برترینهای کسب و کارعمومی

برج خنک کننده فلزی چیست و چه کاربردی دارد؟

برج خنک کن فلزی چه مزیتی نسبت به دیگر انواع کولینگ تاور دارد؟

ورق گالوانیزه بکار رفته در بدنه کولینگ تاور موجب افزایش عمر مفید دستگاه در برابر تخریب نور خورشید خواهد گردید. علاوه بر مقاومت بالای بدنه گالوانیزه در برابر تابش اشعه ماورا بنفش خورشید این تجهیز معمولاً کمتر دچار تخریب تشتک در برابر وزن آب و رسوب گرفتگی خواهد داشت. امروزه بسیاری از تولیدکنندگان برج خنک کننده تولید فلزی این دستگاه را از مدار کاری خود خارج نموده اند و از فایبرگلاس در جایگزینی این تجهیز بهره می جویند. قیمت پکینگ نت اسپلش عمدتاً تاثیر پذیر از قیمت فلز آهن و نواسانات مرتبط با آن هست.

 

تشتک، لوور، فن استک و تمامی استراکچر داخلی کولینگ تاور گالوانیزه متشکل شده است از ورقهای فلزی با پوشش گالوانیزه و امروزه 10 درصد میزان تولید برج خنک کن را به خود معطوف نموده است.

مزایا اصلی برج خنک کن گالوانیزه فلزی نسبت به بتنی

 • قابلیت جابجایی آسان و نصب در محل های مختلف
 • عدم رشد جبلک همانند برج های خنک کننده بتنی به دلیل ساختار بدنه فلزی با ورق های پوششی
 • استفاده از عایق صدا در بدنه جهت کاهش صدای پروانه و ریزش آب برای نصب  در محیط‌های ساکت و آرام
 • وزن سبک و قابلیت تولید و مونتاژ در محل با کمترین میزان ساخت و تولید در ظرفیت های بالا در قیاس با نوع بتنی
 • عدم ورود ذرات معلق بتنی به مسیر آب گردشی و افزایش میزان املاح موجود در آب در استخرهای بتنی
 • خنک کاری مطلوب آب در فصول مختلف به واسطه عایق حرارتی در دفع گرمای تابشی خورشید

مزایای برج خنک کننده فلزی نسبت به فایبرگلاس

 • امکان تولید در سایزها و اندازه های مختلف
 • عدم نیاز به قالب پیش ساخته فایبرگلاس جهت تولید قطعات
 • امکان تولید قطعات بدنه به صورت جوشی یا پیچ و مهره ای در هر ابعاد وابسته به انواع ظرفیت های گوناگون مطابق درخواست
 • تولید در کمترین زمان ممکن و مونتاژ با بالاترین میزان دقت
 • عدم وجود شستکی و نشتی در تشتک فلزی در مقایسه با فایبرگلاس و مشکلات این چنینی
 • بازسازی و احیای آسان بدنه پس از گذران عمر مفید با تعویض آسان ورقهای بدنه

برج خنک کننده گالوانیزه چیست و چه کاربردی دارد؟

پاسخ به این سوال امروزه با پیشرفت تکنولوژی مشهود گردیده است و کمتر کسی است که کاربری عمومی این تجهیز را در خنک کاری چیلر موتورخانه مشاهده نکرده باشد. بسیاری از کولینگ تاورهای فلزی امروزه با هدف خنک سازی چیلرهای تراکمی و جذبی کاربرد فراوانی پیدا کرده اند. در بیشتر ساختمانهای تجاری و اداری مهم که از تهویه مطبوع مرکزی در سیستم خنک کاری خود بهره می جویند،کولینگ تاور گالوانیزه نقش اساسی در تکمیل سیکل تبرید تراکمی یا جذبی دارا است.

در صنایع بزرگ و کوچک کشور ایران همچون صنایع فولاد، تزریق پلاستیک، صنایع غذایی و لبنی، صنعت چوب و نئوپان، صنعت سیمان و امثال مشابه بر ج خنک کن فلزی یکی از ارکان اصلی سیکل برودت به شمار می آید. برج های خنک کننده فلزی در این صنایع اغلب از نوع مداربسته با بکارگیری کویل برودتی آهنی یا مسی و استیل هدف اصلی خنک سازی سیال آب  را عهده دار هستند. برجهای گالوانیزه مداربسته عمدتاً با کمک از یک سیکل پاششی کمکی ادیاباتیک با توجه به اصول ترمودینامیک به خنکتر کردن آب کمک بسزایی می نمایند.

روشهای ساخت و تولید برج خنک کن گالوانیزه

مهمترین بخش در ساخت کولینگ تاور فلزی با بدنه ورق گالوانیزه یا استنلس استیل تولید قطعات بدنه همانند تشتک، لوورها، فن استک و یا پنلها می باشد. گیوتین ورقهای فارسی بر، خمکاری ورقهای ضخیم و نازک، CNC بخش های مختلف دایروی همانند فن دک از مهمترین بخش‌های تولید قطعات پیش ساخته بدنه کولینگ تاور فلزی قلمداد می‌گردد. دقت ابزاری همانند CNC بسیار بالا بوده و اگر سوراخ کاری موجود در پنل‌ها یا تشتک نیز توسط دستگاه های مخصوص انجام گیرد کیفیت پایانی محصول بسیار عالی و مطلوب خواهد بود.

بخش دیگر در تولید برج خنک کننده گالوانیزه ساخت اجزای مختلف فن استک همانند پکینگ گرید اسپلش یا سطوح خنک کننده، کویل برودتی، قطره گیر و نازلهای دوش آب به حساب آمده است. بسیاری از دیگر فرآیندهای تولید قطعات جانبی برج خنک کن توسط دستگاه های تزریق پلاستیک، اکسترودر، دستگاه ریخته گری و تراشکاری انجام می‌پذیرد. خروجی مرحله آخر تولید پس از ساخت اجزای تشکیل دهنده برج خنک کننده، مرحله اسمبل یا مونتاژ می‌باشد.

دلایل کاربرد برج خنک کننده گالوانیزه

سیستم های خنک کن بطور کلی به علت ارتباط مستقیم و دائم با آب در حال جریان که سبب تماس بدنه برج ها با آب بطور همیشگی می‌شود که این تماس باعث بوجود آمدن تخریب برج و اکسیداسیون آن با آب قرار می‌گیرد. به همین دلیل استفاده از بدنه فلزی در تولید سیستم های برج خنک کننده تنها با بکارگیری پوشش ضد رطوبت با به عبارتی همان پوشش گالوانیزه (hot deep galvanized steel) ممکن می‌باشد.

از جمله می‌توان گفت ورق های گالوانیزه استفاده شده در بدنه برج خنک کن سبب افزایش یافتن طول عمر مفید این سیستم در مقابل آسیب رسیدن از نور خورشید می‌گردد. یکی دیگر از ویژگی های بدنه گالوانیزه علاوه بر مقاومت بالا در برابر نور خورشید، دارای آسیب پذیری کمتری نیز می‌باشند بطور مثال کمتر دچار تخریب تشتک در مقابل وزن وارد شده از طرف آب و رسوب گرفتگی می‌شود.

برج خنک کننده فلزی و کاربرد آن چیست؟

پاسخ به دو سوال بالا در این دوره از صنعت بسیار مشهود می‌باشد، بطوری که می‌توان گفت امروز تعداد کمی می‌باشند که از این تجهیز و این سیستم خنک کاری در چیلر موتورخانه ها مشاهده نکرده باشند. در تعریف دیگری می‌توان با مشاهده هایی که صورت می‌گیرد گفت از کولینگ تاورهای فلزی و همچنین انواع برج خنک کننده گالوانیزه با هدف خنک سازی چیلرهای تراکمی و جذبی استفاده بسیاری می‌شود.

برای مثال در بسیاری از محیط هایی مانند ساختمانهای اداری و تجاری با اهمیت بالا که از تهویه مطبوع مرکزی در سیستم خنک کاری خود استفاده می‌کنند، همچنین کولینگ تاورهای گالوانیزه نقش اساسی در تکمیل سیکل تبرید تراکمی و یا حتی جذبی دارا می‌باشند.

بخش دیگر در تولید برج خنک کننده گالوانیزه ساخت اجزای مختلف فن استک همانند پروانه فلزی، پکینگ مدیا یا سطوح خنک کننده، کویل برودتی، قطره گیر و نازلهای دوش آب به حساب آمده است. بسیاری از دیگر فرآیندهای تولید قطعات جانبی برج خنک کن توسط دستگاه های تزریق پلاستیک، اکسترودر، دستگاه ریخته گری و تراشکاری انجام می‌پذیرد. خروجی مرحله آخر تولید پس از ساخت اجزای تشکیل دهنده برج خنک کننده، مرحله اسمبل یا مونتاژ می‌باشد.

لازم به ذکر است که Quality control یا عملیات QC پلان پس از انجام هر مرحله اجرایی و امری اجتناب ناپذیر است. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید پکینگ برج خنک کننده شرکت فنی و مهندسی ما می‌توانید از پنل زیر به صفحات مرتبط هدایت شوید.

دکمه بازگشت به بالا