اقتصادی

آبگرفتگی محموله های برنج در گمرک/از پارسال هشدار داده بودیم

ناظر گمرک زاهدان با تایید آبگرفتگی بخشی از محموله برنج در این گمرک گفت: از مدت ها قبل به دستگاه های ذیربط از استانداری به وزارت حراست و انبارهای عمومی نسبت به ظرفیت گمرک هشدار داده ایم اما متاسفانه مورد توجه قرار نگرفتند.

به گزارش مجله زنده خبری، پس از بارش شدید باران در زاهدان، عصر امروز (سه شنبه) تصاویری منتشر شد که نشان دهنده آبگرفتگی در گمرک زاهدان و آبگرفتگی بخشی از محموله های برنج است.

پیگیری مجله زنده خبری از گمرک با توضیحات خاشی – بازرس گمرک و مدیرکل گمرک زاهدان – در این زمینه همراه بود.

وی با تایید آبگرفتگی در محدوده گمرک و تحت تاثیر قرار دادن برخی از کالاهای موجود در آن، گفت: این کالاها در فضای باز بوده و بارها در این خصوص هشدار داده ایم.

ماجرا پس از لغو معافیت مالیاتی مناطق آزاد آغاز شد

وی در ادامه به روند گمرک زاهدان و عواملی که باعث این اتفاق شد اشاره کرد و افزود: ظرفیت گمرک زاهدان در انبارهای سرپوشیده حدود 14 هزار تن است که هر انبار دارای سکوی سه متری با سایبان است و به 20 هزار تن می رسد. در مجموع. تا سال گذشته و قبل از ابلاغ بخشنامه حذف معافیت مالیات بر ارزش افزوده مناطق آزاد، مشکلی از نظر قرار دادن کالا در این گمرک وجود نداشت و حجم کالاهای ورودی با ترخیص و نگهداری در بسته‌های دربستی متعادل بود. انبار . اما از آنجایی که بخشنامه مربوطه در دی ماه 1400 برای حذف معافیت مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد ابلاغ شد، شرایط تغییر کرد. بنابراین حجم کالاهای ورودی به انبارهای گمرک زاهدان افزایش یافت.

هاشی تصریح کرد: با توجه به اینکه معافیت مالیاتی مناطق آزاد تحت تاثیر قرار گرفت، صاحبان کالا به جای اینکه بخواهند کالا را به انبارهای منطقه آزاد چابهار ببرند چون دیگر از نظر مالیات بر ارزش افزوده برایشان سودی نداشت، ترجیح دادند. به جای خرج کردن پول در این فاصله کالا به گمرک زاهدان آورده و تخلیه شد، بنابراین مقدار کالایی که قبل از استفاده از معافیت منطقه آزاد به آنجا رفته بود وارد گمرک زاهدان شد. در این شرایط حدود 14 هزار تن کالا (علاوه بر ظرفیت انبارهای سرپوشیده) به گمرک زاهدان اضافه شده و در فضای باز انبارها نگهداری می شود.

بارها نوشته ایم و هشدار داده ایم که کالا را ارسال نکنید

وی با بیان اینکه گمرک زاهدان از اواخر سال گذشته در این خصوص تذکرات لازم را داده است، تصریح کرد: با استانداری و سازمان صمت مکاتباتی داشتیم و از آنها خواستیم که در آدرس زاهدان ثبت سفارش نکنند که متاسفانه انجام دادند. قبول نکرد و همین رویه را ادامه داد.

با تعهد انبارهای عمومی کالاهای منطقه را خالی کرد

اما بازرس گمرک زاهدان موضوع دیگری را در این زمینه مطرح کرد و آن نقش انبارهای عمومی در نگهداری کالا در گمرک بو زاهدان است.ه.

ناظر گمرک زاهدان گفت: مدیریت انبارهای زاهدان بر عهده انبارهای عمومی وابسته به سازمان بازنشستگی و وزارت رفاه است. طبق قرارداد با گمرک، این انبارها در صورت محدودیت جا باید انبار لازم را بسازند. از طرفی از آنها خواستیم کالا را در منطقه تخلیه نکنند، اما به هر حال با رضایت صاحب کالا و تعهدی که صاحب کالا از انبارهای عمومی داده بود، کالا را تخلیه کردند. در منطقه تحت مسئولیت صاحب کالا.

وی با بیان اینکه گمرک با توجه به اینکه دولت متولی این اداره و نظارت بر آن است، گفت: تلاش کرده ایم سرعت ترخیص را افزایش دهیم و تا زمانی که کامیون خالی باشد کالاها روزانه ترخیص می شوند اما چنین حجمی ورود کالا زیاد است که گاهی اوقات پاسخگو نیست. بنابراین آن کالاهایی که امروز در آب مانده اند مربوط به چند ماه گذشته نبوده بلکه در گردش بوده است.

آنها آب را تصفیه می کنند

خاشی همچنین با اشاره به اینکه از یک ماه پیش چنین بارشی را پیش بینی کرده بودیم به همه صاحبان کالا و شرکت انبارهای عمومی هشدار داد که حداقل حفاظت کافی از این کالاها در منطقه انجام شود اما متاسفانه برخی از کالاها در مکان نامناسب قرار دارند. و باعث آبگرفتگی آن شد.

به گفته این مسئول در گمرک زاهدان، به طور کلی حجم زیادی از کالاهای گمرک دچار آبگرفتگی نشده است و شرکت انبارهای عمومی و سایر ادارات مرتبط در حال حاضر در حال تخلیه آب از این اداره هستند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا