سلامت و تندرستی

لزوم چکاپ سالانه دیابت در افراد بالای ۳۵ سال/افزایش آمار ابتلا به دیابت پس از شیوع کرونا

مدیرعامل انجمن دیابت ایران به افراد بالای 35 سال توصیه کرد برای غربالگری دیابت احتمالی به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند.

به گزارش مجله زنده خبری، امیرکمران نیکوسخن در خصوص آمار دیابت نوع دو گفت: تقریباً 14 درصد از جمعیت 25 تا 75 ساله کشور به دیابت مبتلا هستند که حدود هفت میلیون نفر را شامل می شود.

وی با اشاره به اینکه در یکی دو سال اخیر تعداد مبتلایان به دیابت در دنیا افزایش یافته است، تصریح کرد: بر اساس آمارهای قبلی که مربوط به سال 2019 است، تعداد این افراد در دنیا 463 میلیون نفر است که پیش بینی کرد که تعداد این افراد در سال 2020 از مرز نیم میلیارد نفر عبور کند، اما متاسفانه طبق آمار سال گذشته جمعیت دیابتی ها در جهان به 537 میلیون نفر رسید و در کمتر از 9 سال از این رقم فراتر رفتیم. پیش بینی قبلی

نیکوزان یکی از دلایل افزایش آمار مبتلایان به دیابت را ویروس کرونا دانست که منجر به گسترش خانه نشینی شد و گفت: در این مدت فعالیت بدنی نیز کاهش یافت. در کشور ما ابتلا به دیابت 11 درصد بوده که امروز به 14 درصد رسیده است و در سطح جهانی بالاتر از دنیا هستیم.

وی افزود: در شرق مدیترانه شیوع دیابت نسبت به سایر نقاط جهان و پاکستان، کویت و … بیشتر است. در منطقه ما قرار دارند. در ایران برخی از شهرهای کشور شیوع بالایی از دیابت دارند مانند یزد که به دلیل سبک زندگی و عادات غذایی مردم است.

وی با تاکید بر اهمیت درمان و پیشگیری از بیماری گفت: هر دو مورد مهم است، از طرفی باید در زمینه پیشگیری اولیه و ثانویه کار شود و بحث خانوادگی نیز در این بیماری مهم است.

اخبار مرتبط:

پیگیری اجرای مصوبه شورای عالی بیمه خدمات دیابت

افزایش تعداد کودکان مبتلا به دیابت در انگلستان

نیکوساخن در عین حال به بدون علامت بودن دیابت اشاره کرد و افزود: حدود 44.7 مورد دیابت در دنیا ناشناخته است و نیمی از مردم از دیابت خود اطلاعی ندارند و به همین دلیل غربالگری بسیار مهم است. توصیه می شود افراد بالای 35 سال به مراکز درمانی مراجعه کنند، زیرا سن خود یکی از عوامل موثر بر دیابت است.

مدیرعامل انجمن دیابت ایران در یک برنامه رادیویی سابقه خانوادگی و سبک زندگی افراد را مهم دانست و افزود: افراد زیر 35 سال در صورت اضافه وزن یا سابقه چاقی سریعا برای معاینه مراجعه کنند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا