برترینهای کسب و کارعمومی

عوارض میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ چیست ؟

پایه و اساس این روش فرو کردن سوزن‌های بسیار ریز در بافت‌های بین پوست است؛ این سوزن‌ها می‌توانند میزان چسبندگی بافت‌ها را کاهش دهند و چروک‌های ایجاد شده در نواحی مختلف صورت را باز کنند. علاوه بر این می‌توان از آن برای تحریک سلول‌های تولیدکننده کلاژن و ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده هم استفاده کرد. درواقع این سوزن‌ها نوعی شوک به سلول‌های پوست وارد می‌کنند که محرک تولید است و تاثیر زیادی در ، آکنه، زخم و روشن‌سازی یا شفاف‌تر کردن پوست دارد.

شایع‌ترین عوارض میکرونیدلینگ

تحریک سلول‌های پوستی و وارد کردن مواد خارجی به بافت‌های آن دلیل اصلی بروز عوارض در روش‌های جوان‌سازی و ترمیم پوست از جمله میکرونیدلینگ است. شدت این عوارض به نوع پوست هر فرد، میزان حساسیت، مقدار مواد، سن و… بستگی دارد و البته مراقبت‌های قبل و بعد از آن نیز می‌توانند در شدت عوارض موثر باشند. در این بخش در خصوص عوارض میکرونیدلینگ صورت توضیح می‌دهیم و در بخش بعدی راهکارهایی برای کاهش عوارض و برطرف شدن آن‌ها به شما ارائه خواهیم داد.

قرمزی پوست

ورود سوزن‌های ریز میکرونیدلینگ به بافت پوست و تحریک سلول‌های آن می‌تواند باعث قرمز شدن پوست چه در ناحیه تحت درمان و چه در دیگر نواحی صورت شود. افرادی که پوست حساس و آسیب‌دیده دارند معمولا زمان بیشتری قرمزی پوست را تجربه خواهند کرد؛ اما این زمان اغلب بیشتر از چند روز نیست. توصیه پزشکان متخصص خانه سفید برای کاهش قرمزی پوست بعد از میکرونیدلینگ استراحت است. درواقع شما باید بعد از جلسه میکرونیدلینگ به خانه بروید و استراحت کنید تا پوست بدون هیچ فشاری بتواند به ترمیم بافت‌های خود بپردازد.

ملتهب شدن پوست و ایجاد حساسیت

تحریک پوست توسط سوزن‌های میکرونیدلینگ باعث ترشح ماده‌ای به نام هیستامین در بافت‌های آن می‌شود که پوست را ملتهب می‌کند. این موضوع هم کاملا طبیعی است و نشان از سالم بودن بافت‌ها و سلول‌های صورت شما دارد. نکته‌اینجاست که تا زمانی که التهاب پوست به طور کامل برطرف نشده باید از نور خورشید و گرمای مستقیم دوری کنید. بعد از میکرونیدلینگ حتی‌الامکان تا 3 روز از خانه خارج نشوید یا صورت خود را خیلی خوب بپوشانید تا نور خورشید به آن نخورد. بعد از این مدت حتما از کرم‌های ضد آفتاب با SPF حداقل 30 استفاده کنید.

زخم‌های ریز

سوزن‌های میکرونیدلینگ به عمق پوست نفوذ می‌کنند و این موضوع باعث ایجاد زخم‌های بسیاری ریزی در سطح پوست خواهد شد. این زخم‌ها بعد از چند روز به طور کامل برطرف می‌شوند و جای آن‌ها بر روی پوست باقی نمی‌ماند. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که بعد از انجام این عمل نباید زخم‌ها را دست‌کاری کنید یا در محیط‌های پر از گردوغبار و آلودگی قرار بگیرید. این موضوع می‌تواند باعث عفونی شدن زخم‌ها یا باقی ماندن جای آن‌ها بر روی پوست شما شود.

خشک شدن ناحیه درمان

اگر سایز سوزن به‌درستی انتخاب نشده باشد، بافت‌های پوست کشیده می‌شوند که این عامل در ناحیه درمان خشکی به وجود می‌آورد. این موضوع چندان نگران‌کننده نیست؛ چراکه با استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده و متعادل‌کننده پوست که آب‌رسانی کافی انجام می‌دهند می‌توان آن را برطرف کرد.

تورم ناحیه درمان

با توجه به اینکه هدف اصلی در میکرونیدلینگ ایجاد آسیب‌های کنترل‌شده در لایه رویی پوست برای تحریک لایه‌های زیرین و ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده است، تورم یکی از عوارض عادی این روش خواهد بود. درواقع تورم نشان می‌دهد که سلول‌های ایمنی پوست شما بیدار شده‌اند و با خون‌رسانی بیشتر به نواحی درمان تلاش می‌کنند که اثرات ناشی از مواد خارجی را برطرف کنند. این همان چیزی است که پوستتان را جوان و شاداب می‌کند و آسیب‌های آن را از بین می‌برد.

احتمال ایجاد آلرژی

با توجه به اینکه سوزن‌های میکرونیدلینگ ساختاری فلزی دارند، افرادی که به فلزها حساسیت نشان می‌دهند کاندید مناسبی برای این روش نیستند. این افراد بعد از استفاده از این روش دچار حساسیت می‌شوند و آسیب‌هایی جدی به ساختار پوست آن‌ها وارد خواهد شد. به همین دلیل پزشکان خانه سفید مراجعان را از نظر هرگونه واکنش آلرژیک مورد بررسی قرار می‌دهند تا از سلامتی افراد بعد از انجام این عمل مطمئن شوند.

عوارض نادر میکرونیدلینگ صورت

اگر برای انجام میکرونیدلینگ صورت به مراکز و کلینیک‌های معتبری مراجعه کنید که پزشکان آن‌ها تخصص و مهارت کافی برای این کار را دارند، جای نگرانی در خصوص عوارض وجود نخواهد داشت. درواقع مواردی که در این بخش اشاره می‌کنیم بسیار نادر هستند و تنها در صورتی به وجود می‌آیند که یک شخص ناشی میکرونیدلینگ را انجام داده باشد.

ایجاد لک (پیگمانتاسیون)

پزشک متخصص و باتجربه قبل از انجام میکرونیدلینگ پوست شما را از نظر وجود جوش، آکنه یا هر آسیب فعال دیگری بررسی می‌کند و در صورت مشاهده آن‌ها روش‌های درمانی جوش و آکنه آغاز می‌شوند. آسیب‌های فعال موجود بر روی پوست در اثر سوزن‌های میکرو تحریک می‌شوند و با افزایش مقدار باکتری روی سطح پوست گسترش پیدا کرده و به آن آسیب می‌زنند.

افزایش جوش و آکنه و دیگر آسیب‌های پوستی می‌تواند سلامت آن را به خطر بیندازد و لک‌هایی بر روی پوست ایجاد کند که تا آخر عمر باقی می‌مانند و از بین بردن آن‌ها به این سادگی‌ها ممکن نیست. اگر برای انجام این عمل به محل نامعتبری مراجعه کنید این موضوع بررسی نمی‌شود و ممکن است آسیب‌هایی جدی به زیبایی شما وارد شود.

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند باعث ایجاد لک‌های پوستی بعد از میکرونیدلینگ شود، بالا بودن فشار دست در زمان حرکت درمارولر و قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. با مراجعه به کلینیک خانه سفید خیال شما از بابت مورد اول راحت است و مطمئن هستید که فشار دستگاه نه آن‌قدر زیاد است که به پوستتان آسیب برساند و نه آن‌قدر کم که تاثیری بر روی آسیب‌ها نداشته باشد. استفاده از کرم‌های ضد آفتاب نیز باعث رفع مشکل دوم و حفظ درخشندگی و یکدستی ساختار پوست شما خواهد شد.

عفونت ناحیه درمان

جدی‌ترین عارضه‌ای که بعد از انجام میکرونیدلینگ در یک مرکز نامعتبر به وجود می‌آید عفونت زخم‌هاست. اگر سوزنی که وارد بافت‌های زیرپوستی می‌شود به‌خوبی ضدعفونی نشده باشد یا فضای انجام این کار بهداشتی نباشد، ممکن است بعد از اتمام کار زخم‌های ریز سوزن‌ها عفونی شوند و مشکلاتی جدی برای شما به وجود آید. نکته دیگر اینکه پاک‌سازی نامناسب پوست قبل از انجام این عمل و وجود مواد آلوده‌کننده مانند محصولات آرایشی، گردوغبار و… بر روی آن می‌تواند باعث انتقال آلودگی به بافت‌های زیرین پوست و درنهایت بروز عفونت شود.

ایجاد زخم‌های عمیق

درمارولر دستگاهی است که میکرونیدلینگ با استفاده از آن انجام می‌گیرد. بر روی این دستگاه سوزن‌هایی با اندازه‌های مختلف قرار می‌گیرد که می‌توانند در عمق متفاوتی از پوست نفوذ کنند. بسته به نوع پوست فرد و شدت آسیب عمق نفوذ سوزن‌ها متفاوت است و باید از سوزن‌هایی با اندازه مناسب استفاده شود. اگر سوزنی که برای فرد انتخاب می‌شود عمق نفوذ زیادی داشته باشد می‌تواند باعث ایجاد زخم‌های عمیقی در پوست شود که اثرات آن همیشه باقی خواهد ماند. این موضوع معمولا در اثر ناشی بودن تکنسین و مراجعه به مراکز نامعتبر اتفاق می‌افتد.

خراشیدگی

از دیگر عوارضی که در اثر نابلد بودن تکنسین میکرونیدلینگ ایجاد می‌شود می‌توان به خراشیدگی پوست اشاره کرد. انتخاب سایز نامناسب سوزن‌ها یا حرکت دادن آن بر روی پوست با فشار بیشتر از حد موردنیاز می‌تواند این مشکل را ایجاد کند. درواقع در زمان انجام این عمل درمارولر را باید به‌صورت رفت و برگشتی بارها و بارها بر روی پوست کشید و اگر سوزن‌های مناسبی انتخاب نشده باشد، خراشیدگی‌هایی به وجود می‌آید که درمان آن زمان زیادی از شما خواهد گرفت.

توصیه و مراقبت ها

جدی گرفتن مراقبت‌های قبل و بعد از درمان چیزی است که باعث می‌شود عوارض میکرونیدلینگ کاهش پیدا کند و خیلی زود از بین برود. در لیست زیر تعدادی از مهم‌ترین این مراقبت‌ها را آورده‌ایم.

 • قبل از انجام میکرونیدلینگ پوست را کاملا پاک‌سازی کنید تا آلودگی‌های سطحی به بافت‌های زیرین نفوذ نکنند. به جذب مناسب مواد نیز کمک می‌کند.
 • در صورت مصرف داروهای خاص، وجود آسیب‌ها یا ضایعات پوستی فعال یا سابقه ابتلا به آن‌ها و سوابق پزشکی به طور کامل با پزشک صحبت کنید.
 • 2 تا 3 هفته قبل از انجام این کار استفاده از مواد لایه‌بردار طبیعی و شیمیایی را متوقف کنید. این مواد باعث نازکی پوست می‌شوند و تاثیر میکرونیدلینگ را کاهش می‌دهند.
 • بعد از انجام میکرونیدلینگ خوراکی‌هایی مصرف کنید که به بهبود زخم‌ها و التهاب کمک می‌کنند.
 • از داروهای ضدالتهاب مانند ادویل و بروفن استفاده نکنید.
 • حداکثر یک هفته از انجام فعالیت‌هایی که باعث تعریق زیاد پوست می‌شوند دوری کنید.
 • در زمان خروج از خانه حتما از کرم‌های ضد آفتاب حاوی زینک استفاده کنید.

هرگز زخم‌های ریز میکرونیدلینگ را دست‌کاری نکنید یا پمادها یا داروهای مدرست زمانی که قصد دارید برای داشتن یک پوست صاف، جوان و سفت رو به جراحی‌های زیبایی بیاورید یا در آن لحظه‌ای که دیگر از داروهای درمان جای آکنه نا‌امید شده‌اید، خوب است گوشی تلفن را بردارید و به پزشک متخصص پوست خود زنگ بزنید و از او بپرسید آیا کاندید مناسبی برای میکرونیدلینگ هستید یا نه؟ روشی که با انجام آن می‌توانید شاهد تغییرات بسیار خوبی روی پوست خود باشید و راحت‌تر به اهداف در نظر گرفته شده برای زیبایی‌تان برسید. اما اینکه میکرونیدلینگ چیست، چطور انجام می‌شود و چه فواید و عوارضی دارد؛ آن چیزی است که قرار است در این مقاله ما برایتان بگوییم؛ آن هم با جزئیات کامل و ضروری.

میکرونیدلینگ چیست؟ 

میکرونیدلینگ یک روش زیبایی نسبتا غیر تهاجمی است که از طریق ایجاد کلاژن منجر به برطرف شدن برخی مشکلات آن می‌شود. برای مثال اگر ترک‌های ناشی از اضافه وزن داشته باشید یا روی صورت‌تان جای آکنه باقی مانده باشد، انتظار می‌رود میکرونیدلینگ بتواند این موارد را تا حد زیادی کاهش دهد.

از این روش برای جوانسازی پوست نیز، درمان ریزش مو و موارد مشابه نیز به تشخیص پزشک متخصص استفاده می‌شود. معمولا افرادی که وضعیت عمومی سلامت‌شان خوب است و مشکل خاصی ندارند، کاندیداهای مناسبی برای میکرونیدلینگ هستند؛ به خصوص اگر روش‌های درمانی و دارویی دیگر مثل لایه برداری نتیجه خوبی برای آن‌ها به دنبال نداشته باشد. اگر هم برای جوانسازی پوست به دنبال یک درمان جایگزین عمل جراحی هستید، باز هم در صورت تایید پزشک می‌توانید از این روش استفاده کنید تا پوستی جوان‌تر به دست آورید.

میکرونیدلینگ چگونه عمل می‌کند؟

همان‌طور که پیشتر اشاره کردیم، میکرونیدلینگ از طریق تحریک و تشویق پوست به کلاژن سازی بیشتر عمل می‌کند؛ به این صورت که روی سطح پوست صورت مقادیری خراش ملایم ایجاد می‌کند و پوست به عنوان عکس‌العمل شروع به تولید بافت جدید سرشار از کلاژن خواهد کرد. به همین دلیل هم بافت پوست جدید شاداب‌تر و یکدست خواهد بود. همچنین افرادی که به دلیل بالا رفتن سن دچار افت میزان کلاژن سازی شده‌اند، با استفاده از این روش درمانی می‌توانند داشتن پوستی سفت‌تر را تجربه کنند.

 • در طول پروسه میکرونیدلینگ پزشک از طریق یک ابزار خودکار مانند که دارای خارهای سوزن مانند کوچکی است، شروع به ایجاد خراش‌های کوچکی روی پوست صورت می‌کند. او باید در تمام طول پروسه این کار را به صورت یکدست انجام دهد تا بعدا پوست هم به صورت یکدست بازسازی شود.
 • با وجود اینکه سوزن‌های موجود روی دستگاه میکرونیدلینگ چندان احساس نمی‌شوند، اما حدود یک ساعت قبل از انجام این کار، معمولا پزشکان از یک بی‌حس کننده موضعی استفاده می‌کنند تا درد را به حداقل کاهش دهند.
 • به جز زمانی که برای بی حس شدن به پوست داده می‌شود، معمولا کل زمانی که به استفاده از دستگاه اختصاص داده می‌شود، حدود نیم ساعت خواهد بود.
 • پزشک شما ممکن است بعد از استفاده از این روش از سرم پوستی استفاده کند تا التهاب پوست کمتر شود.

مزایای میکرونیدلینگ شامل چه مواردی می‌شود؟

استفاده از میکرونیدلینگ برای از بین بردن موارد زیر توصیه می‌شود:

 • جای آکنه (اسکار)
 • لکه‌های ناشی از بالا رفتن سن
 • خطوط و چین و چروک پوست
 • منافذ بزرگ صورت
 • انواع دیگر اسکارها
 • کم شدن خاصیت ارتجاعی پوست
 • پوست غیر یکدست

علاوه بر موارد بالا که مربوط به صورت هستند، از این روش گاهی برای از بین بردن ترک‌های پوستی در سایر نقاط بدن نیز استفاده می‌شود. در این مورد یک پژوهش انجام شده که نشان داده ترک‌های پوستی ناحیه شکمی و ران‌ها بعد از میکرونیدلینگ در روش خاصی بهبود پیدا کرده بودند. جای زخم در جاهای دیگر بدن نیز با استفاده از این روش احتمالا بهبود خواهد یافت؛ با وجود این میکرونیدلینگ را بیشتر روی صورت اجرا می‌کنند.

عوارض میکرونیدلینگ چیست؟

مثل بسیاری از عمل‌های زیبایی دیگر، میکرونیدلینگ هم بدون ریسک نیست. رایج‌ترین عارضه جانبی این پروسه احساس خارش و اذیت شدن پوست بلافاصله بعد از انجام عمل است. همچنین احتمال دارد که تا چند روز پوست شما قرمز باشد؛ اما در صورتی که هر کدام از علائم زیر را مشاهده کردید، بهتر است سریعا با پزشک خود تماس بگیرید:

 • خونریزی
 • کبودی
 • عفونت
 • لایه لایه و پوسته شدن

همچنین اگر هر کدام از شرایط زیر را دارید، کاندید خوبی برای انجام میکرونیدلینگ نخواهید بود:

 • باردار هستید
 • مشکلات خاص پوستی مثل اگزما یا پسوریازیس دارید
 • دچار زخم باز هستید
 • اخیرا رادیوتراپی کرده باشید
 • سابقه زخم‌های پوستی داشته باشید

به طور کلی پیشنهاد می‌کنیم حتما قبل از انجام این کار درباره شرایط پزشکی، سابقه بیماری‌ها و داروهایی که در حال مصرف‌شان هستید، با پزشک‌تان مشورت کنید. همچنین به هیچ وجه این کار را زیر دست کسی که متخصص پوست، مو و زیبایی نیست و آموزش حرفه‌ای ندیده است، انجام ندهید.

زمان آموزش فیشیال پوست بستگی به سطح تجربه و مهارت فرد و همچنین برنامه آموزشی مورد استفاده دارد. اگر شما استفاده از محصولات جدید را می‌ آموزید، ممکن است چند هفته یا چند ماه زمان لازم باشد. اگر شما از طریق دوره‌ های آموزشی فیشیال پوست را یاد می ‌گیرید، ممکن است زمانی بین چند روز تا چند هفته در نظر گرفته شود.

بعد از میکرونیدلینگ باید انتظار چه چیزی را داشت؟

میکرونیدلینگ مثل جراحی‌های پلاستیک روش تهاجمی ندارد، به همین دلیل هم زمان ریکاوری یا بهبود معمولا کاهش خواهد یافت. بر اساس نتایج اعلام شده در دانشگاه ایموری، بیشتر افراد به زمان بسیار کمی برای بهبود احتیاج دارند و بعضی دیگر عملا به زمان خاصی نیاز پیدا نخواهند کرد.

بعد از انجام میکرونیدلینگ به احتمال زیاد متوجه احساس آزردگی و قرمزی در پوست خود خواهید شد که واکنشی طبیعی به خراش‌های کوچک ایجاد شده با سوزن بر سطح پوست شماست. در صورتی که مشکلی نداشته باشید و احساس راحتی کنید، می‌توانید سر کار یا بیرون از خانه بروید. نکته مهم این است که بعد از انجام این پروسه، پوست شما به شدت نسبت به نور خورشید حساس خواهد بود؛ بنابراین استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب با مشورت پزشک کاملا ضروری خواهد بود.

به طور کلی تا حدود دو هفته بعد از انجام این پروسه، نتایج آن به مرور مشاهده خواهد شد؛ اما معمولا با صلاحدید پزشک نیاز است تا چندین جلسه میکرونیدلینگ انجام دهید و تعداد جلسه‎ها  هم به وضعیت و هدف شما از جلسات بستگی دارد. به همین دلیل است که نمی‌توان هزینه دقیقی را برای انجام این کار برآورد کرد.

آمادگی‌های قبل از انجام میکرونیدلینگ

قبل از انجام میکرونیدلینگ با پزشک خود صحبت کنید و از او بپرسید برای گرفتن بهترین نتیجه لازم است چه کارهایی را انجام دهید. برای مثال ممکن است لازم باشد مصرف بعضی داروها مثل ایبوپروفن و داروهای خاص درمان آکنه را متوقف کنید. همچنین پزشک شما به احتمال زیاد خواهد خواست که استفاده از انواع رتینوئیدها را نیز کاهش دهید تا بعد از میکرونیدلینگ کمترین میزان عوارض جانبی را تجربه کنید.

 • وضعی را برای درمان آن‌ها به کار نبرید.
 • تا زمان بهبود کامل زخم‌های میکرونیدلینگ از محصولات مراقبتی که خاصیت اسیدی دارند استفاده نکنید.

 

دکمه بازگشت به بالا