اقتصادیبرترینهای کسب و کار

راهنمای فروش طلا بدون فاکتور + نکات و روش‌ها

چطور طلای بدون فاکتور را بفروشیم؟

اگر طلافروشی، طلا را بدون دریافت فاکتور خریداری کند، از طرف اتحادیه طلا و جواهر و آگاهی مؤاخذه خواهد شد. به این صورت که برای طلافروش پرونده‌ای تشکیل شده و باید پاسخگو باشد. حالا تکلیف افرادی که فاکتور طلا خود را گم کردند چیست و چگونه باید طلا بدون فاکتور را فروخت؟

فاکتور طلا در واقع سند طلای شماست و به اندازه‌ی خود زیورآلات طلا با ارزش و مهم است. این ارزش، زمانی مشخص می‌شود که شما قصد فروش طلا و جواهرات خود را داشته باشید. چون بدون این فاکتور کمتر طلافروشی کالای شما را خریداری می‌کند. اما اگر فاکتور طلا را گم کردیم باید چگونه طلا را بفروشیم؟ در این مطلب پاسخ این سوال را آوردیم.

فروش طلا بدون فاکتور

از آنجا که هر گونه دادوستدی در بازار طلا باید با ارائه مدرک باشد، قانون برای کسانی که فاکتور خرید طلا را گم کرده‌اند یا طلای کادویی فاقد فاکتور دارند، تمهیداتی در نظر گرفته است. این افراد می‌توانند با همراه داشتن شناسنامه و کارت ملی به اتحادیه طلاو جواهر شهر خود مراجعه و نسبت به دریافت مجوز فروش اقدام کنند. دریافت این مجوز در واقع کمک به افرادی است که طلای فاقد فاکتور دارند تا بتوانند زیورآلات خود را با قیمت مناسب در بازار به فروش برسانند.

فرد صاحب طلا می‌تواند زیورآلات خود را به واحد مجاز طلافروشی که شناخت کامل از او دارد بفروشد. اما باید حتماً نشانی کامل خود را در آن واحد به ثبت برساند تا اگر پس از آن مشکلی پیش آمد، فروشنده و صاحب مغازه پاسخگو باشند.

خریدار در صورت گم کردن فاکتور خود باید به همان واحدی که طلا را از آن خریداری کرده مراجعه کند و تاریخ دقیق خرید خود را به آن واحد اطلاع دهد. اگر فروشنده هنوز اطلاعات خریدار و خرید او را در لیست فروش خود نگه داشته باشد، می‌تواند برای خریدار فاکتور المثنی صادر کند. البته این در حالی است که فرد، تاریخ دقیق خرید خود را بداند. در غیر این صورت راه‌حلی وجود ندارد.

فاکتور طلا چگونه باید نوشته شود؟

در یک فاکتور معتبر طلا باید تمامی ویژگی‌های طلا و همچنین اطلاعات کامل از طلافروش درج شده باشد. برخی اطلاعات همچون نام، نشانی، شماره سریال، شماره تلفن و همچنین وزن طلا، قیمت هر گرم طلای روز و … از جمله الزامات در فاکتور‌های فروش طلا هستند. فرقی نمی‌کند فاکتور کامپیوتری یا دستی باشد. مهم این است که موارد زیر در آن درج شده باشد. در غیر این صورت فاکتور اعتبار ندارد.

روی فاکتور طلا سربرگ فروشگاه چاپ شده باشد. سربرگ باید نام، آدرس، تلفن و لوگوی طلافروشی و شماره فاکتور یا شماره سریال داشته باشد.

در فاکتور باید حتماً مشخصات خریدار درج شود که شامل نام خانوادگی و شماره موبایل است. در برخی موارد کد ملی خریدار هم برای اطمینان بیشتر در این قسمت نوشته می‌شود. نام محصول فروخته‌شده را به طور دقیق در فاکتور قید شود.

معمولاً عدد ۷۵۰ یا ۱۸ را در این قسمت از فاکتور می‌نویسند. اما ممکن است عیار‌های ۷۰۵ (۱۷ عیار)، ۸۷۵ (۲۱ عیار) و ۱۰۰۰ (۲۴ عیار) را هم روی مصنوعات طلا و سکه مشاهده کنید.

قیمت روز طلا یعنی همان قیمت یک گرم طلای آب‌شده ۱۸ عیار با سود و اجرت آن از صفر است. معمولاً طلافروش‌ها به جای قیمت روز، مظنه طلا را می‌نویسند. مظنه، قیمت یک مثقال طلای ۱۷ عیار (۷۰۵) است. در این حالت، مظنه را در فاکتور می‌نویسند و زیر آن خط می‌کشند. سپس، در زیر خط، عدد ۷۰۵ را می‌نویسند. (این بخش می‌تواند در فاکتور وجود نداشته باشد، چون الزامی نیست.)

فی اجرت یا کارمزد که همان اجرت ساخت است بسته به نوع و پیچیدگی ساخت در محصولات مختلف، تفاوت دارد. به همین خاطر در فاکتور باید فی‌اجرت آن هم ذکر شود.

اگر در ساخت مصنوع طلا از مواد دیگر استفاده شده باشد، باید حتماً قیمت سنگ، چرم و دیگر مواد در این قسمت به طور جداگانه درج شود.

همه‌ی فروشندگان طلا و جواهر ملزم به دریافت ۷% سود تک‌فروشی هستند. اگر عدد سود بیشتر از این عدد باشد تخلف محسوب می‌شود. توجه داشته باشید که بعضی طلا فروش‌ها، اجرت، سود تک‌فروشی و قیمت یک گرم طلای آب‌شده را با هم جمع و به‌عنوان قیمت یک گرم طلا در فاکتور ذکر می‌کنند. در این حالت باید قیمت یک گرم طلای آبشده یا مظنه را در فاکتور درج کنند.

طبق قوانین داخلی کشور، به‌ازای فروش هر نوع خدمات و فروش کالا باید ۹% مالیات بر روی کل مبلغ فاکتور اضافه شود. فروشنده موظف است این مالیات را از خریدار بگیرد و هر سه ماه یک‌بار آن را به اداره مالیات پرداخت کند.

فاکتور باید حتما مهر داشته باشد. معمولاً مهر شامل نام طلافروشی (به صورت لوگو)، آدرس و شماره تماس است.

فروشنده موظف است قیمت نهایی را به صورت حروف و عدد در فاکتور قید کند.

چرا داشتن فاکتور طلا مهم است؟

به هزار و یک دلیل! فاکتور سند طلای شماست. سندی که اثبات می‌کند شما مالک و صاحب این طلا بوده و آن را خریداری کرده‌اید. در واقع طلای بدون فاکتور هیچ اصالتی ندارد. پس قطعا خرید طلای بی فاکتور را به شدت منع می‌کنیم، چون می‌تواند تبعات قانونی جبران ناپذیری برایتان داشته باشد. همیشه باید به داشتن فاکتور، مخصوصا هنگام خرید طلای دست دوم دقت کنید.

عواقب فروش طلا بدون فاکتور

شاید نبود فاکتور طلا به ظاهر مهم نباشد، اما عواقب جبران ناپذیر زیر را به همراه دارد:

·         خرید طلای بی کیفیت

اگر فردی اقدام به فروش طلای بدون فاکتور کند، ممکن است طلای او کیفیت لازم را نداشته یا حتی تقلبی باشد. در این صورت خریدار با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد.

·         خرید طلای سرقتی

از همه بدتر! گاهی علت فروش طلا بدون فاکتور، سرقتی بودن آن است. اینگونه حساب خریدار چنین طلایی با کرام و الکاتبین خواهد بود! چون قانون به این راحتی‌ها دست از سر خریدار و فروشنده طلاهای سرقتی بر نمی‌دارد.

·         عدم عودت و تعویض

فرض کنید طلایی را خریداری کرده‌اید، اما طرح یا رنگ آن مورد پسندتان نیست و می‌خواهید طلای خود را تعویض کرده یا پس بدهید. در این صورت با رجوع به طلا فروشی می‌توانید به راحتی این کار را انجام دهید. اما اگر فروش طلا بدون فاکتور صورت گرفته باشد، چنین امکانی وجود نخواهد داشت.

فروش طلا بدون فاکتور، آیا امکانپذیر است؟

فروختن طلا بدون وجود فاکتور فوق العاده دشوار خواهد بود. چون قطعا هیچ طلافروشی این ریسک را نمی‌کند و همه از شما تقاضای فاکتور خواهند کرد. پس عملا امکان انجام چنین کاری وجود نداشته و از لحاظ قانونی نیز تبعات گسترده‌ای خواهد داشت. پس هرگز طلای بدون فاکتور را خریداری نکنید که بعدها برای فروش آن با مشکل مواجه شوید.

۳ راهکار برای طلای بدون فاکتور!

گفتیم که فروختن طلا بدون فاکتور دشوار است، اما غیر ممکن که نیست! شما می‌توانید برای فروش طلای بی فاکتور خود به روش‌های زیر عمل کنید:

    مراجعه به طلافروشی

اگر طلا را از طلافروشی خریده‌اید و فاکتور آن را گم کرده‌اید، می‌توانید با رجوع به همان طلافروش درخواست فاکتور المثنی کنید. اگر طلافروش خرید شما را به خاطر داشته باشد حتما این کار را برایتان انجام خواهد داد.

    مراجعه به اتحادیه طلا و جواهر

بهترین راهکار برای فروش طلا بدون فاکتور مراجعه به اتحادیه طلا فروشان است. به اتحادیه شهر محل سکونتتان مراجعه کرده و طلای خود را به همراه مشخصات ارائه کنید. اگر طلای شما اصالت داشته و سرقتی نباشد، اتحادیه برایتان مجوزی صادر می‌کند که در حکم همان فاکتور عمل خواهد کرد.

    فروش به طلا فروش آشنا

در این روش برای فروش طلا بدون فاکتور، باید به طلافروشی مراجعه کنید که آشنای شما باشد. یعنی شناخت کامل روی شما داشته و حتی آدرس منزلتان را نیز بداند. چنین طلافروشی به احتمال زیاد طلای شما را خریداری خواهد کرد، حتی اگر بدون فاکتور باشد. چون شما را می‌شناسد و می‌داند که طلایتان سرقتی نیست.

دکمه بازگشت به بالا