برترینهای کسب و کاربین المللی

مدارک لازم برای ویزای شینگن اسپانیا

اسپانیا کشوری مدرن و توسعه یافته است که از نظر تولید ناخالص داخلی در رتبه نوزدهم اقتصاد بزرگ دنیا قرار دارد. از آنجایی که اسپانیا از نظر استاندارد زندگی در سطح بالایی قرار دارد، افراد زیادی به آن مهاجرت می‌کنند تا زندگی و آینده درخشان‌تری را برای خود رقم بزنند.

Necessary documents for Spain Schengen visa

قبل از هر چیز درباره ویزای اسپانیا بیشتر بدانیم

ویزای اسپانیا نوعی است. بنابراین اخذ ویزای اسپانیا قوانین و شرایط خاصی دارد. شخصی که می‌خواهد به اسپانیا سفر کند و ویزای این کشور را بگیرد، ابتدا باید از فیلترهای قانونی مربوطه عبور کند. چون اسپانیا یکی از اعضای کشورهای توافق نامه شینگن است. بنابراین گرفتن ویزای آن ممکن است کمی دشوار باشد؛ چرا که این کشور به مراتب بیشتر از سایر کشورها تحت نظر است.

ویزای شینگن چیست؟

در وهله اول بد نیست که با مفهوم ویزای شینگن آشنا شویم. شینگن یک توافق‌نامه است که نام شش کشور اروپایی در پاورقی آن ثبت شده است. طبق این توافق‌نامه می‌توان بدون داشتن گذرنامه به خاک این کشورها وارد شد. شینگن اولین بار با امضای پنج کشور اروپایی و در سال ۱۹۸۵ به امضا رسید. پس از آنها کشورهای دیگر نیز از این طرح استقبال کردند. امروزه کشورهایی نظیر اسپانیا، ایتالیا، آلمان، هلند، پرتغال، لهستان، نروژ و ۱۸ کشور دیگر ویزای شینگن دارند.

چه تفاوتی میان مردم کشور شینگن و غیر شینگن است؟

کشورهایی که عضو شینگن هستند، ورود و خروج مردم‌شان بسیار راحت‌تر از افراد خارجی است. در حقیقت مردم کشورهای عضو شینگن می‌توانند مدتی بدون ویزا بین کشورهای عضو شینگن سفر کنند. این در حالی است که شرایط برای افراد کشورهای غیر شینگن سخت‌تر است. به عنوان مثال یک فرد غیر اسپانیایی به شدت مورد وارسی قرار می‌گیرد.

در اسپانیا ورود کالای قاچاق یک گناه نابخشودنی محسوب می‌شود و این موضوع عواقب قانونی سختی دارد. لازم به ذکر است که شما به عنوان یک فرد ایرانی باید ویزای اسپانیا داشته باشید، تا بتوانید به خاک این کشور وارد شوید. علاوه بر ویزا همیشه باید کارت شناسایی و گذرنامه را در تمام مراحل سفر همراه خودتان داشته باشید. ناگفته نماند به هر فردی یک ویزا تعلق می‌گیرد. مثلا اگر یک خانواده می‌خواهند به هر دلیلی به اسپانیا سفر کنند، باید هرکدام از اعضای خانواده ویزای جداگانه داشته باشند.

چنانچه پناهنده کشور اسپانیا (یا کشورهای عضو شینگن) باشید، می‌توانید به مدت ۹۰ روز بدون داشتن ویزا در خاک این کشور بمانید. یادتان باشد که ویزای شینگن را نمی‌توان اعتبار زد. البته این موضوع کمی برای یک فرد انگلیسی، بلغاری، ایرلندی، رومانی و قبرسی فرق دارد. چنانچه مردم این کشور به اسپانیا وارد شوند، مورد بازرسی بدنی قرار می‌گیرند. سایر کشورهای دیگر باید حتما ویزای شینگن به همراه داشته باشند. همانطور که گفته شد کشورهایی که عضو شینگن باشند، نیازی به اخذ ویزای اسپانیا ندارند.

چند نوع ویزای شینگن داریم؟

در وهله اول باید بدانید که ویزای شینگن به یک ویزای معمولی گفته نمی‌شود، بلکه بسته به درخواست شما صادر می‌شود که در یکی از دسته‌های زیر جا دارد:

ویزای این دسته نوعی ویزای ترانزیت و یا جابجایی است. در حقیقت کسی که مالک این ویزا باشد، نمی‌تواند از فرودگاه‌های کشورهای شینگن خارج شود و تنها در صورت تعویض پرواز می‌تواند به کشور غیر شینگن سفر کند.

ویزای دسته B

این ویزا بر خلاف دسته اول به مسافر اجازه عبور از خاک کشورهای عضو شینگن را می‌دهد. شما می‌توانید از فرودگاه به اسپانیا وارد شوید و از راه زمینی از اسپانیا خارج شوید.

ویزای دسته C

برای گرفتن ویزای توریستی اسپانیا باید ویزای دسته C داشته باشید. یعنی اگر قصد مسافرت به اسپانیا و خرید  تور اسپانیا یا تور ارزان اسپانیا را دارید باید اقدام به دریافت ویزای دسته c کنید.

ویزای دسته D

این ویزا بیشتر از سه دسته پیشین اعتبار دارد و معمولا برای افرادی که برای تحصیل و کار به اسپانیا سفر می‌کنند صادر می‌گردد. با این ویزا می‌توانید در طول سال هر چند دفعه که می‌خواهید از کشورهای عضو شینگن خارج شده و همچنین می‌توانید با این ویزا اقامت کشور موردنظرتان را بگیرید. چنانچه فردی قصد دارد بیش از ۹۰ روز در اسپانیا و یا هر کشور دیگر عضو شینگن بماند، از آنجایی که ویزا قابل تمدید نیست، باید درخواست اقامت آن کشور را بدهد. لازم به ذکر است که برای اخذ مجدد ویزای شینگن می‌بایست به مدت سه ماه خارج از هرکدام از کشورهای عضو شینگن باشید. اگر شرایط خاصی برای فردی پیش بیاید، می‌تواند ویزای یکساله‌ای دریافت کند که قابل تمدید است.

ناگفته نماند که اخذ ویزای شینگن به این معنی نیست که می‌توان به هر منطقه‌ای که عضو شینگن است وارد شد. مثلا اگر شما ویزای شینگن ایتالیا داشته باشید و به فرانسه وارد شوید، مقامات این کشور می‌توانند به صورت قانونی مانع از ورود شما بشوند. اگر ویزای شینگن دارید باید بدانید که به محض ورود به هر کشور از شما درباره هدف ورود پرسیده می‌شود. آدرس محل زندگی نیز جز این سوالات است و از همه مهم‌تر از شما مدارکی می‌خواهند که نشان دهد می‌توانید از پس هزینه‌های اقامت در آن کشور بر بیایید.

چند نوع ویزای اسپانیا داریم؟

در این مرحله انواع ویزای اسپانیا را با هم بررسی می‌کنیم.

ویزای توریستی اسپانیا

همانطور که از نام آن پیداست، این ویزا برای افرادی صادر می‌شود که به قصد تفریح وارد اسپانیا می‌شوند. حواستان باشد که مدت اعتبار این ویزا زیاد نیست و بیشتر از این مدت نباید در اسپانیا بمانید. البته مدت زمان آن به درخواست خود فرد هم بستگی دارد. با این ویزای اسپانیا نمی‌توانید مقیم این کشور شوید. بنابراین اگر به قصد گردشگری و تماشای ، می‌خواهید به این کشور قدم بگذارید، باید به سراغ ویزای توریستی بروید.

ویزای ترانزیت فرودگاهی

برای این نوع ویزا قوانین بسیار سختی وجود دارد. چنانچه فردی بخواهد از فرودگاه اسپانیا به مقصد دیگری برود، باید ویزای اسپانیا کوتاه‌مدت را بگیرد. توجه داشته باشید که در این صورت، فرد قصد اقامت در اسپانیا را ندارد، بلکه فقط می‌خواهد از فرودگاه‌های اسپانیا به سمت کشور مقصد برود. البته لازم است بدانید، فردی که این نوع ویزای اسپانیا را دارد، نمی‌تواند از فرودگاه این کشور خارج شود.

ویزای بلندمدت

این ویزا به فرد مجوز اقامت در کشور را به مدت طولانی می‌دهد. چنانچه فرد قصد تحصیل داشته باشد، باید ویزای تحصیلی اسپانیا را دریافت کند. همچنین فردی که به خاطر کار به اسپانیا وارد می‌شود، باید ویزای کاری دریافت کند. با این ویزا راحت‌تر می‌توانید بین کشورهای عضو اتحادیه مسافرت کنید.

اخذ ویزای اسپانیا به چه مراحل و مدارکی نیاز دارد؟

تا همین چند سال قبل، متقاضیان ویزای اسپانیا باید به کنسولگری این کشور مراجعه می‌کردند. اما در سال‌های اخیر این مسئولیت به شرکت BLS سپرده شده است. متقاضیان ابتدا باید وقت ملاقات از BLS بگیرند. آنها باید مدارکشان را به کارگزاری تحویل دهند. از زمان تحویل مدارک حدود ۲۱ روز طول می‌کشد تا تکلیف ویزای شما روشن شود.

به منظور اخذ ویزای اسپانیا می‌بایست مدارکی نظیر شناسنامه، گذرنامه، دو عدد عکس و مدارکی که معرف موقعیت شغلی شما باشد را ارائه کنید. دقت داشته باشید که بین اعتبار گذرنامه و درخواست تقاصای ویزای اسپانیا باید شش ماه فاصله باشد. عکس گذرنامه ۴*۳ شما باید زمینه سفید داشته و تمام رخ باشد. همچنین عکسی که بیش‌تر از سه ماه قبل انداخته شده باشد، مورد قبول نیست. ظاهر شما نباید با ظاهر سه ماه پیش‌تان تفاوت زیادی داشته باشد. چنانچه کارمند دولت باشید، باید ترجمه آخرین حکم کارگزینی را به همراه داشته باشید. کارمندان بخش خصوصی نیز باید یک گواهی اشتغال به تحصیل را با زبان اسپانیایی و یا انگلیسی به همراه داشته باشد. این مدارک برای مالکان کارخانجات و مشاغل خصوصی به ترجمه روزنامه رسمی شرکت و همچنین رزومه شرکت به زبان انگلیسی است.

دقت داشته باشید که اگر مالک کارخانه‌ای باشید باید به علاوه رزومه کاری اصل مدارک به زبان فارسی همراه با دو کپی نیز به همراه داشته باشید. اگر شغل آزاد داشته باشید، هم به اخذ مجوز کسب و یا کارت تجارتی نیاز دارید. دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها نیز باید کارت دانشجویی بین‌المللی و کارت عضویت در هیئت علمی دانشگاه را به همراه داشته باشند.

برای ویزاهای مختلف چه مدارکی نیاز است؟

در ادامه به طور کامل می‌گوییم که برای دریافت ویزای اسپانیا باید چه مدارکی به همراه داشته باشید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای اسپانیا برای دیدار با خانواده

کپی یا اصل کارت شناسایی فردی که برای شما دعوت‌نامه فرستاده است، دو عدد کپی و اصل دعوت‌نامه. دقت داشته باشید که نسبت فرد به همراه مدارک شناسایی باید به زبان اسپانیایی و یا انگلیسی ترجمه شده باشد.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای بازرگانی

ترجمه مدارک شرکتی که در آن کار می‌کنید، اخذ معرفی‌نامه از دفاتر بازرگانی اسپانیا یا کپی ویزای سفر قبلی به این کشور برای سفر اول، کپی و اصل دعوت‌نامه از یک کمپانی اسپانیایی

مدارک لازم جهت اخذ ویزای موارد پزشکی و درمانی

به همراه داشتن اصل و کپی برگه وقت مشخص برای ویزیت در اسپانیا و ترجمه رسمی به همراه کپی از ترجمه مجوز شورای پزشکی ایران به منظور ادامه دوره درمان در اسپانیا لازم است. یکی دیگر از شرایط اخذ این ویزا داشتن یک همراه درجه یک مثل پدر و مادر و … در سفر است.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای اقامت اسپانیا

برای اخذ این نوع ویزا باید یک نامه درباره هدف خود از مهاجرت به اسپانیا ارائه دهید. همراه این نامه نیز باید یک سری کپی از تمام مدارک مربوطه نیز به کنسولگری تحویل بدهید. پس از انجام مراحل مربوطه جهت گرفتن مصاحبه به سفارت احضار می‌شوید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا

ارائه اصل و کپی ضمانت نامه‌ای رسمی از طرف فردی در اسپانیا که نشان دهد شما از پس هزینه‌های تحصیل در اسپانیا بر می‌آیید. همچنین اگر در بانک‌های اسپانیا حساب دارید، باید مدارک آن را هم ارائه دهید، ارائه اصل و کپی پذیرش‌نامه مرکز تحصیلی در اسپانیا نیز ضروری است.

چنانچه حساب بانکی داشته باشید، باید دو عدد کپی از گردش‌های آخر حساب خود همراه با درج موجودی ارائه دهید. اگر هم در اسپانیا خانه و یا مرکز تجاری دارید، باید سند و سه عدد کپی از قبض‌های ملک خود ارائه دهید تا بتوانید ویزای اسپانیا را دریافت کنید. در صورت داشتن حساب بانکی می‌بایست گردش آخر حساب خود را به زبان انگلیسی و به صورت مهر و موم از بانک تحویل بگیرید و به سفارت اسپانیا ارائه کنید. وجود مهر بانک بر روی سربرگ انگلیسی نامه الزامی است. در صورت ارائه سند مالکیت باید به همراه ترجمه انگلیسی یا اسپانیایی دو عدد کپی از مدارک به زبان فارسی هم داشته باشید.

۵ نکته مهم در اخذ ویزای اسپانیا

۱ برای اخذ ویزای اسپانیا باید هم بیمه مسافرتی شخصی و هم خانوادگی داشته باشید. در این صورت بیمه می‌تواند هزینه‌های مربوط به دوره درمان و هزینه‌های بیمارستانی شما را تحت پوشش قرار دهد. برای بیمه کردن هر فردی حدودا ۳۰,۰۰۰ یورو باید پرداخت کنید. دقت داشته باشید که شرکت بیمه‌ای که انتخاب می‌کنید باید مورد تأیید کشور اسپانیا باشد. اگر شرکتی در ایران مورد تأیید اسپانیا یافت نشد، می‌توانید از طریق آشنایان خود در اسپانیا توسط یک شرکت اسپانیایی بیمه شوید.

۲ تمامی مدارک باید به زبان اسپانیایی ترجمه شده باشند، به جز گردش آخر حساب که به زبان انگلیسی است.

۳ – ممکن است قوانین اخذ ویزا در کشورهای دیگر متفاوت باشد، بنابراین ممکن است سفارتخانه‌های این کشورها مدارک اضافه‌تری هم از شما بخواهند.

۴ حتما باید مدرکی ارائه کنید که برگشت شما را ضمانت می‌کند.

۵ چنانچه کالایی از کشورهای جز شینگن خریداری کنید و از قبل هزینه ارزش افزوده آن را پرداخت کرده باشید، هنگام ورود به اسپانیا مشکلی وجود نخواهد داشت.

در نهایت

تا جای ممکن سعی کردیم صفر تا صد شرایط و نحوه دریافت ویزای اسپانیا را برای شما عزیزان توضیح دهیم. امیدواریم توانسته باشیم به تمام سوالات شما پاسخ دهیم.

دکمه بازگشت به بالا