رئیس‌جمهور آلمان: پوپولیست‌ها اروپا را از بین می‌برند

رئیس‌جمهور آلمان درباره آسیب‌هایی که موفقیت پوپولیست‌ها (عوام‌گرایان) در انتخابات اروپا می‌تواند به اتحادیه اروپا وارد کنند، هشدار داد.

به گزارش مجله زنده خبری، «فرانک والتر اشتاین‌مایر» رئیس‌جمهوری آلمان به ایستگاه رادیویی منطقه‌ای و در جریان سفر به ایالت بایرن گفت: «ما نتایجی در فرانسه، اتریش و همچنین در آلمان داریم که به پوپولیست‌های ضد اروپایی افزایش قابل توجهی در آراء داده است.»

به نقل از خبرگزاری آلمان، وی ادامه داد: «اگر دو یا سه کشور بزرگ در مرکز اروپا تلاش‌هایی برای فروپاشی نشان دهند، این نتایج برای اروپا کاملا بی‌ضرر نیست. این نتایج انتخابات در آلمان و فرانسه چیزی است که باید باعث نگرانی شود.»

رئیس‌جمهوری آلمان افزود: «در آلمان هم کارهای سیاسی باید انجام شود. نتایج انتخابات در شرق کشور و غرب متفاوت بود. سیاستمداران باید تلاش کنند تا نیازهای مردم را به درستی برطرف کنند. باید در امور سیاسی حضور داشته باشند.»

اشتاین‌مایر گفت همه‌گیری ویروس کرونا تنها دلیلی نبود که جوانان اکنون به راست افراطی رای می‌دهند، اما به این مشکل کمک کرده است. وی ادامه داد: «این‌ها پیامدهای درازمدت اقدامات است، به‌ویژه برای جوانانی که هنوز نتوانسته‌اند راه خود را برای مقابله با این وضعیت بیابند.»

در انتخابات پارلمان اروپا در اوایل ژوئن، احزاب راست افراطی یا پوپولیست در پنج کشور اتحادیه اروپا شامل فرانسه، ایتالیا، اتریش، مجارستان و اسلواکی اول شدند، در حالی که در آلمان، لهستان و هلند در رتبه دوم قرار گرفتند.

حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان در این نظرسنجی با ۱۵.۹ درصد، عملکردی قوی بالاتر از هر سه حزب حاکم، رتبه دوم را کسب کرد، اگرچه با ۳۰ درصد از ائتلاف محافظه‌کار دموکرات مسیحی /سوسیال دموکرات فاصله زیادی داشت.

در فرانسه حزب اجتماع ملی با ۳۱.۳۷ درصد آرا در صدر قرار گرفت. حزب راست افراطی آزادی اتریش (FPÖ) با ۲۵.۴ درصد آرا از دو حزب قدیمی میانه‌رو اتریشی گذشت و مقام اول را به خود اختصاص داد. راست افراطی نیز در صدر نظرسنجی‌ها در ایتالیا قرار گرفت و حزب «برادران ایتالیا» (FdI) به رهبری جورجیا ملونی، نخست‌وزیر این کشور ۲۸.۷۶ درصد آرا را به خود اختصاص دادند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا