اقتصادی

تفاهمات تهران – پکن در گفت‌وگوی یک‌ساعته رؤسای جمهور ایران و چین

رؤسای جمهور ایران و چین در گفت وگوی تلفنی یک ساعته، رویدادهای مهم بین المللی و منطقه ای را مورد بحث و بررسی قرار دادند و بر تقویت هر چه بیشتر همکاری های دوجانبه تاکید کردند.

به گزارش مجله زنده خبری، سیدابراهیم رئیسی بعدازظهر جمعه (17 مرداد) در گفت و گوی تلفنی با شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، دخالت آمریکا در امور داخلی کشورها را ادامه سیاست مخرب یکجانبه گرایی این کشور دانست که اکنون به یک موضوع تبدیل شده است. تهدیدی برای صلح و امنیت جهانی است

رئیس جمهور احترام به حاکمیت ملی و حفظ تمامیت ارضی کشورها را از اصول اساسی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دانسته و در این زمینه حمایت از سیاست چین واحد را نهایی و نهایی می داند. سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران

با تاکید بر عزم جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همه جانبه روابط خود با چین بدون توجه به تحولات بین المللی، همکاری مستقل مبتنی بر منافع ملی کشورهای مستقل، الگوی صحیح حکمرانی در سطح منطقه و بین المللی است و ضمن تاکید بر ضرورت برای غلبه انصاف و عدالت در نظم بین المللی در حال ظهور، هرگونه تلاش آمریکا برای تکرار مدل جنگ سرد در جهان را نشانه ضعف و زوال آن می داند.

وی در پاسخ به تمجید رئیس جمهور چین از سیاست توسعه روابط و همکاری های جمهوری اسلامی ایران و همسایگان و دستاوردهای آن، تاکید کرد: این رویکرد جمهوری اسلامی ایران بسترهای لازم را برای امنیت و توسعه جمعی در کشور فراهم کرده است. غرب آسیا می تواند الگویی برای تقویت اعتماد، توسعه سیاسی و اقتصادی منطقه باشد.

رئیسی در همین چارچوب بر تلاش ایران برای تامین امنیت دریایی و انتقال انرژی تاکید کرد.

رئیس‌جمهور همچنین با بررسی مذاکرات رفع تحریم‌ها، بر لزوم راه‌حل سیاسی طرف آمریکایی به‌عنوان ناقض برجام و اقدام مناسب آن طرف برای رفع تحریم‌های غیرقانونی ایران و کشورهای ثالث تاکید کرد.

رئیسی از گسترش همکاری های اقتصادی چندجانبه در چارچوب توافقات منطقه ای و فرامنطقه ای مانند سازمان همکاری شانگهای و گروه بریکس استقبال کرد.

رئیسی و شی جین پینگ همچنین در مورد راهبردهای توسعه و تسریع روند اجرای برنامه همکاری جامع 25 ساله توافق کردند و ابتکاراتی را برای توسعه همکاری ها پیشنهاد کردند و از توسعه روابط و افزایش مبادلات تجاری بین دو کشور در یک سال گذشته

همچنین شی جین پینگ رئیس جمهوری چین در گفت و گوی دوم از همکاری های ایران و چین در عرصه بین المللی و حمایت متقابل دو کشور از مواضع طرف مقابل در عرصه منطقه ای و بین المللی تقدیر کرد. بین سران دو کشور در دولت سیزدهم.

وی با تاکید بر اهمیت حفظ ثبات در منطقه و نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در این زمینه، تاکید کرد که چین مخالف سیاست فشار و یکجانبه گرایی است.

رئیس جمهور چین با تاکید بر اهمیت راهبردی روابط چین و ایران و تلاش کشورش برای تقویت و توسعه همکاری های کلیدی راهبردی و امنیتی دو کشور به ویژه در زمینه تجارت، اقتصاد، زیرساخت ها و انرژی گفت: اجرای سند جامع 25 سال ها همکاری دو کشور گام بزرگی در این راستا است و بر این اساس دستورات لازم را برای توسعه روابط راهبردی همه جانبه با ایران از جمله در زمینه اقتصادی صادر می کنم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا