اقتصادیبرترینهای کسب و کارعمومی

علت ضعیف شدن برق موتور سیکلت

 

روشن نشدن موتور سیکلت مشکل شایعی است که راکبین این وسیله‌نقلیه تجربه می‌کنند. علت اصلی این مشکل، اختلال در سیستم برق‌رسانی وسیله‌نقلیه است و لازم است برای رفع مشکل، یک تعمیرکار مجرب ابتدا عیب یابی برق موتور سیکلت را با دقت انجام دهد.

خرید شارژ کنترلر و اینورتر خورشیدی: عیب یابی سیستم الکتریکی موتور سیکلت نیاز به تجربه و مهارت دارد؛ اما بهتر است به‌عنوان راکب موتور سیکلت با نحوه تنظیم برق موتور سیکلت آشنایی داشته باشید تا در مواقع ضروری بتوانید مشکلات جزئی که به‌علت قطع برق موتور سیکلت ایجاد می‌شود را برطرف کنید.

چنانچه برای عیب یابی برق موتورسیکلت خود نیاز به خدمات تخصصی دارید از طریق شماره یا صفحه ، سفارش خود را ثبت نمایید.

نکات کلیدی

  • دوده زدن شمع می‌تواند به‌علت کثیفی فیلتر هوا باشد که از ورود هوا جلوگیری می‌کند و در نهایت نسبت هوا به سوخت کاهش می‌یابد.
  • شمع موتور سیکلت با جرقه زدن باعث احتراق در بنزین و در نهایت روشن شدن موتور سیکلت می‌شود.
  • روغن زدن دور شمع یکی از دلایل روشن نشدن موتور سیکلت است.

ضرورت عیب یابی برق موتور سیکلت

به‌علت ممکن است با دستکاری بعضی از قطعات مدار برق موتور سیکلت، بتوانید آن را روشن کنید. اما به‌خاطر داشته باشید که باید مشکل اصلی را شناسایی کرده و برطرف کنید. در غیراینصورت ممکن است سایر قطعات سالم هم به‌مرور زمان دچار مشکل شوند.

برای یافتن منشاء مشکل و عیب یابی برق موتور سیکلت لازم است که تمامی احتمالات را در نظر بگیرید و قطعاتی که در مدار برق‌رسانی قرار دارند را بررسی کنید. در ادامه به مهم‌ترین مواردی که در مختل کردن برق موتور سیکلت نقش دارند اشاره می‌کنیم.

تعمیر موتور سیکلت را به کارشناسان خبره آچاره بسپارید.

تعویض قطعات موتورسیکلت

  • تعمیر روغن‌ریزی
  • رفع مشکلات ترمز
  • تعمیر و تعویض چراغ‌ها
  • تعمیر ریپ زدن موتورسیکلت

 

عیب یابی سیستم جرقه زنی موتور سیکلت

اگر قسمتی از سیستم جرقه زنی موتور سیکلت دچار اختلال شود، کارکرد سایر قطعات موتورسیکلت هم با مشکل مواجه خواهند شد.

برای عيب يابي برق موتور سيکلت در قسمت جرقه زن باید به چند نشانه توجه کرد که نشان‌دهنده خرابی بخشی از جرقه زن موتور سیکلت هستند و می‌توانند علت ضعیف شدن برق موتور سیکلت باشند این علائم عبارتند از:

  • از کار افتادن سر شمع‌ها
  • سوختگی و خوردگی سر شمع‌‌ها
  • زنگ‌زدگی و شکستگی شمع

در صورت مشاهده این علائم باید برای تعویض شمع‌ها اقدام نمایید.

 علت نیامدن برق سر شمع موتور سیکلت

شمع موتور سیکلت در واقع نقش قلب موتور سیکلت را دارد. وظیفه شمع ایجاد جرقه و انفجار بنزین است که در نهایت باعث روشن شدن موتور سیکلت می‌شود. علائم زیادی نشان‌دهنده خراب بودن شمع هستند.

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای شمع به وجود بیاید روغن زدن دور شمع است. زمانی که این مشکل به وجود می‌آید دلیل آن روغن‌سوزی موتور است.

زمانی که رسوبات روغنی که رنگی بین زرد و قهوه‌ای دارند در قسمت الکترودها و پوسته شمع قرار می‌گیرند نشانگر روغن‌سوزی داشتن موتور است.

در چنین حالتی روغن وارد محفظه احتراق می‌شود و نشتی دارد. در نتیجه روغن و بنزین به‌راحتی نمی‌سوزند و باعث می‌شوند مقداری روغن روی الکترودهای شمع جمع شود.

زمانی که این روغن روی الکترودها جمع می‌شود باعث می‌شود شمع داغ شود و زودتر از زمان مناسب احتراق را ایجاد کند. در این صورت موتور سیکلت قدرت لازم برای روشن شدن را ندارد.

البته مشکلات دیگری نیز مانند خوردگی و وجود عیب در رینگ‌های پیستون می‌تواند باعث پاک نشدن روغن از سیلندرها شود و در نتیجه باعث نیامدن برق سر شمع موتور سیکلت شود.

در عیب یابی برق موتور سیکلت باید شمع موتور عوض شود و سایر قطعات نیز تعمیر شوند.

 عیب یابی برق موتور سیکلت؛ دوده زدن شمع موتور سیکلت

در برخی از موارد ممکن است روی الکترودها، دهانه و پوسته شمع موتور سیکلت دوده جمع شود که نشان‌دهنده مناسب نبودن سوخت و ساز است.

دوده زدن شمع دلایل مختلفی دارد. یکی از این دلایل می‌تواند کثیفی فیلتر هوا باشد که از ورود هوا جلوگیری می‌کند و در نهایت نسبت هوا به سوخت کاهش می‌یابد.

همچنین اگر بنزین غلیظ باشد یا فاصله بین روشن کردن و خاموش کردن موتور سیکلت کم باشد نیز می‌تواند باعث ایجاد دوده در شمع موتور سیلکت شود.

در صورت بروز چنین مشکلی باید شمع را تعویض کرده و فیلتر هوا را نیز بررسی کنید.

(برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کلیک کنید.)

 چرا موتور سیکلت روشن نمی شود؟

مشکلاتی که به علت قطع شدن برق موتور سیکلت ایجاد می‌شود، متفاوت است و اصلی‌ترین آن روشن نشدن موتور سیکلت است.

برخی از رایج‌ترین مواردی که موجب قطع شدن برق موتور سیکلت و روشن نشدن آن می‌شود، باتری تخت یا مشکلات دینام در هنگام روشن بودن موتور سیلکت است.

دینام در حقیقت مسئولیت تولید برق موتور سیکلت را بر عهده دارد. همچنین وظیفه شارژ دوباره باتری نیز جزء وظیفه دینام است. به‌ همین دلیل لازم است در عیب یابی برق موتور سیکلت و همچنین عیب یابی مدار شارژ موتور سیکلت، دینام هم مورد بررسی قرار گیرد.

در صورتی که دینام مشکل داشته باشد به‌دلیل نوسان برق موتور سیکلت، نمی‌تواند انرژی لازم را تولید کند و در نتیجه برق موتور سیکلت قطع خواهد شد.

 جمعبندی نکات عیب یابی برق موتور سیکلت

با توجه به توضیحات ارائه شده در باب آموزش تعمیر برق موتور سیکلت شما می‌توانید بعضی از مشکلات جزئی را تشخیص داده و شخصا رفع کنید.

اما توجه داشته باشید که عیب یابی برق موتور سیکلت باید به‌طور دقیق توسط تعمیرکار انجام شود تا هزینه سنگینی بابت خرابی قطعات به شما تحمیل نشود.

سوالات متداول

علت قطع برق موتور سیکلت چیست؟

علت قطع برق موتور سیکلت متفاوت است اما اصلی‌ترین دلیل آن خراب بودن دینام است.

چرا موتور سیکلت روشن نمیشود ؟

روشن نشدن موتور سیکلت می‌تواند دلایلی زیاد داشته باشد که اصلی‌ترین مشکلات مربوط به شمع و دینام موتور سیکلت است.

دلیل دوده زدن شمع چیست؟

دوده زدن شمع دلایل مختلفی دارد. یکی از این دلایل می‌تواند کثیفی فیلتر هوا باشد که از ورود هوا جلوگیری می‌کند و در نهایت نسبت هوا به سوخت کاهش می‌یابد

 

دکمه بازگشت به بالا