سلامت و تندرستی

رژیم لاغری معروفی که شما را پیر می‌کند!

آفتاب‌‌نیوز :

محققان در مقاله‌ای رازی مهم و نگران کننده از یک رژیم لاغری مشهور را فاش کردند که در ادامه جزئیات آن را می‌خوانید.

محققان دانشگاه UTHealth San Antonio، TX، اخیراً مقاله‌ای را در Science Advances منتشر کرده‌اند که به بررسی اثرات رژیم‌های کتوژنیک، همچنین به عنوان «کتو» روی موش‌ها می‌پردازد.

با افزایش نرخ چاقی در ایالات متحده، بسیاری از مردم به رژیم‌های غذایی روی می‌آورند که فکر می‌کنند می‌تواند به کاهش وزن آن‌ها کمک کنند. رژیم کتو، که به طور سنتی برای درمان صرع استفاده می‌شود، یکی از این رژیم هاست که محبوبیت پیدا کرده است؛ رژیمی که شامل خوردن مقادیر بالاتر چربی در عین کاهش مصرف کربوهیدرات‌ها است، اما ظاهرا عوارضی دارد که تا پیش از این کسی از آن‌ها مطلع نبود، عوارضی بنام پیری قلب و کلیه.

محققانی که مطالعه فعلی را انجام دادند، با آزمایش بر روی موش‌ها، نگاهی دقیق‌تر به رژیم‌های غذایی کتوژنیک انداختند تا ببینند این رژیم چه تاثیری بر سلامتی دارد. آن‌ها در درجه اول به این موضوع علاقه داشتند که آیا رژیم غذایی به پیری سلولی کمک می‌کند یا خیر.

یافته‌های آن‌ها نشان داد که هنگام مقایسه گروهی از موش‌های تحت رژیم کتوژنیک با موش‌های گروه کنترل که تحت این رژیم نبودند، موش‌هایی که رژیم‌های کتوژنیک داشتند نرخ بالاتری از پیری را در اندام‌های حیاتی بدن خود تجربه کردند.

محققان نشانگر‌های مختلف سلامتی مانند کتون ها، گلوکز، حساسیت به انسولین، تری گلیسیرید، لیپوپروتئین‌های با چگالی کم و لیپوپروتئین‌های با چگالی بالا را در موش‌ها بررسی کردند. آن‌ها همچنین نمونه‌هایی از قلب، کبد و کلیه‌ها را برای شواهد آسیب بررسی کردند و در نهایت دریافتند که در برخی از اعضای اصلی بدن، از جمله قلب و کلیه ها، رژیم کتوژنیک منجر به پیری سلولی سریعتر می‌شود.

بدترین بخش عوارض این رژیم در بردن موش‌های گروه کریسکو این بود که سلول‌های پیش ایجاد شده نمی‌میرند و وقتی سلول‌های پیر نمی‌میرند، این می‌تواند منجر به التهاب، آسیب اندام‌ها و کمک به ایجاد تومور‌های خطرناک شود. با توجه به منبع معتبر مؤسسه ملی سلامت، پیری سلولی معمولا به عنوان یک فرآیند آسیب شناخته می‌شود که منجر به بیماری چند سیستمی یا پیری می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا