برترینهای کسب و کارعمومی

نمودار طلا 18 عیار در تریدینگ ویو

 • نمودار هایکن آشی جزئیات بسیار بیشتری را نسبت به نمودارهای خطی نمایش می‌دهد.
 • همچنین نمودار هایکن آشی وضوح بیشتری نسبت به نمودارهای کندلی دارد

محاسبه کندل‌های هایکن آشی بر اساس روش میانگین گیری است. به همین دلیل است که شما حالت نرم‌تر و پیوسته‌تری را در نمودار مشاهده می‌کنید. فرمول هایکن آشی به صورت زیر می‌باشد:

قیمت Open به صورت زیر محاسبه می‌شود:

اوپن = (اوپن کندل قبل + کلوز کندل قبل) تقسیم بر 2

قیمت High به صورت زیر محاسبه می‌شود:

های = بالاترین قیمت های، اوپن یا کلوز

قیمت Low به صورت زیر محاسبه می‌شود:

لو: پایین‌ترین قیمت لو، اوپن یا کلوز

قیمت Close نیز به صورت زیر محاسبه خواهد شد:

کلوز: (اوپن + های + لو + کلوز) تقسیم بر 4

در ادامه تصویری از نمودار اونس جهانی طلا در تایم فریم 1 ساعته را در مشاهده می‌کنید. نمودار سمت راست حالت کندلی و نمودار سمت چپ حالت هایکن آشی را نشان می‌دهد.

توضیحات: نمودارهای کندلی و هایکن آشی اونس جهانی طلا – چارتیکس

کندل‌های هایکن آشی چه چیزی به ما می‌گویند؟

کندل‌های هایکن آشی خود می‌توانند سیگنال‌های خاصی به شما بدهند. در ادامه این نشانه‌ها را با هم بررسی خواهیم کرد.

کندل‌های صعودی بدون سایه پایین

زمانی که کندل‌های صعودی متوالی و بدون سایه پایین در نمودار هایکن آشی مشاهده شوند به این معنا هستند که روند صعودی قوی بوده و می‌توانید در پوزیشن خرید خود بمانید.

کندل‌های نزولی بدون سایه بالا

زمانی که کندل‌های نزولی متوالی و بدون سایه بالا داشته باشیم به معنای قدرتمند بودن روند نزولی بوده و در صورتی که پوزیشن فروش باز دارید می‌توانید در آن بمانید.

کندل‌هایی با سایه دو طرفه

زمانی که کندل‌هایی با سایه در دو طرف را مشاهده کردید به معنای رنج شدن بازار است. حال این حرکت رنج می‌تواند یک مکث در میانه روند فعلی بازار باشد و یا اینکه بازار را برای تغییر روند آماده کند.

موارد بالا صرفا سیگنال‌هایی بود که کندل‌های هایکن آشی به شما نشان میدادند. اما به صرف آنها نمی‌توان اقدام به ورود و خروج در بازار کرد. بنابراین شما باید آنها را با سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال ترکیب کرده تا بتوانید نقاط ورود و خروج را پیدا کنید. در واقع هر روش تحلیلی که در نمودارهای کندل استیک از آنها استفاده میکرده‌اید در نمودارهای هایکن آشی نیز قابل استفاده هستند. روش‌هایی مثل ترید بر اساس سطوح حمایت و مقاومت، شکست‌ها، الگوهای قیمتی، اندیکاتورها و … .

نمودار بدون گپ‌های قیمتی

اما یکی دیگر از کاربردهایی که نمودار هایکن آشی دارد، پر کردن گپ‌هاست. در واقع اگر نمودار مدنظر شما دارای گپ‌های زیادی باشد، با استفاده از نمودارهای هایکن آشی می‌توانید نمودار گپ‌ها را پر کرده و حالت یکپارچه‌ای را مشاهده کنید.تصویر زیر نمودار طلای 18 عیار را در دو حالت کندلی و هایکن آشی نشان می دهد. در نمودار کندلی گپ‌ها به وضوح مشخص هستند اما در نمودار هایکن آشی دیگر گپی مشاهده نمی‌شود و نمودار کاملا پیوسته می‌باشد.

توضیحات: مقایسه گپ‌های نمودار کندلی و هایکن آشی طلای 18 عیار – چارتیکس

البته اگر در پلتفرم چارتیکس بخواهید بدون استفاده از نمودار هایکن آشی گپ‌های نمودار را پر کنید نیز باز هم یک راه حل وجود دارد. شما می‌توانید از اندیکاتور در چارتیکس استفاده کنید. زمانی که این اندیکاتور را به نمودارتان اضافه کنید، به صورت اتوماتیک گپ‌ها را پر کرده و شما حالت یکپارچه‌ای را مشاهده خواهید کرد.

یک ابهام زدایی مهم در رابطه با نمودارهای هایکن آشی

همانطور که در ابتدای این مطلب گفتیم، فرمول هایکن آشی بر اساس میانگین گیری است. به همین دلیل زمانی که شما بین تایم فریم‌های مختلف جابجا می‌شوید، میبینید که آخرین قیمت روی نمودار با قیمت واقعی بازار مقداری تفاوت دارد. برخی افراد فکر می‌کنند که این خطای نمودار است در صورتی که همه چیز مربوط به فرمول محاسباتی هایکن آشی می‌باشد.

از این رو برای رفع ابهام یک اندیکاتور اختصاصی با نام را در لیست اندیکاتورهای چارتیکس قرار داده‌ایم. زمانی که این اندیکاتور را روی نمودار خود قرار دهید (و نمودار شما روی حالت هایکن آشی قرار داشته باشد)، یک برچسب آبی رنگ (علاوه بر برچسب قیمت فعلی) به نوار قیمت اضافه خواهد شد. این برچسب قیمت واقعی و لحظه‌ای بازار را به شما نشان می‌دهد که باعث رفع ابهام خواهد شد.

اما در انتهای این مطلب یک ویدئوی آموزشی در رابطه با نمودار هایکن آشی و استفاده از دو اندیکاتور و را برای شما همراهان گرامی قرار داده‌ایم.

در این مطلب تلاش کردیم تا شما را با نمودارهای هایکن آشی و روش استفاده از آنها آشنا کنیم. فراموش نکنید که فرمول نمودارهای هایکن آشی با نمودارهای کندلی عادی متفاوت است و در صورتی کسرمایه گذاری در طلا به دلیل ریسک پایین آن مورد تایید بسیاری از معامله گران است. در کل خریداران طلا را به دو گروه می توان تقسیم کرد. یکی سرمایه گذاران بلند مدت که بیشتر به فکر حفظ ارزش پولشان هستند. و دیگری معامله گران که روند بازار طلا را تشخیص داده و با خرید و فروش مناسب و در واقع ترید ، اقدام به کسب سود می کنند. بازار طلا تا حدودی پیچیده تر بوده و روند بازار طلا به عوامل زیادی بستگی دارد.

بیشتر بخوانید:

در کل بهتر است بدانید روند طلا در ایران به دو عامل مهم قیمت دلار و قیمت طلای جهانی بستگی دارد. اگر قیمت طلای جهانی و قیمت طلا در ایران را رصد می کنید متوجه می شوید روند قیمت طلا در ایران تا حدودی معادل قیمت طلای جهانی یک روز قبل آن می باشد. از طرف دیگر هر چه قیمت دلار در ایران بیشتر شود قیمت طلا نیز به طبع آن افزایش خواهد یافت. پس هنگام خرید طلا هر دو مورد را در نظر داشته باشید.

طلا در بازار فارکس مانند سایر نماد ها و جفت ارز ها معامله می شود و صرف نظر از در نظر گرفتن سشن های معاملاتی بازار طلا در فارکس نیز مانند سایر نماد ها از روز دوشنبه تا جمعه باز است. و در این بازه زمانی به صورت شبانه روز می توانید طلا را در فارکس معامله کنید. برای داشتن معامله بهتر باید بدانید چه زمان هایی از روز حجم معاملات بالاتر بوده و نقدینگی نیز بالاست. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بهترین زمان معامله،می توانید مقاله مار در این زمینه را که لینک آن را در زیر برایتان قرار داده‌ایم، مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید :

در ادامه مقاله نیز بهترین زمان معامله طلا در فارکس را برایتان بیان کرده ایم.

قیمت طلا

برای اطلاع از قیمت طلا هم می توان از سایت های ایرانی مانند   و نیز سایت های معتبر جهانی مانند استفاده کرد. البته از هر پلتفرمی که برای معامله طلا استفاده کنید قیمت روز آن را در همان سایت مشاهده خواهید کرد.

نماد انس جهانی طلا در تریدینگ ویو (چارت طلا در تریدینگ ویو)

نماد انس جهانی طلا در تریدینگ ویو مانند شکل زیر GOLD می باشد. با مراجعه به این سایت و تایپ GOLD در قسمت جفت ارز ها می توانید نماد انس جهانی طلا را در برابر ارز های مختلف و در بروکر ها ، سایت ها و صرافی های مهم جهانی مشاهده کنید.

نماد انس جهانی طلا در تریدینگ ویو

بررسی اخبار مهم در تشخیص روند طلا

اخبار و انتشار اخبار مهم نیز بر قیمت طلا تاثیر زیادی دارند. پس اگر قصد ترید و معامله طلا دارید همیشه اخبار مهم را دنبال کرده و تاثیر آنها را بر بازار طلا بررسی کنید. در کل به این موضوع دقت کنید در زمان هایی مانند وقوع جنگ ، رکود اقتصادی کشور ها ، تورم ، شیوع بیماری و … مردم جامعه بیشتر به فکر حفظ ارزش پول خود و سرمایه گذاری مطمئن هستند. به این دلیل در این گونه مواقع اغلب قیمت طلا به مرور افزایش یافته و روند طلا صعودی خواهد شد.

بهترین سایت تحلیل بازار طلا

یکی از بهترین سایت ها برای تحلیل بازار طلا ، می باشد. در این سایت می توانید تحلیل های افراد مختلف و تحلیل گران زیاد از بازار طلا را ببنید. مخصوصا ویدئو های منتشر شده از افراد مهم که اقدام به تحلیل بازار می کنند می این سایت قابل مشاهده است.

تشخیص روند طلا با اندیکاتور (نمودار طلا در تریدینگ ویو)

اگر طلا را با دیدی بلند مدت خریداری کنید ، این نکته را بدانید که روند طلا در بلند مدت صعودی است. ولی افراد زیادی طلا را فقط به قصد ترید و معامله و کسب سود های کوتاه مدت و میان مدت خریداری می کنند. بنابراین این افراد باید علاوه بر تحلیل بنیادی از تحلیل تکنیکال نیز در تشخیص روند طلا استفاده کنند. برای تحلیل روند طلای جهانی اغلب سهام شرکت های استخراج طلا ، جفت ارز GOLDUSD و یا ارز های دیجیتال با پشتوانه طلا با استفاده از اندیکاتور ها مورد بررسی قرار می گیرد.

برای بررسی حرکت طلا اغلب از نمودار های زیر استفاده می شود.

 • تشخیص روند طلا با رسم خطوط مورب حمایت و مقاومت
 • تشخیص روند طلا با نمودار میانگین متحرک MA
 • تشخیص روند طلا با چنگال اندروز
 • تشخیص روند طلا با نمودار مکدی
 • تشخیص روند طلا با نمودار OBV
 • تشخیص روند طلا با نمودار ADX

نمودار دلار/طلا

اگر به نمودار قیمتی طلا توجه کنید، می بینید که طلا بعد از طی کردن یک روند صعودی در حال حاضر در حال رنج زدن می باشد. و بعد از سپری کردن این روند رنج ، صعودی و یا نزولی بودن آن مشخص خواهد شد. به عنوان مثال با اندیکاتور مکدی را برای این نماد رسم کرده ایم.

روند طلای جهانی

همانطور که در شکل بالا می بینید ، نمودار مکدی بالای خط صفر قرار گرفته و دو خط قرمز و آبی همدیگر را قطع کرده اند. به این دلیل احتمال روند نزولی کوتاه مدتی شروع خواهد شد.

البته برای تحلیل قیمت می توانید از نمودار های صندوق های سرمایه گذاری با پشتوانه طلا بورس ایران نیز استفاده کنید. به عنوان مثال نماد عیار ( صندوق سکه طلای مفید ) را بررسی می کنیم.

تشخیص روند طلا با نماد عیار

تصاویر نمودار قیمتی طلای جهانی و نماد عیار در زمان های یکسانی گرفته شده اند. بنابراین روند طلای جهانی و داخل کشور تا حدودی یکسان می باشد. و برای تحلیل می توانید فقط از یک نماد استفاده کنید. نماد عیار نیز در حال حاضر در حال رنج زدن می باشد.

البته در ایران اکثر تحلیل گران در بورس تهران از نماد طلا ( صندوق س.پشتوانه طلا لوتوس ) استفاده می کنند.

طلای لوتوس

این روند نیز کاملا شبیه دو نمودار قبلی می باشد. و همگی روند یکسانی را دنبال می کنند. در نماد طلا خطوط روند مقاومتی و حمایتی را نیز رسم کرده ایم. به احتمال زیاد بازار طلا تا نقطه ای که مشخص کرده ایم ، رنج زده و بعد از ناحیه مشخص شده روند صعودی و یا نزولی بودن آن تا حدودی مشخص خواهد شد.

چه عواملی قیمت جهانی طلا را تعیین می کند؟

همان طور که در مطالب بالا نیز اشاره شد معاملات طلا به صورت 24 ساعته از دوشنبه تا جمعه انجام می شود. طلا در سراسر جهان معامله می شود و از نظر ارزش یکی از بزرگترین بازارها است. قیمت طلا دائما در حال تغییر است و منعکس کننده تعادل بین عرضه و تقاضای خریداران و فروشندگان طلای فیزیکی و مشتقات طلا است. بیشتر معاملات طلا در بازارهای آتی در بورس های آتی انجام می شود. عرضه طلای فیزیکی با توجه به ظرفیت شرکت های داخل این صنعت برای یافتن، استخراج و پالایش آن تعیین می شود!

استخراج طلا دشوار است، زیرا تمام طلاهای استخراج آسان، قبلاً استخراج شده اند. بنابراین، استخراج آن پرهزینه بوده و انرژی و نیروی کار زیادی می طلبد. از آنجایی که این یک صنعت انرژی بر است، مستعد افزایش انرژی (نفت و گاز طبیعی) و در دسترس بودن نیروی کار ماهر می باشد. ثبات سیاسی کشوری که در آن طلا استخراج می شود نیز عامل اصلی عرضه طلا به بازار است.

تقاضا برای طلا بر اساس تقاضای بانک های مرکزی، بخش جواهرات، تقاضای صنعتی و تقاضای سرمایه گذاران تعیین می شود. جواهرات طلا به دلیل زیبایی و جایگاهی که دارند همچنان در دنیای محبوب هستند.

تقاضای سرمایه‌گذاران در قالب خرید ETF با پشتوانه طلا (صندوق‌های قابل معامله در بورس) و خرید سکه‌ها و شمش ‌های طلا به صورت فیزیکی، تأثیر رو به رشد طرف تقاضا را تشکیل می ‌دهد. طلا یک محافظ اثبات شده در برابر تورم است. بنابراین، در مواقع افزایش ریسک در بازارهای مالی یا افزایش تنش ژئوپلیتیکی، به عنوان بیمه، برای سبد سرمایه گذاری عمل می کند.

بانک های مرکزی خریداران بزرگ طلا هستند. آنها این کار را برای نگهداری بخشی از سرمایه خود در طلا انجام می دهند. هدف از این کار هم ذخیره ثروت، هم محافظی در برابر تورم و هم محافظی در برابر نابودی ارزهای فیات (بر پایه کاغذ) است.

بهترین زمان معامله طلا در فارکس

در این صورت باید به این نکته توجه کرد زمانی وارد معامله شوید که حجم معاملات بالا باشد. و زمان های هم پوشانی بازار های مالی را مد نظر قرار دهید. اگر از بروکر الپاری استفاده می کنید ، زمان های معاملات فارکس در ایران را در پاراگراف مربوطه آورده ایم. ولی اگر از بروکر دیگری استفاده می کنید حتما به زمان مبدا بروکر خود توجه کرده و با استفاده از سایت اصلی زمان معاملات فارکس تبدیل زمانی خود را انجام دهید.

بیشترین ذخایر طلای جهان در آمریکا قرار دارد و بیشترین معاملات طلا در بورس نیویورک انجام می شود. پس تایم فریم بورس آمریکا ، و نیز زمان های همپوشانی بورس آمریکا و اروپا ونیز بورس امریکا و آسیا بهترین زمان برای معامله طلا در فارکس می باشند.

قیمت جهانی طلا

قیمت لحظه ای طلا به قیمت عمده فروشی بین بانکی هر اونس شمش طلای 400 اونسی اشاره دارد. قیمت طلا به عنوان معیاری استفاده می شود که تمام محصولات طلا با درجه سرمایه گذاری خرده فروشی بر اساس آن تعیین می شوند. به عنوان مثال، یک شمش طلای یک اونس، توسط فروشنده فلزات گرانبها به قیمت لحظه ای طلا به اضافه یک حق بیمه فروخته می شود.

قیمت هر گرم طلا در جهان چقدر است؟

محصولات طلا اغلب توسط سرمایه گذاران خرده فروشی طلا در قالب گرم خریداری می شوند. در حالی که شمش های طلای یک گرمی از طریق برخی از دلالان فلزات گرانبها در دسترس هستند، محبوب ترین شمش های طلای فرمت گرمی شمش طلای 100 گرمی، شمش طلای 250 گرمی، شمش طلای 500 گرمی و شمش طلای یک کیلوگرمی (1000 گرم) است.

هنگام خرید که بر حسب گرم اندازه گیری می شود، باید قیمت هر گرم طلا را بدانید. از آنجایی که طلا بر حسب اونس تروی قیمت گذاری می شود و اونس تروی برابر با 31.1 گرم است، برای تعیین قیمت هر گرم طلا، قیمت اونس تروی را بر 31.1 تقسیم می کنیم.

قیمت طلای 24 عیار چقدر است؟

اکثر مردم با قیراط که معمولا در جواهرات طلا استفاده می شود آشنا هستند. قیراط مانند اونس معیار وزن نیست، بلکه معیار پاکی است. یک قیراط معادل 1/24 کل است. قیراط با قیراط که معیاری برای وزن 200 میلی گرم یا 0.2 گرم است متفاوت است. قیراط برای اندازه گیری سنگ های قیمتی مانند الماس، یاقوت یا زمرد استفاده می شود.

طلای 24 عیار خالص ترین شکل طلا است و 99.99 درصد ظرافت دارد. اگر یک قطعه جواهر طلای 24 عیار 1 اونس وزن داشته باشد، می توانید ارزش طلای موجود در آن را با ضرب وزن اونس تروی آن در قیمت طلا محاسبه کنید. سکه های طلای درجه سرمایه گذاری مانند برگ افرای کانادایی طلای 24 عیار هستند و بنابراین ارزش تمام وزن خود را در طلا دارند.

با این حال، از آنجایی که جواهرات طلا به طور معمول کمتر از 99٪ خالص هستند، باید وزن طلا را قبل از ضرب آن در قیمت طلا محاسبه کنید.

بنابراین، اگر قیمت فعلی 1300 دلار در هر اونس باشد:

 • ·         1 اونس طلای 24 عیار دارای ارزش 24/24 X 1300 دلار = 1300 دلار است.
 • ·         1 اونس طلای 22 عیار دارای ارزش 22/24 X 1300 دلار = 1191.6 دلار است.
 • ·         1 اونس طلای 18 عیار دارای ارزش 18/24 X 1300 دلار = 975 دلار است.
 • ·         1 اونس طلای 9 عیار 9/24 X 1300 دلار = 487.5 دلار ارزش گذاری شده است.

قیمت نقطه‌ای طلا در جهان چقدر است؟

قیمت نقدی طلا نرخی است که یک بانک عمده فروشی شمش حاضر است برای یک شمش طلای 400 اونسی بپردازد تا ظرف 2 روز کاری به خزانه آنها تحویل داده شود. این قیمت طلایی است که در رسانه های مالی نقل شده می بینید و ممکن است به عنوان قیمت نقدی یا عمده فروشی طلا نامیده شود. وقتی کسی می پرسد قیمت طلا امروز چقدر است؟ پاسخ، قیمت نقدی طلا است که ثابت نیست اما بسته به بازار می تواند هر دقیقه تغییر کند.

قیمت طلا معمولاً در بازار فرابورس لندن و همچنین در بورس های بزرگ طلا مانند Comex تعیین می شود. این کمترین قیمتی است که می توانید برای طلا بپردازید. با این حال، از آنجایی که معاملات در بازار فرابورس بین 5000 تا 10000 اونس طلا را شامل می شود، این قیمت معمولاً برای سرمایه گذاران منفرد دور از دسترس است.

قیمت آتی طلای جهانی چقدر است؟

قیمت آتی طلا قیمتی است که قرارداد آتی برای طلا معامله می شود. برای تسهیل در تضمین قیمتی که در آینده می توانند طلای خود را با آن بخرند یا بفروشند، برای کسانی که درگیر هستند، می توانند یک قرارداد آتی را از طریق بورس خریداری یا بفروشند. قراردادهای آتی استاندارد طلا برای 100 اونس طلا است که برای تسویه روزهای خاصی از سال توافق شده است.

قیمت آتی طلا نشان دهنده قیمتی است که شما برای یک اونس طلا تحویل داده شده در آن تاریخ آینده می پردازید. قیمت آتی معمولاً بیشتر از قیمت نقدی است، زیرا باید ریسک و عدم قطعیت در حرکات آتی و همچنین سود یا بازده از دست رفته را در نظر بگیرد.

چرا برای طلا حق بیمه وجود دارد؟

قیمت نقدی طلا فقط در اختیار سرمایه گذاران نهادی بزرگ در بازار فرابورس است. برای خریداران خرده فروشی، مبلغ پرداختی به ازای هر اونس بالاتر از قیمت نقدی طلا خواهد بود. تفاوت بین قیمت نقدی طلا و قیمت خرده فروشی را حق بیمه می گویند.

هر محصول شمش طلا از جمله سکه و شمش طلا با قیمت واقعی معامله می شود. این به این دلیل است که برخی از محصولات شمش طلا مانند سکه های طلا ، شمش ها (عمدتا شمش های کیلویی) از شمش طلای تحویلی 400 اونس ساخته می شوند. سپس این قطعات باید به فرمت های کوچکتر و محصولات تخصصی برای خریداران خرده فروشی تبدیل شوند.

 سکه‌ها و شمش ‌های کوچک‌تر نیز از طلای خام تصفیه نشده و طلای دور (دور-آی) ساخته می ‌شوند و از آنجایی که برای تولید مثلاً 400 شمش طلا که 1 اونس هستند (به جای یک شمش طلای 400 اونس) به ازای هر واحد هزینه بیشتری دارد. هزینه تولید و در نتیجه حق بیمه بالاتر.

حق بیمه هزینه های پالایش، ضرب، ساخت، حمل و نقل، ذخیره سازی، بیمه، هزینه های بازاریابی و همچنین سود کمی را برای فروشنده پوشش می دهد. هر چه تقاضا یا عرضه محدود شمش طلا بیشتر باشد، حق بیمه بالاتری خواهد داشت. به طور کلی، هر چه سکه یا شمش طلا کوچکتر و سبکتر باشد، حق بیمه بالاتر است.

قیمت مناسب برای خرید یا فروش طلا چقدر است؟

هرگز قیمت ایده آلی برای خرید یا فروش طلا وجود ندارد. قیمت طلا نشان دهنده تأثیرات اساسی در بازار طلا است که شامل احساسات سرمایه گذاران و اعتماد به اقتصاد و همچنین پویایی عرضه و تقاضا می شود.

به عنوان یک سرمایه گذار، مهم است که یک واقعیت حیاتی در مورد طلا را به خاطر بسپارید. این یک ذخیره ارزش و محافظت در برابر عدم قطعیت است. این امر طلا را به تنها بیمه مالی اثبات شده تبدیل می کند که می تواند سرمایه‌گذاری بسیار خوبی برای شما باشد.

بنابراین، تمرکز بر عوامل بنیادی در بازار طلا از جمله کمیاب بودن و تولید محدود آن و همچنین ریسک های مورد انتظار در اقتصاد جهانی در مورد طلا محتاطانه است.

قیمت طلا در ایران

همان طور که در مطالب بالا نیز گفتیم طلا در ایران یک کالای با ارزش محسوب می شود و قیمت آن به دقت توسط سرمایه گذاران و معامله گران رصد می شود. قیمت طلا در بازار سهام ایران که به بورس اوراق بهادار تهران (TSE) نیز معروف است، تحت تأثیر عوامل مختلف اقتصادی، سیاسی و جهانی است. در این مقاله به بررسی دقیق قیمت‌های فعلی طلا در بازار سهام ایران، عوامل موثر بر این قیمت ‌ها، انواع سرمایه‌گذاری طلا، روش‌های معامله طلا و چشم‌انداز آینده قیمت طلا در ایران پرداخته می‌ شود.

تاریخچه قیمت طلا در ایران

طلا همواره بخش مهمی از فرهنگ ایرانی بوده و قرن ها به عنوان یک سرمایه، مورد استفاده قرار گرفته است. سکه طلا یا «پهلوی» تا سال 1932 واحد پول رسمی ایران بود. پس از معرفی ریال ایران در سال 1932، سکه های طلا همچنان به عنوان وسیله مبادله و ذخیره ارزش مورد استفاده قرار می گرفت.

قیمت طلا در ایران در سال های اخیر نوسانات قابل توجهی را تجربه کرده است. در سال 1390 قیمت طلا به بالاترین حد خود یعنی 16 میلیون ریال در هر گرم رسید اما در سال 1394 به 8 میلیون ریال در هر گرم کاهش یافت. در سال 2021 قیمت طلا در ایران تحت تاثیر عوامل مختلف اقتصادی و سیاسی به رکورد جدیدی یعنی 99 میلیون ریال در هر گرم رسید.

عوامل موثر بر قیمت طلا در ایران

عوامل اقتصادی

 تورم، نرخ بهره و ارزش ریال ایران عوامل اقتصادی مهمی هستند که بر قیمت طلا در ایران تأثیر می‌گذارند. با افزایش تورم و افزایش نرخ بهره، ارزش ریال کاهش می یابد و منجر به افزایش قیمت طلا می شود.

عوامل سیاسی

 بی ثباتی سیاسی، تحریم ها و سیاست های دولت نیز می تواند بر قیمت طلا در ایران تاثیر بگذارد. به عنوان مثال، زمانی که آمریکا تحریم های اقتصادی علیه ایران اعمال کرد، ارزش ریال کاهش یافت و منجر به افزایش قیمت طلا شد.

روند بازارهای جهانی

 بازار جهانی طلا بر قیمت طلا در ایران نیز تاثیرگذار است. به عنوان مثال اگر در کشورهای دیگر تقاضا برای طلا زیاد باشد، ممکن است قیمت طلا در ایران افزایش یابد.

سرمایه گذاری طلا در ایران

انواع سرمایه گذاری طلا در ایران

 روش های مختلفی برای سرمایه گذاری در طلا در ایران وجود دارد که شامل خرید سکه طلا، شمش طلا و گواهی طلا می باشد. سکه و شمش طلا محبوب ترین انواع سرمایه گذاری طلا در ایران است.

خطرات و مزایای سرمایه‌گذاری طلا

سرمایه‌گذاری در طلا در ایران مزایای زیای دارد که شامل محافظت در برابر تورم و کاهش ارزش پول می باشد. با این حال، سرمایه گذاری در طلا خطراتی نیز دارد، از جمله نوسانات قیمت طلا و احتمال تقلب.

تجارت طلا در ایران

روش های معامله طلا در ایران

 روش های مختلفی برای معامله طلا در ایران وجود دارد که شامل بورس اوراق بهادار، بورس طلا و جواهرفروشی ها می باشد. بورس اوراق بهادار اولین بستر معاملات طلا در ایران است.

مقررات و الزامات تجارت طلا

دولت تجارت طلا را برای جلوگیری از تقلب و فعالیت های غیرقانونی تنظیم می کند. افراد و شرکت ها باید شرایط خاصی را برای تجارت طلا در ایران داشته باشند.

بهترین روز برای خرید طلا

در واقع نمی توان به شکل دقیقی مشخص کرد بهترین روز برای خرید طلا چه روزی است. ولی با استفاده از مطالب بیان شده و تحلیل بنیادی و تکنیکال ابتدا مشخص سازید طلا در چه قیمتی به تثبیت خواهد رسید. و بعد نسبت به خرید آن اقدام کنید. قبل از خرید طلا حتما به روند طلا در بازار های جهانی نیز توجه کنید و هیچ گاه زمانی که طلای جهانی نوسان زیادی داشته اقدام به خرید طلای فیزیکی در ایران نکنید و منتظر شوید تا قیمت آن تثبیت شود.

بهترین زمان خرید طلا

بهترین زمان خرید طلای فیزیکی زمانی است که قیمت ها در طلافروشی ها اعلام شده است. یعنی از ساعت 10 صبح به بعد. ولی بهترین زمان خرید طلا در بازار های جهانی و بورس زمانی است که نماد طلا هم از لحاظ تحلیل بنیادی و هم تحلیل تکنیکال در شرایط خوبی قرار گرفته باشد. استفاده از تحلیل های تکنیکال و نمودار هایی که روند بازار را نمایش می دهند ، می تواند به سودآوری شما در این بازار کمک زیادی کند.

 نکته‌ای که باید در زمان انتخاب بروكر اسلامي فارکس به آن توجه کرد، نرخ‌های یک شبه‌ای است که برای معامله به کاربران پرداخت می‌شود.

چگونه طلا بخریم؟

طلا به عنوان یکی از مطمئن ترین و کم ریسک ترین سرمایه گذاری ها در جهان شناخته شده و هنوز هم می شود. به این دلیل سیاستمداران کشور ها روش های زیادی را قرار داده اند تا افراد جامعه هم طلا خرید و هم به گونه ای سرمایه شان در گردش باشد. به این دلیل روش های مختلفی برای خرید طلا در کل جهان و ایران وجود دارد.

اولین و ساده ترین راه برای خرید طلا ، خرید طلای فیزیکی می باشد. این خود می تواند هم به صورت خرید طلای نو ، طلای شکسته ، سکه طلا ، طلای آب شده و … باشد. تمامی این موارد شامل کارمزد بده و دارای مشکلات نگهداری نیز می باشد. البته با بالا رفتن آگاهی مردم خرید طلای غیر فیزیکی نیز روز به روز در حال افزایش است. در ایران به دو صورت می توان طلای غیر فیزیکی خرید داری کرد.

 • خرید از صندوق های سرمایه گذاری با پشتوانه طلا از بورس تهران
 • خرید ارز دیجیتال پیمان با پشتوانه طلا

یکی از مزایای اصلی خرید غیر فیزیکی طلا معافیت از مالیات ، کارمزد کم ، نقدشوندگی بسیار بالا و بدون پرداخت اجرت می باشد.

صندوق های سرمایه گذاری پشتوانه طلا در بورس تهران

نماد های طلا ، زر ، گوهر ، عیار ، کهربا و مثقال

صندوق های سرمایه گذاری پشتوانه طلا در بورس تهران

 • نماد طلا : صندوق سرمایه گذاری پشتوانه طلای لوتوس
 • نماد زر : صندوق سرمایه گذاری پشتوانه طلای زر
 • نماد گوهر : صندوق سکه طلای کیان
 • نماد عیار : صندوق سکه طلای مفید
 • نماد کهربا : صندوق سرمایه گذاری پشتوانه سکه طلا کهربا
 • نماد مثقال : صندوق سرمایه گذاری پشتوانه طلای زرین آگاه

زمان معامله صندوق طلا در بورس

زمان معامله صندوق طلا در بورس تهران از از ساعت 11:30 تا 12 شروع می شود و زمان حراج پیوسته نیز از ساعت 12 تا 15 روز های شنبه تا چهارشنبه می باشد.

چگونه طلای جهانی بخریم؟

خرید طلای غیر فیزیکی از داخل کشور و از طریق بورس نیز امکان پذیر است. ولی با این وجود می توان با روش های دیگری طلای جهانی خریداری کرد. البته خرید طلای جهانی با استفاده از بورس های غیر ایرانی امکان پذیر می باشد. متاسفانه بورس جهانی برای ایرانیان تحریم بوده و ایرانیان حق استفاده از آن را ندارند.

سوالات متداول

ه تفاوت قیمتی مشاهده می‌کنید به دلیل همین محاسبات متفاوت است. پس این نکته را حتما به خاطر داشته باشید!

 

زینب اصغری

علاقمند و مدرس بازار فارکس ، ارزهای دیجیتال و بورس. محتوا تولید نمیکنم، مگر اینکه خودم از محتوایی که ایجاد کردم چیزی یاد بگیرم. منتظر شنیدن نظراتتون هستم.
دکمه بازگشت به بالا