اجتماعی

کمک ۶.۳ میلیون دلاری ژاپن به ایران از طریق WHO جهت تقویت توان کشور برای مقابله با کرونا

روابط عمومی سازمان جهانی بهداشت در ایران اعلام کرد: دولت ژاپن امروز در راستای تداوم همبستگی خود با ملت ایران در مقابله با بحران کووید 19، تفاهم نامه کمک مالی 6.3 میلیون دلاری برای کمک مشترک امضا کرد. پروژه ها با آژانس امضای سازمان بهداشت جهانی در جمهوری اسلامی ایران.

به گزارش مجله زنده خبری، این سند امروز سه شنبه طی مراسمی توسط دکتر سیدجعفر حسین نماینده سازمان جهانی بهداشت در جمهوری اسلامی ایران و آقای هیروتاکا متئو مسئول موقت سفارت ژاپن در جمهوری اسلامی ایران ارائه شد. جمهوری اسلامی ایران با حضور دکتر جلال نائلی معاون روابط بین الملل با امضای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.

طبق این پروژه 6.3 میلیون دلاری، شش دستگاه MRI برای افزایش ظرفیت کشور برای کووید-19 خریداری خواهد شد. این دستگاه ها در بیمارستان های دولتی استان های تهران (2 دستگاه)، خوزستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی و چهارمحال و بختیاری نصب می شود. نماینده سازمان جهانی بهداشت مسئولیت کلیه مراحل آماده سازی، تحویل و آموزش آنها را بر عهده خواهد داشت.

دکتر جعفر حسین با تشکر از کمک های مالی دولت و سفارت ژاپن که موجب ارتقای نظام سلامت کشور در قالب کووید ۱۹ می شود، گفت: این کمک ۶.۳ میلیون دلاری برای واکنش موثر جمهوری اسلامی ایران است. ایران به اپیدمی کووید-۱۹ به ویژه در زمینه تشخیص و درمان کمک خواهد کرد. دستگاه‌های MRI که سازمان بهداشت جهانی برای خرید این کمک هزینه استفاده خواهد کرد، نه تنها به عنوان پاسخی به کووید-19 عمل می‌کند، بلکه در درازمدت برای سایر بیماری‌ها نیز استفاده خواهد شد.»

ماسئو که ساعاتی را در سفارت ژاپن در ایران سپری کرده است، گفت: “عفونت کرونا به سرعت در سراسر جهان گسترش یافته و نه تنها جان انسان ها، بلکه اقتصاد جهانی را نیز تهدید می کند.” «دولت ژاپن از همان ابتدای شیوع بیماری همه گیر معتقد است که برای نجات جان انسان ها و به حداقل رساندن پیامدهای اجتماعی-اقتصادی این بیماری به یک واکنش فوری نیاز است.

وی گفت: معتقدم این شش دستگاه MRI از طریق تشخیص و درمان آن در نقاط مختلف کشور به جلوگیری از گسترش بیشتر عفونت کروناویروس کمک خواهد کرد.

ماسیو تاکید کرد که تقویت بخش سلامت یکی از اولویت های اصلی سفارتش است. وی خاطرنشان کرد: دانش و فناوری ژاپن در این زمینه می تواند نقش اساسی در تقویت روابط ایران و ژاپن داشته باشد.

در ادامه این مراسم دکتر نائلی معاون روابط بین الملل وزارت بهداشت با تشکر از این کمک های مالی دولت ژاپن و همچنین حمایت های قبلی این کشور از وزارت بهداشت ایران ابراز امیدواری کرد که همکاری های فعلی و آتی این کشور ادامه یابد. کمک به نیازمندترین خواهد بود آنها کمک می کنند، کمک می کنند.

مدیر موقت سفارت ژاپن در ایران همچنین از تلاش‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت امور خارجه ایران و سازمان جهانی بهداشت برای مقابله با کووید-۱۹ تشکر کرد و ابراز امیدواری کرد که جهان به زودی بر این چالش فائق آید. توسط این بیماری همه گیر

از زمان ظهور کووید-19 در اوایل سال 2020 (اواخر سال 2009)، دولت ژاپن تقریباً 34 میلیون دلار برای حمایت از ایران در مبارزه با این بیماری همه گیر از طریق آژانس های مختلف سازمان ملل از جمله سازمان بهداشت جهانی، برنامه توسعه سازمان ملل متحد ارائه کرده است. سازمان ملل متحد، سازمان بین المللی مهاجرت، کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، برنامه جهانی غذا و فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر مشارکت داشته اند. تا به امروز، کمک های مالی در ژاپن شامل توموگرافی کامپیوتری، اولتراسوند، آنالایزرهای گاز خون شریانی، ونتیلاتورهای ثابت و قابل حمل و بخشی از هزینه خرید دستگاه آنژیوگرافی دو پلان و سیستم رادیوگرافی دیجیتال قابل حمل است. دولت ژاپن همچنین در جولای 2021 حدود سه میلیون دوز واکسن ژاپنی آسترازنکا را از طریق مکانیسم کوواکس در اختیار ایران قرار داد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا