برترینهای کسب و کارعمومی

آب تصفیه شده بهتره یا آب معدنی

با توجه به افزایش آگاهی مردم از میزان تاثیر زیست محیطی بطری‌های پلاستیکی آب معدنی، بیشتر به سمت نوشیدن آب‌های تصفیه شده و سالم روی آورده‌اند. ممکن است بسیاری از مردم ندانند که چه گزینه‌ای برای مصرف سالم‌تر و ایمن‌تر است یا کدام یک طعم بهتری دارد. با این وجود، هنگام انتخاب بین آب معدنی و آب تصفیه شده، فاکتورهای وجود دارد که حتما باید آنها در نظر داشته باشید.

برای اینکه بیشتر درباره این فاکتورها و جوانب مثبت و منفی هر دو نوع آب بدانید این مقاله را دنبال کنید و به خواندن و مطالعه آن ادامه دهید.

Purified water is better or mineral water

جوانب مثبت و منفی آب معدنی

در ادامه این مقاله قصد داریم تا درباره جوانب مثبت و منفی آب معدنی صحبت کنیم.

سلامت آب

فرآیند سالم سازی در بطری‌های آب معدنی به گونه‌ای است که میزان مواد معدنی ضروری در آن به مقدار کمی کاهش پیدا می‌کند و این در حالی است که با دستگاه تصفیه آب، مواد معدنی ضروری و مفید به طور کامل حفظ می‌شود. یکی از دلایل نگرانی‌ها در مورد سلامت آب معدنی، وجود پلاستیک در آب بطری است. حتی مطالعات در کشورهای مختلف نشان می‌دهد که بطری‌های آب معدنی نشانه‌ها یی از آلودگی میکروپلاستیک را دارند و میزان آن در آب معدنی دو برابر مقدار موجود در آب لوله کشی است.

این یافته‌ها نشان می‌دهد که این آلودگی حداقل تا حدی به دلیل فرآیند بسته بندی آب معدنی است. محققان اکنون در حال بررسی تأثیر این ریزپلاستیک‌ها بر سلامت انسان هستند. به نظر می‌رسد این ریزپلاستیک‌ها در همان دسته از مواد شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز قرار می‌گیرند که بر متابولیسم انسان، حیوان و دریا، تولید مثل، استرس اکسیداتیو و چندین فاکتور دیگر تأثیر می‌گذارند.

طعم و مزه

برخی از افراد ممکن است در هنگام خرید آب طعم آب معدنی را ترجیح دهند. با این حال، همان‌طور که در بالا ذکر شد، مطالعات نشان می‌دهد که اکثر مردم نمی‌توانند تفاوت بین مزه آب تصفیه شده و آب معدنی را تشخیص دهند. در واقع یکی از مهم‌ترین دلیل برای انتخاب آب معدنی مزه آن است که اگر افراد آب تصفیه شده را امتحان کنند، متوجه تفاوت نخواهند شد.

یکی از مهم‌ترین مواردی که بر روی طعم و مزه آب معدنی تاثیر می‌گذارد، منبعی است که از آن بطری‌های آب پر می‌شود. آبی که از یک منبع زیرزمینی یا چشمه تازه تأمین شود، با موارد دیگر بسیار فرق دارد و با نوشیدن آن می‌توان به تفاوت طعم و مزه پی برد. منابعی که آب معدنی از آنها تهیه می‌شود شامل موراد زیر می‌شود:

اگر شخصی به آب گازدار و آب‌های طعم‌دار علاقه دارند، ممکن است سراغ خرید آب معدنی بروند و‌ آن را ترجیح دهد. بسیاری از برندها برای جذب مشتری بیشتر، سراغ تولید آب مزه‌دار مانند آب با طعم مرکبات یا توت فرنگی رفته‌اند. بسیاری حتی آب گازدار و مزه‌دار را جایگزین آب سالم می‌کنند که در دراز مدت می‌تواند برای آنها خطر داشته باشد.

هزینه و راحتی

طبق برخی بررسی‌ها مشخص شده است که میزان هزینه برای آب معدنی چندین برابر آب تصفیه شده و دستگاه تصفیه آب می‌شود. بسیار جالب است، که مردم به جای خرید دستگاه تصفیه آب با کیفیت و خرج مبلغی برای یک بار، سراغ خرید مداوم آب معدنی می‌روند. یکی از دلایلی که مردم با وجود اختلاف هزینه، بطری آب معدنی را به جای آب تصفیه شده انتخاب می‌کنند، این است که دستیابی به این نوع آب در هر جایی آسان است – به خصوص اگر دسترسی به شیر آب و دستگاه تصفیه آب وجود نداشته باشد.

اثرات زیست محیطی

تحقیقات نشان می‌دهد که بطری سازی، فرآیندهای حمل و نقل آب معدنی و همچنین دفع و بازیافت بطری‌های پلاستیکی پس از استفاده، اثرات نامطلوب زیست محیطی بسیاری دارند. بسیاری از مردم این بطری‌ها را در طبیعت رها می‌کنند و در نتیجه هنگام تخریب و تجزیه، مواد سمی نیز آزاد می‌کنند. همچنین افرادی هستند که فکر می‌کنند با استفاده مجدد از بطری‌های آب می‌توانند از اثر زیست محیطی آن جلوگیری کنند. این ممکن است در طولانی مدت خطراتی را به همراه داشته باشد، که از جمله معدنی می‌توان به خطر رشد باکتری و خطر نفوذ سموم به آب از طریق پلاستیک اشاره کرد.

آب تصفیه شده بهتر است یا آب معدنی؟

به طور کلی، مصرف آب تصفیه شده در هر حالی بهترین گزینه است. این است که آب تصفیه شده سالم، مقرون به صرفه یا به نوعی ارزان‌تر است و نسبت به آب معدنی تأثیرات زیست محیطی بسیار کمتری دارد.

آب تصفیه شده بسیار سالم است و از نظر طعم و مزه، اکثر مردم نمی‌توانند تفاوت طعم را در هر دو تشخیص دهند. حتی آب تصفیه شده در مواقعی بسیار خوش‌طعم‌تر است. گاهی اوقات دسترسی به آب معدنی در هر مکانی بسیار آسان‌تر از آب تصفیه شده است. برای راحتی در استفاده از آب تصفیه شده می‌توانید همیشه یک بطری آب تصفیه شده را همراه خود داشته باشید.

افرادی که بیماری دارند و دارای سیستم ضعیفی هستند، باید مراقب مصرف آب نوشیدنی خود باشند. آب تصفیه شده توسط بهترین دستگاه‌های تصفیه آب، تمام مواد معدنی بدن را تامین می‌کند و همچنین تمام ناخالصی‌ها و میکروب‌های درون آب با فیلتراسیون از بین می‌رود. با علم به اینکه خوب است و با خرید بهترین دستگاه‌های تصفیه آب از می‌توانید سلامت بدن خود را تضمین کنید و همچنین به محیط زیست کمک کنید و هزینه‌ها را کاهش دهید.

خوشبختانه امروزه آب های شیرین شده و قابل آشامیدن در دسترس بیشتر مردم جهان قرار دارد. آب های آشامیدنی و قابل شرب خودشان به سه دسته تقسیم می شوند که شامل آب معدنی و طبیعی، آب های تصفیه شده آشامیدنی و آب معمولی لوله کشی هستند که اصطلاحا به آن ها آب شیر می گوییم. در این مقاله قرار است به بررسی تفاوت آب معدنی و تصفیه شده با آب لوله کشی بپردازیم. اگر یکی از دغدغه های شما خرید دستگاه تصفیه آب خانگی یا نوشیدن آب معدنی به جای آب شیر است، حتما در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

علت گرایش مردم به خوردن آب معدنی چیست؟

بدلیل مشکلات مختلف در سال های اخیر و پیروی از یک الگوی قدیمی به کیفیت آب لوله کشی شهری، یک حس بی اعتمادی ایجاد شده است. این تفکر باعث شده تا اکثر شهروندان را ترجیح بدهند. با وجود آنکه سالانه در کشورمان سازمان بهداشت آب اقدام به تهیه گزارش و نمونه برداری از آب های شهری می کند و در اکثر موارد گزارش مثبتی از کیفیت آب شرب شهروندان تهرانی و دیگر شهرها ارائه می دهد، ولی با این وجود تقاضا برای خرید آب های تصفیه شده موجود در بطری های پلاستیکی روز به روز افزایش می یابد.

علاوه بر ترجیح مردم به خرید آب های تصفیه شده به دلیل توصیه هایی که در مورد خواص نوشیدن آب های معدنی وجود دارد، تمایل آن ها به مصرف آب خالص معدنی هم وجود دارد. اما آیا نوشیدن آب معدنی کار درستی است؟ و چقدر می توان به آب های لوله کشی اطمینان کرد؟

نوشیدن آب معدنی چقدر برای انسان مفید است؟

آب معدنی از آب چشمه های طبیعی بدست می آید و مستقیما از چشمه داخل بطری های پلاستیکی پر می شوند. گاهی ممکن است این آب ها دارای مقادیر کمی ناخالصی باشند که با استفاده از فیلترها و عبور از اشعه ماوراء بنفش، ضدعفونی و میکروب زدایی می شوند. آب های معدنی تا جای ممکن تغییری در ساختارشان وجود ندارد و فقط به دلیل عبور از برخی فیلتر ها کمی از لحاظ طعم، مزه و بو بهبود پیدا می کنند.

بدلیل وجود منابع غنی از مواد معدنی مانند کلسیم، پتاسیم، آهن، منگنز و … به آن آب معدنی گفته می شود. رسیدن این املاح برای بدن مفید است اما مصرف دائمی آن می تواند رسوب املاح در بدن و بیماری های نظیر سنگ کلیه را به همراه داشته باشد. پیشنهاد ما به شما این است که به جای خرید آب معدنی با خرید که تصفیه شده است علاوه بر ظاهر زیبای بسته بندی آن از سلامتی خود اطمینان حاصل کنید.

آب لوله کشی خانه ها چگونه تهیه میشود؟

در اکثر شهرهای ایران خصوصا شهرهای بزرگ کیفیت آب لوله کشی شهری نسبت به سایر نقاط بهتر است. اما نه تنها در برخی از شهرها بلکه در همین تهران، اصفهان، مشهد و حاشیه های اطراف آن نیز شاهد عبور آب های کدر و ناسالم از لوله کشی های شهری هستیم. به همین دلیل بسیاری از شهروندان ممکن است در خطر بیماری های ناشی از مصرف آب آلوده قرار بگیرند. در این مواقع افراد دو راه دارند؛ یا می توانند با خرید دستگاه تصفیه آب خانگی خیال خود را از بابت سلامت آب مصرفی راحت کنند و یا اینکه با خرید از آب های تصفیه شده استفاده کنند.

در مناطق فاقد آب های سالم آب معدنی بهتر است یا آب آشامیدنی؟

بسیاری از افراد که به آب های تصفیه شهری دسترسی ندارند به دلایل مختلف نمی خواهند که از دستگاه های تصفیه آب خانگی استفاده کنند. در این زمان است که آن ها به خرید آب های تصفیه شده روی می آورند؟ اما سوال مهم اینجاست که آب باید آب آشامیدنی تهیه کنند یا آب معدنی؟ در واقع تفاوت این دو نوع آب های بسته بندی شده در چیست؟

آب آشامیدنی به آبی گفته می شود که یا از طریق آب چاه و یا تصفیه کردن آب لوله کشی و منابع آب موجود در طبیعت به دست می آید که در مراحل مختلف به صورت جدی تصفیه می شود. این آب ها با استفاده از فیلترهای مختلف، دستگاه های تصفیه آب صنعتی و طی مراحل متعدد تصفیه شده و به آب مناسب برای نوشیدن تبدیل می شوند. پس از بسته بندی برای توزیع وارد بازار می شوند که به آن آب آشامیدنی تصفیه شده می گویند.

تفاوت آب معدنی با آب آشامیدنی در چیست؟

آب های آشامیدنی تصفیه شده به دلیل مراحل پاکسازی که رویشان انجام می شود به اندازه آب های معدنی دارای املاح نیستند پس با آب معدنی تفاوت دارند. توصیه متخصصین به افرادی که دسترسی به آب های تصفیه شده ندارند، استفاده دائم از آب آشامیدنی و به ندرت استفاده از آب های معدنی است. به دلیل هزینه بالا و املاح زیادی که در آب های معدنی وجود دارد نوشیدن آن به صورت روزانه توصیه نمی شود.

بهترین مارک آب معدنی و آشامیدنی کدام است؟

در میان انواع مختلف آب های معدنی و آشامیدنی بهترین کیفیت را آب هایی دارند که غلظت نیترات و نیتریت پایینی داشته باشند. آب های آشامیدنی سورپرایز در بسته بندی ها و حجم های مختلف با کیفیت ترین آب های تصفیه شده را برای مصارف شخصی، روزانه، همایش ها و دیگر موارد ارائه می کند. این شرکت علاوه بر تولید آب های معدنی لوازم جانبی مانند برای آب های گالنی را در اختیرا مصرف کنندگان خود قرار می دهند.

 

دکمه بازگشت به بالا