اجتماعی

هشدار پلیس درباره سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی/افزایش کشف جرائم سازمان‌یافته اقتصادی

رئیس پلیس امنیت اقتصادی فراجا از رشد ۶۴ درصدی کشف پرونده‌های تشکیل شده در حوزه جرائم سازمان یافته و کلان اقتصادی در آبان‌ماه امسال خبرداد.

به گزارش مجله زنده خبری، سردار حسین رحیمی به تشریح اقدامات پلیس امنیت اقتصادی در آبان ماه پرداخت و گفت: پلیس امنیت اقتصادی مقابله و مبارزه همه‌جانبه با مسئله قاچاق کالا و ارز با رصد و پایش سرشاخه‌های اصلی و مهره‌های اصلی قاچاق کالا را در دستور کار قرار داده است. در همین راستا نیز بالغ بر ۳۳ درصد از پرونده‌های متشکله پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز مربوط به پرونده‌های خرد بوده که توسط پلیس‌های تخصصی  از جمله پلیس پیشگیری، یگان امداد و… کشف شده است.

وی ادامه داد: همچنین با توجه به تغییر رویکرد این پلیس مبنی بر برخورد با جرایم سازمان یافته، در پرونده‌های کلان و سازمان یافته، یعنی پرونده‌های با ارزش بالای ۱۰میلیارد تومان با افزایش ۱۹۱ درصدی مواجه هستیم. در پرونده‌های خرد یعنی پرونده‌های با ارزش زیر یک صد میلیون تومان نیز شاهد کاهش سه درصدی بودیم. 

رئیس پلیس امنیت اقتصادی فراجا افزود: در حوزه پلیس مبارزه با جرایم اقتصادی میز یکی از مهم‌ترین اقدامات بررسی وضعیت آماری جرایمی از قبیل فرار مالیاتی، احتکار، اخلال در نظام اقتصادی، اختلاس و زمین خواری است. این اقدامات که عمدتا به شکل باندی انجام شده دارای آثار مخرب اقتصادی است و در همین راستا نیز پلیس به طور ویژه آن را رصد و بررسی می‌کند. برخوردهای صورت گرفته و پرونده‌های تشکیل شده از سوی پلیس امنیت اقتصادی در این حوزه و در این مدت از روند رو به رشدی برخوردار بوده به ‌طوری که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کشف جرایم سازمان یافته و باندی افزایش ۱۹ درصدی داشته است.

رحیمی گفت:‌ در معاونت اطلاعات اقتصادی  نسبت تعداد پرونده‌های اقتصادی سازمان یافته و کلان در آبان ماه ۱۴۰۲ نسبت به مدت مشابه سال قبل به میزان۱۰۰ درصد رشد داشته است.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی فراجا در تشریح عملکرد پلیس گمرک نیز افزود: برابر بررسی‌های به عمل آمده بالاترین ارزش کالاهای کلان و مهم کشف شده مربوط به کشف سوء استفاده از کارت بازرگانی است، به طوری که شاهد افزایش ۵۰۰ درصدی تعداد پرونده‌های کلان و مهم این حوزه هستیم. در این خصوص لازم است که تدابیر جدی برای جلوگیری از سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی اندیشیده شود.

وی در جمع بندی اقدامات پلیس امنیت اقتصادی در آبان ماه سال جاری، افزود: در مجموع در آبان ماه سال جاری ۹۰ فقره پرونده سازمان یافته در راستای مقابله و مبارزه با قاچاق کالا و ارز، جرایم اقتصادی وگمرکی تشکیل و رسیدگی شد که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته۶۴ درصد افزایش داشته است.

انتهای پیام

بخش مطالب اجتماعی

پژوهشگر جامعه‌شناسی با تمرکز بر مسائل تربیتی و آموزشی در جامعه.
دکمه بازگشت به بالا