اقتصادی

بخشنامه جدید وزارت صمت برای رفع تعهد ارزی صادرکنندگان

رئیس مرکز فناوری داده و اطلاعات و امنیت فضای مجازی وزارت صمت از راه‌اندازی درگاه ثبت استثنائات کسر از تعهدات ارزی صادرکنندگان خبر داد.

به گزارش مجله زنده خبری، رئیس مرکز فناوری داده و اطلاعات و امنیت فضای مجازی وزارت صمت طی نامه‌ای به سرپرست دفتر خدمات ارزی و مالی بر اساس این نامه، درگاه ثبت استثناثات کسر از تعهدات ارزی صادرکنندگان برای ارسال پروانه‌های صادراتی مشمول معافیت به بانک مرکزی از طریق سامانه مجوزهای تجاری آماده بهره برداری است و دسترسی‌های لازم به نمایندگان آن سازمان اعطاء شده و مراتب امر پیشتر طی نامه‌ای در تاریخ ۱۳ آذر ۱۴۰۲  به اطلاع آن دفتر رسیده است.

گفتنی است پیش‌تر هم مصوبه کارگروه بازگشت ارز حاصل از صادرات منتشر شد که بر اساس آن استفاده از پروانه‌های صادراتی سال ۱۴۰۱ برای بازگشت ارز حاصل از صادرات تا پایان دی ماه سال جاری امکان‌پذیر شده و در عین حال، کوتاژهای صادراتی متعهدین ارزی سال‌های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ برای فروش حواله ارزی در سامانه نیما و فروش اسکناس در سامانه سنا جهت ایفای تعهد ارزی صادرات سال‌های یاد شده ایجاد شده است.

از بهار سال ۱۳۹۷ و همزمان با از سرگیری تحریم‌های آمریکا، دولت اعلام کرد که برای تامین نیازهای ارزی، صادرکنندگان موظف هستند که ارز حاصل از صادرات خود را در چارچوب چند روش مشخص به کشور بازگردانند. بر این اساس صادرکنندگان برای استفاده از تسهیلات صادراتی و البته جلوگیری از جرایم اقتصادی، ارز خود را در قالب تعهد ارزی به کشور بازگردانده‌اند.

انتهای پیام

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص و تجربه در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با بهره‌گیری از روش‌های پیشرفته و دستیابی به منابع موثق، تمام تلاشم را می‌کنم تا به شما اطلاعات کامل و تحلیل‌های به‌روز را ارائه دهم تا شما بتوانید در تصمیم‌گیری‌های مالی بهترین تصمیمات را بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا