سلامت و تندرستی

هشدار، مشکلات قلبی عروقی در کمین دیابتی‌ها

آفتاب‌‌نیوز :

 رضا قنواتی، با اشاره به اینکه با استفاده از دارو‌های جدید می‌توان خطر ابتلاء به مشکلات قلبی و عروقی را در بیماران مبتلا به دیابت به میزان بسیار زیادی کاهش داد، گفت: تغییر و اصلاح راهنما‌های بالینی درمان دیابت ضرورت دارد.

رئیس بخش CCU بیمارستان یاس درباره درمان‌های نوین دیابت و ارتباط بیماری‌های قلبی با دیابت اظهار داشت: درمان دیابتی در سال‌های اخیر با تحولات عظیمی همراه شده که سبب می‌شود بیماران دیابتی کمتر گرفتار مشکلات قلبی و عروقی شوند و از بروز این عارضه در آن‌ها پیشگیری شود.

وی افزود: برخی دارو‌هایی که در جهان برای درمان دیابت تا قبل از سال ۲۰۰۰ تجویز می‌شد، سبب کاهش پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی نمی‌شد بلکه حتی برخی از این دارو‌ها افزایش بروز بیمار‌های قلبی و عروقی را به همراه داشت.

این متخصص قلب و عروق با بیان اینکه، در گذشته از میان دارو‌های کاهنده قند خون در بیماران مبتلا دیابت، فقط متفورمین بر اساس مطالعات، اثرات مفیدی بر روی پیشگیری از بیماری‌های قلب و عروق داشته است، گفت: اولین علت مرگ بیماران دیابتی، مشکلات قلبی و عروقی ناشی از این بیماری است.

وی افزود: بر همین اساس و در سال ۲۰۰۸ سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) الزامی برای شرکت‌های دارویی مطرح کرد که دارو‌های تولیدی در حوزه دیابت، باید سبب کاهش مشکلات قلبی و عروقی شود.

قنواتی با اشاره به اینکه در حال حاضر در کشور ما نیز، دارو‌های جدید مقابله با مشکلات قلبی عروقی ناشی از دیابت وجود دارد، گفت: برخی از پزشکان و بسیاری از بیماران از دارو‌های جدید اطلاعی ندارند، در حالی که استفاده از این دارو‌ها می‌تواند جهت افزایش طول عمر بیمار و کاهش عوارض ناشی از دیابت بسیار مؤثر باشد.

وی در حاشیه رویداد اینکرتین سامیت (INCRETIN SUMMIT) که با حضور نزدیک به هزار نفر از اساتید و متخصصان حوزه سلامت داخلی و خارجی به صورت مجازی برگزار شد، خاطرنشان کرد: دارو‌های جدید نه فقط خطر ابتلاء به مشکلات قلبی و عروقی را در میان بیماران دیابتی را کاهش می‌دهد بلکه خطر تکرار عوارض قلبی و عروقی ایجاد شده را در بیماران دیابتی، کمتر می‌کند.

این متخصص قلب و عروق گفت: تغییر گایدلاین‌های درمانی در حوزه دیابت یا همان راهنما‌های بالینی در حال حاضر بر اساس رویکرد توجه به دارو‌های نوین ضرورت دارد و در کنار این مسئله بیماران نیز باید اطلاعات جدیدی در مورد این دارو‌ها کسب کنند و پزشکان هم دارو‌های جدید را جایگزین دارو‌های قدیمی کنند.

وی یادآور شد: زمانی که بیمار آگاهی یابد که اگر از دارو‌های نوین درمان دیابت استفاده کند، خطر ابتلاء به مشکلات قلبی و عروقی و یا سکته قلبی در وی کاهش می‌یابد، قطعاً این مطالبه در او به وجود خواهد آمد که از پزشک خود درخواست تجویز دارو‌های جدید را داشته باشد.

دکمه بازگشت به بالا