برترینهای کسب و کارعمومی

درآمد شغل تراشکاری به چه صورت است؟

قطعاً برای راه اندازی تراشکاری، اطلاع از اصول تراشکاری و دانستن نحوه انجام کار ضروری است. این امر با تحصیلات در دانشگاه یا کار نزد دیگری محقق می‌شود. تحصیلات در هنرستان و در دانشگاه‌ها در رشته تراشکاری منجر به فراگرفتن دروسی از جمله ریاضی، فیزیک و مکانیک می‌شود که از دروس اصلی برای رشته تراشکاری می‌باشند. همچنین اطلاع از دروس پایه مانند استاتیک و مقاومت مصالح برای درک بهتر دروس ارتعاشات دینامیک، دینامیک ماشین، ارتعاشات ماشین و ابزار ضروری می‌باشد.

 

تاریخچه شغل تراشکاری و ماشین تراش چیست؟

ابتدایی‌ترین نوع ماشین در صنعت ماشین افزار، ماشین‌های تراش می‌باشند. قدیمی‌ترین نوع ماشین‌ها در بین قرن‌های 17 و 18 با تراش چوب به‌وسیله درخت به وجود آمدند. در قرن 18 اولین ماشین تراش مدرن به دست فرانسه ساخته شد. پس از آن در سال 1796 شخصی با نام فری تند دستگاهی را تولید کرد که به‌وسیله چرخ دهنده‌ها قادر به تراش انواع پیچ بود. سپس در همان سال، دستگاه دیگری ساخته شد که نحوه حرکت آن محوری و با استفاده از پدال صورت می‌گرفت. بعد از آن در سال‌های بعد دستگاه دیگری نیز با بدنه چوبی و پایه آهنی طراحی شد.

تراشکاری چیست؟

به شکل‌دهی و فرم دهی فلزات با استفاده از دستگاه‌های مخصوص به دو شکل کامپیوتری و سنتی، تراشکاری گفته می‌شود. به این نوع تجهیزات تراشکاری، ماشین تراش گفته می‌شود و وظیفه کنترل آنها به عهده تراشکار می‌باشد.

پس از آن در آغاز قرن 19 ابتدایی‌ترین ماشین‌های تراش که دارای بدنه چوبی و پایه آهنی بودند توسط ایالات متحده آمریکا روی کار آمدند. از انواع ماشین تراش های ساخته شده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ماشین تراش مجهز به پیچ بری ساخته شده توسط Patnon در سال 1836.
  • ماشین تراش با بدنه آهنی ساخته شده توسط Cannection در سال 1850.
  • ماشین تراش با ریل های 20 فوتی و قابلیت تراش فلزات به قطر10 اینچ ساخته شده توسط Freeland در سال در سال 1853

هدف از راه اندازی تراشکاری چیست؟

هدف از راه اندازی تراشکاری کار در زمینه تولید ساخت فلزات برای صنایع و تولید ماشین‌آلات مورداستفاده در خودروسازی، کشاورزی، ماشین‌آلات نظامی و… می‌باشد که با استفاده از تکنولوژی‌های مربوطه مانند برش‌کاری، جوشکاری، فرم دادن فلزات انجام می‌شود.

1. آشنایی با شغل تراشکار

دستگاه تراش که جزء اولین ماشین های صنعتی در قرن هفده و هجده میلادی محسوب می شود. این دستگاه ابزار مهمی در شغل تراشکاری محسوب می شود. تراشکاری یکی از مشاغل فنی و هنری است که با استفاده از ماشین تراشکار، به برش فلزات مختلف می پردازند.

تراشکار که وظیفه فرم دهی و شکل دهی به فلزات را دارد امروزه با استفاده از دستگاه های مجهزی که ساخته شده کنترل آن با استفاده از کامپیوتر صورت می گیرد. البته دستگاه های سنتی و قدیمی هنوز در بازارها می باشند و از آنها استفاده می شود. افرادی که با دستگاه های جدید کار می کنند باید به دستگاه های تراش سنتی هم مسلط باشند.

در تراشکاری از ابزار های ماشین تراش هایی مانند: ماشین عمودی، ماشین سری تراشی، ماشین مرغک دار، ماشین پیشانی استفاده می شود.

برای راه اندازی یک کارگاه به صورت مستقل نیاز به یک فضای مناسب داریک که تمامی ماشین آلات مرتبط با تراشکاری مانند دستگاه ماشین تراش، فرز، دریل ایستاه و … در آن مکان قرار بگیرد. سپس نیاز به سرمایه ای است که بتوان تمام ابزار و ماشین آلات های مورد نیاز را فراهم کرد. که مقدار و هزینه مورد نیاز بستگی به شرایط اقتصادی کشور دارد و به همین دلیل امکان مشخص کردن رقمی مشخص وجود ندارد.

با به دست آوردن تجربه سفارشات شما هم نیز بیشتر می شود و می توانید دستگاه های دیگری مانند میل تراش، ماشین سنگ زن، انواع مختلف سوهان را فراهم کنید.

میخوای جدیدترین تراشکار نزدیک به خودت رو ببینی؟

2. وظایف و مهارت های شغل تراشکار

داشتن توانایی های لازم برای انجام فلزکاری

توانایی انجام نقشه خوانی و نقشه کشی

توانایی انجام کارهای جوشکاری

توانایی سرویس دهی دستگاه تراش

توانایی نقشه کشی پیشرفته

توانایی آج زدن قطعات

توانایی شناسایی مواد

توانایی انجام کارهای سخت و سخت کوش بودن

توانایی کار با دستگاه های مختلف

3. شخصیت های شغل تراشکاری

برای ورود به هر شغل و موفق شدن نیاز است استعداد و علاقه و شخصیت هایی فرد داشته باشد. افرادی که می خواهند این حرفه را به تازگی شروع کنند بهتر است چند روز به کارگاه های تراشکاری بروند و از نزدیک شاهد کار های مختلف و وظایف یک تراشکار باشند. و یا از با صحبت کردن با افرادی که در این زمینه تجربه بسیاری دارند می تواند کمک بزرگی به شما شود.

نحوه ورود به این شغل به دو صورت امکان پذیر است. برخی افراد در هنرستان به رشته مرتبط با تراشکاری می پردازند و مهارت های لازم را می آموزند. برخی دیگر با کار کردن در کنار استاد کار تجربه و آموزش های لازم را در کنار آنها یاد می گیرند.

بنابراین نسبت به موقعیتی که در آن قرار دارید می توانید راه آموزش خود را انتخاب کنید.

اما افرادی می توانند وارد این کار شوند که به کارهای فنی علاقه داشته باشند. مهمترین پارامتر در انتخاب یک شغل ابتدا علاقه و سپس پشتکار و استعداد می باشد. سپس افرادی که توانایی جسمانی خوبی دارند و جابجا کردن اجسام برایشان دشوار نیست شغل تراشکاری می تواند مناسب باری آنها باشد.

هم چنین افرادی که به دست ورزی به فلزات علاقه دارند و می توانند در عرصه تولیدات، ابزار آلاتی را خلق نمایند امکان موفق شدن در شغل تراشکاری برایشان بالا می باشد.

4. در آمد شغل تراشکاری

افرادی که در این حوزه قصد فعالیت دارند می توانند از طریق کارگر نیمه ماهر و کارگر ماهر وارد این کار شوند. و با توجه به قابلیت و توانایی هایی که دارند وارد کارگاه شوند. قطعا حق الزحمه افراد باهم متفاوت است. زیرا هر کس وظایف و تجربه منحصر به فرد خود را دارد. بنابراین به دلیل متفاوت بودن میزان حقوق نمی توانیم مقدار مشخص شده ای را اعلام کنیم. با توجه به این که پایه حقوقی کارگر هر ساله توسط وزارت کار اعلام می شود.

بنابراین برای انتخاب یک شغل بهتر است به توانایی و علایق خود توجه کنید. اگر ما بخواهیم شغلی را انتخاب کنیم که جامعه آن را بستاید و اوضاع درآمد عالی داشته باشد ذهن خود را درگیر می کنیم و بنابراین جامعه پر خواهد شد از مشاغلی که جایگاه یکسانی را دارند.

هر شهر به تمام مشاغل نیاز دارد و اگر با استفاده از قابلیت هایی که داریم شغل خود را انتخاب کنیم بنابراین می توانیم با پشتکار در آن موفق شویم. همان طور که می دانید شغل تراشکار جزء کارهای پر زحمت است اما اگر کسی نباشد که این گونه نیاز های انسان را بر طرف کنید جامعه دچار مشکل می شود. بنابراین می توان گفت که هر شغلی جایگاه خود را دارد و از اهمیت بالایی نیز برخوردار است.

در این مقاله از سایت tpn-co.com سعی کردیم شغل تراشکاری را از جهت های مختلف مانند مهارتها، میزان درآمد، وظایف و مسئولیتها مورد بررسی قرار دهیم. تا به شما در انتخاب شغل خود کمکی کرده باشیم. بنابراین با توجه به موارد گفته شده و با هوشیاری سعی کنید شغل مناسب با قابلیت های خود را انتخاب کنید.

دکمه بازگشت به بالا