۸۰ مصوبه داشت که یکی از این مصوبات مهم سند موسیقی بود و اتفاقا با تأکید آیت‌الله رئیسی پیش رفت.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت‌: شورای عالی انقلاب فرهنگی در چهار حوزه علم، فناوری، فرهنگی و اجتماعی وظایفی برعهده دارد، اما همواره در شورای عالی انقلاب فرهنگی کار بر زمین مانده در حوزه فرهنگ متعدد بود، به طوری که در دوره‌های قبلی سهم مصوبات در حوزه علم و فناوری ۷۰ درصد، در حوزه فرهنگ ۲۰ درصد و مشترک علم و فرهنگ ۱۰ درصد بوده است، اما در دوره ایشان ۵۰ درصد مصوبات جنبه فرهنگی و ۵۰ درصد مربوط به حوزه علم و فناوری شد البته نه اینکه مصوبات حوزه علم و فناوری کاهش یابد بلکه مصوبات در حوزه فرهنگ به میزان قابل توجهی افزایش یافت.

وی ادامه داد: یکی از مصوبات مهم شورای عالی انقلاب فرهنگی تأسیس شهر جهانی صنایع فرهنگی بود، در این زمینه آیت‌الله رئیسی بسیار تأکید داشت. تدوین سند صنایع دستی یکی دیگر از تأکیدات ایشان بود. این سند با کمک وزارت میراث فرهنگی و صنایع دستی نوشته شد، بیش از هزار نفر در تدوین این سند مشارکت داشتند. چراکه ایشان اصرار داشت باید همه ذینفعان در تدوین آن مشارکت داشته باشند.

استاد خسروپناه با بیان اینکه الگوی حکمرانی فرهنگی آیت‌الله رئیسی، مردمی بود، گفت: تعداد مجتمع‌های فرهنگی که در دوره ریاست جمهوری ایشان ساخته شد شاید به اندازه ۲۰ سال قبل بوده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: سند تئاتر یکی دیگر از موضوعاتی بود که ایشان را پیگیری می‌کرد. می‌گفت به تئاتر کم توجه شده است و عنوان می‌کرد که در کشور سازمان سینمایی داریم بنابراین باید بنیاد تئاتر هم داشته باشیم. تدوین سند را به شورای عالی انقلاب فرهنگی واگذار کردند. تأکید داشتند که تئاتری‌های در این باره نظر بدهند. تعدادی از تئاتری‌ها آمدند و نظرات خود را با ما درمیان گذاشتند.

وی اضافه کرد: شورای هنر که برمبنای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ایجاد شده، ۱۰ سال تعطیل بود این شورا در زمان ایشان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دوباره راه افتاد، اسناد فرهنگی از این شورا به شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌آمد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به رویکرد شهید رئیسی در مواجهه با سند ۲۰۳۰ بیان کرد: صریحاً اعلام کردند که به هیچ وجه نباید این سند اجرا شود. ایشان نقشه مهندسی فرهنگی که در دولت قبل تصویب و ابلاغ شده بود را به‌جای سند ۲۰۳۰ مورد تأکید داشتند. این سند در دولت قبل اجرایی نشده بود، اما در این دوره اجرای آن آغاز شد.

وی افزود: بازنگری نقشه جامع علمی کشور به عنوان یکی از اسناد مهم شورای عالی انقلاب فرهنگی، در دوره ایشان آغاز شد. بازنگری آیین‌نامه ارتقای اعضای هیئت علمی در زمان ایشان آغاز و در حال نهایی شدن است تا استادان تنها با مقاله ارتقا پیدا نکنند و در مسیر حل مسائل کشور تولید علم داشته باشند.

استاد خسروپناه گفت: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش یکی از اسناد مهم شورای عالی انقلاب فرهنگی بود که آیت‌الله رئیسی پیگیر اجرایی‌سازی آن بودند، بازنگری و تدوین نقشه اجرایی‌سازی این سند در دوره ایشان آغاز شد و وزارت آموزش و پرورش با همراهی ستاد تعلیم و تربیت شورای عالی انقلاب فرهنگی این نقشه را تدوین کرد و به‌تازگی در شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شده است. معلمان زیادی در تدوین این نقشه حضور داشتند و این امر مایه خشنودی رئیس جمهور بود.  

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: اگر شهید رئیسی پشتیبان شورای عالی انقلاب فرهنگی نبود هیچ کاری نمی‌توانستیم انجام دهیم. ۲۴ مصوبه دوره قبل را آقای رئیسی ابلاغ کرده است. به برگزاری جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی مقید بود، حتی سفر‌های خارجی را در صورت تداخل با جلسات شورا به روز‌های بعد از جلسه شورا موکول می‌کرد اگر جلسه‌ای برگزار نمی‌شد، جلسه بعدی را سه ساعته برگزار می‌کرد.
وی با اندوه عنوان کرد: اکنون که ایشان از دنیا رفته یک مصوبه بر زمین مانده در شورای عالی انقلاب فرهنگی وجو ندارد، همه مصوبات ابلاغ شده است. اگر در مصوبه‌ای ابهام داشت، سؤال می‌کرد وقتی توضیح می‌دادم قانع می‌شد و ابلاغ می‌کرد اگر هم نظری داشت می‌گفت حتما در شورای عالی مطرح و بررسی شود و با نظر جمعی درباره آن تصمیم‌گیری شود.

استاد خسروپناه اضافه کرد: رئیس جمهور تأکید داشت که دستگاه‌ها باید نسبت به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی پاسخگو باشند. در زمان ایشان مرکز رصد و ارزیابی در شورا ایجاد شد. با همه مراکز رصدی کشور در ارتباط هستیم. به دلیل تأکیدات ایشان وزرا و مسئولانی که وظایفی درباره به مصوبات داشتند به دبیرخانه گزارش می‌دهند، در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی هم مقامات بالاتر گزارش می‌دهند و ما هم از دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گزارش‌هایی را آماده می‌کنیم.

وی گفت: دکتر رئیسی حقیقتاً شورای عالی انقلاب فرهنگی را به قرارگاه تبدیل کرد و به وزرا تأکید می‌کرد که حتماً مصوبات را اجرایی کنید. یکی از موضوعات مهم در وزارت خارجه، ایرانیان خارج از کشور است، شورای عالی امور ایرانیان داریم که مدت‌ها تعطیل بود، دکتر امیرعبداللهیان از بحث‌هایی که درباره ایرانیان خارج از کشور مطرح می‌شد، حمایت می‌کرد و شورایی تشکیل دادیم و مسئولیت آن را به وزارت خارجه سپردیم، الحمدلله کار به سرعت پیش رفت. وی درباره روند آینده مسائل فرهنگی در کشور گفت: تیم آیت‌الله رئیسی مردمی است همچنان که خودش مردمی و سیدالشهدا خدمت بود. در دولت ایشان اگر مدیری مردمی نبود با اخلاق حَسن او را تغییر می‌داد. همراهان آیت‌الله رئیسی همان الگوی ایشان را دارند و الگوی ایشان را ادامه می‌دهند، همه مسئولان موظفند که راه ایشان را ادامه دهند. شهادت ایشان باعث همبستگی ملی خواهد شد. مردم با اراده محکم شخص مخلص خدمتگزار به جای ایشان انتخاب خواهند کرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره نحوه برخورد شهید رئیسی با مقامات بین‌المللی توضیح داد: آیت الله رئیسی با اخلاص، حُسن خلق و حکمت بنیان بودن با مقامات بین‌المللی برخورد می‌کرد به همین دلیل جذب ایشان می‌شدند. آیت‌الله رئیسی دکتری حقوق داشت و کتاب وقف و قواعد فقهی را ایشان خوانده‌ام که واقعا غنی و دقیق هستند.

استاد خسروپناه گفت: آیت‌الله رئیسی دو دوره عضو مجلس خبرگان بودند. مردم بیرجند عاشق ایشان هستند، حجت الاسلام آل هاشم و آیت الله رئیسی جز افرادی بودند که بالاترین رأی در مجلس خبرگان داشتند و رأی آنها واقعی بود چراکه مردم بیرجند و تبریز این دو عزیز را قبول داشتند، فکر نکنم برای تبلیغ به بیرجند رفته باشند، اما مردم به ایشان رأی دادند.

وی با بیان اینکه الگوی مدیریتی آیت الله رئیسی باید مدون شود، ادامه داد: مقام معظم رهبری را عمیقا باور داشت. در شورای عالی انقلاب فرهنگی در هر موضوعی تأکید داشتند که فرمایش رهبری را مدنظر داشته باشید  بعد سند‌های لازم را بنویسید.
 

دکمه بازگشت به بالا