برترینهای کسب و کارعمومی

وقتی ماشین در جاده خراب می شد چکار کنیم؟

باید گفت اگر در طول سفر خودرو شما خراب شود جزء بدشانسی شما محسوب می شود در این صورت می توانید از جرثقیل همدان کمک بگیرید و در این حین باید سریعا خودرو خود را سمت جاده منتقل کنید در این مقاله تصمیم داریم شما با اینکه اگر ماشینم تو جاده خراب شد چیکار کنم؟ مطلع کنیم.

4 نکات مهم در هنگام خرابی خودرو

سعی کنیم شمارا با هل دادن کاملا در جاده منتقل کنید تا بتوانید خودرو را از هر گونه انحراف گونی ماشین های پشت سر در امان نگه دارید.
اگر موتور خودرو شما در بزرگراه از راه افتاد و نمیتوانستید از خودرو خارج شوید. هم چنین میدانید نشستن در یک ماشین خاموش وسط بزرگراه ممکن است باعث خشم دیگر راننده ها شود توجه داشته باشید در بزرگراه های شلوغ تعداد خودرو گشت راهنمایی و رانندگی هم زیاد است، می توانید از آنها کمک بخواهیدتا پشت خودرو شما مستقر شوند.

اگر این اتفاق برای شما در تاریکی شب رخ داد، لامپ داخل خودرو خود را روشن کنید تا خودروتان برای دیگر راننده ها قابل تشخیص باشد اگر ایراد از جای دیگری باشد و موتور کار می کند، آن را روشن نگه دارید تا باتری خودرو شما خالی نشود.
اگر در آخر موفق شدید خودرو خود را به کنار خیابون منتقل کنید یا اینکه مجبور شدید وسط خیابان توقف کنید، باید حتما به نکات ایمنی زیر توجه داشته باشید:
دست تان یا پارچه را از پنچره سمت راننده بیرون بیاورید توجه داشته یاشید برای امنیت بیشتر پنچره های عقبی خودرو خود را ببندید. با انجام این عمل سایر راننده ها متوجه خرابی خودروی شما می شوند که به هنگام نزدیک شدن به خودرو شما دقت بیشتری می کنند.
اگر تصمیم دارید خودتان خودرو را تعمیر کنید برای جلوگیری از برخورد با خودروهایی که از کنار شما عبور می کنند، به هیچ عنوان در آن سمتی خودرو که در معرض ترافیک است قرار نگیرید. حواستان باشد اگر خودرو شما قابل حرکت دادن بود. خودرو را از جاده یا خیابان بیرون ببرید یا به قسمتی بروید که ترافیک روان تری دارد و تلاش کنید که سریع مشکل بر طرف شود.

نکات بسیار مهم در زمان خرابی خودرو در جاده

اگر در طول روز با این مشکل مواجه شدید چراغ راهنما خودرو خود روشن بگذارید تا سایر خودروها متوجه شوند که خودروی شما حرکت نمیکند. لازم به ذکر است این کار فقط برای روز مناسب است چون ممکن است دیگران فکر کنند خودرو شما در حرکت است که با سرعت زیاد به سمت عقب خودروی شما حرکت کنند.

نشانه و راه حل پمپ بنزین فرسوده و خراب

همه می دانیم که وظیفه پمپ این است که سوخت لازم از مخزن را موتور انتقال دهد. یکی از نشانه های پمپ سوخت فرسوده صدای ناله های ناشی از موتور و مخزن سوخت است که متاسفانه بسیاری از دارندگان وسایل نقلیه نمیتوانند این صدا را تشخیص دهند. توجه داشته باشید یک پمپ سالم زمان خاموش و یا روشن کردن ماشین و حتی در هنگام رانندگی صدای آرامی دارد، پس اگر از مخزن سوختتان صدای ناله بلند شود احتمال این که پمپ سوختتان خراب شده باشد و احتمال دیگری این است که در مخزن سوختتان سوخت کافی وجود نداشته باشد و سوخت آلوده نیز می تواند باعث ایجاد صدای ناله در مخزن سوخت شود.

علت بالا نیامدن آمپر آب خودرو

یکی از مشکلات اغلب خودرو ها بالا نیامدن آمپر آب خودرو است که این مشکل سالمی عملکرد موتور را به خطر می اندازد. هم چنین باعث گرم نکردن کافی بخاری در زمستان نیز می شود و علت های زیادی ممکن است که این مشکل رخ دهد که در زیر ذکر شده است.

چند علت بالا نیامدن آمپر آب خودرو

  1. بررسی وضعیت گرمای بخاری
  2. بررسی وضعیت ترموستات خودرو
  3. بررسی وضعیت ای سی یو در خودرو های مدرن

دینام خوردو

دینام خودرو از یک پوسته فلزی، آرمیچر، دو عدد بالشتک، بوش، کلکتور و چند قطعه زغال تشکیل شده است. باید بدانید که هدف اصلی دینام تولید جریان مستقیم برای شارژ باتری خودرو و تامین انرژی جریان الکتریکی مورد نیاز یک خودرو است.

علت خرابی دینام و عیب یابی دینام خودرو

بهتر است هر بار که روغن موتور را تعویض می کنید زمانی را هم به تست تسمه دینام خودرو اختصاص دهید هم چنین میدانید خودرو های به روز دیگر بر روی آن ها دینامی وجود ندارد و از قطعه های پیشرفته تر به نام آلترناتور جایگزین شده است.

خروج از مسیر حرکت سایر خودروها؛‌ اولین اقدام بعد از خرابی ماشین در جاده یا خیابان

اگر خودروی شما به‌صورت ناگهانی در میان خیابان یا جاده خراب شود، در قدم اول باید آن را از مسیر حرکت سایر خودروها خارج کنید. برای این کار، حتما از چراغ راهنما و فلاشر اتومبیل استفاده کنید و حرکت خودرو به سمت راست را به راننده‌های اتومبیل‌های پشت سر خود اطلاع دهید.

سد معبر به‌خاطر خرابی ماشین در خیابان، باعث ایجاد ترافیک طولانی و کلافه‌کننده برای دیگران می‌شود؛ بنابراین بهتر است هر چه سریع‌تر خودروی خود را از مسیر اصلی خارج کنید. اما اگر امکان خارج کردن ماشین از خیابان وجود نداشته باشد، باید چه کار کنیم؟

نکاتی درباره سد معبر در زمان خراب شدن ماشین در جاده یا خیابان

اگر ماشینتان در زمانی از روز که نور کافی برای دیده شدن وجود ندارد در خیابان بماند، باید با کمک علائم راهنمایی و رانندگی این موضوع را برای راننده‌های دیگر روشن کنید. با این کار احتمال برخورد دیگر خودروها را با خود کاهش می‌دهید.

  1. نحوه استفاده از علائم ایمنی در وسط راه: در وسط راه باید از چراغ الکتریکی با مشعل نورانی قرمز و سه مثلث شبرنگ قرمز استفاده کنید. این علائم را با فاصله‌های 70 متری در بخش جلو، عقب و در پهلوی خودروی از کار افتاده قرار دهید. اگر در جاده یا خیابان یک‌طرفه حضور دارید، نیازی به قرار دادن علامت در بخش پهلوی ماشین نیست.
  2. روش استفاده از علائم ایمنی سر پیچ یا تپه: در این شرایط به خاطر وجود پیچ، نیاز است که فاصله بیشتری برای قرار دادن علائم ایمنی تعیین کنید. در مواقعی که اتومبیل شما سر پیچ یا روی تپه خراب شده است، باید در فاصله 200 متری از علائم هشداردهنده برای سایر راننده‌ها استفاده کنید. در این صورت، راننده‌های دیگر را به‌موقع از حضور ماشین خود مطلع می‌کنید.
  3. نحوه استفاده از علائم ایمنی در بزرگراه‌ها: سرعت زیاد اتومبیل‌ها در بزرگراه‌ها باعث می‌شود که فاصله مورد نیاز برای قرار دادن علائم ایمنی در شرایط خراب شدن ماشین در خیابان، بیشتر باشد. اگر در بزرگراه ماشین شما خراب شده است، باید از این علائم در فاصله 150 متری خودروی خود استفاده کنید.

با اجرای این راه‌کارها، احتمال تصادف از پشت سر را کاهش می‌دهید. اگر نور روز به قدر کافی باشد، نیازی به چراغ و مشعل نیست. در این شرایط، راننده باید در فاصله 70 متری جلو و عقب خودرو از مثلث‌های شبرنگ استفاده کند. اگر اتومبیلتان را به دست کسی سپردید و ماشینتان در میان راه خراب شد،‌ می‌توانید با استفاده از خودرو، مکان آن را مشخص کرده و خود سریعاً را به ماشینتان برسانید.

تماس با امداد خودرو شبانه روزی؛ دوم قدم پس از خرابی ماشین در خیابان

پس از آنکه خودروی خود را به گوشه‌ای منتقل کردید و علائم ایمنی را نیز در مجاورت ماشین قرار دادید، باید با شماره امداد خودرو جاده ای تماس بگیرید. تعمیرکاران امداد خودروی شرکت‌های مختلف در اسرع‌وقت خود را به محل خرابی ماشین می‌رسانند.

چه عواملی باعث خراب شدن ماشین در خیابان و جاده می‌شود؟

معمولاً  مشکل‌های مشابهی برای ماشین‌ها رخ می‌دهند که موجب خراب شدن آن‌ها در میانه راه می‌شوند. در ادامه به تعدادی از رایج‌ترین مشکلاتی که ممکن است هر راننده‌ای به آن‌ها بربخورد، اشاره می‌کنیم:

تمام شدن سوخت ماشین یا خراب شدن پمپ بنزین

خیلی وقت‌ها به‌دلیل سهل‌انگاری یا تنبلی، رانندگان با باک خالی راهی جاده می‌شوند! از آن‌جایی که دسترسی به پمپ بنزین در جاده‌ها در مقایسه با شهر در فاصله‌های طولانی‌تری امکان‌پذیر است، همیشه راننده‌هایی را در جاده می‌بینید که با یک بطری در دست‌شان، از دیگر راننده‌ها درخواست بنزین می‌کنند. بهتر است قبل از راه افتادن به سمت جاده و شروع سفر، حتماً باک بنزین ماشین خود را پر کنید. با این کار حتی اگر در طولانی‌ترین ترافیک‌ها هم قرار بگیرید، باز هم به‌قدر کافی سوخت برای ادامه مسیر خواهید داشت.

اگر از دستگاه جی پی اس روی خودروی خود استفاده کرده باشید، در این شرایط خیلی راحت موقعیت مکانی خود را در اختیار افرادی که می‌توانند به شما کنند، قرار می‌دهید. با توجه به مدل‌های مختلف آن متفاوت است؛ اما گزینه‌های ارزان هم برای خرید این محصول وجود دارد.

علاوه‌بر تمام شدن بنزین، ممکن است خراب شدن پمپ، علت روشن نشدن ماشین باشد. وظیفه اصلی پمپ رساندن سوخت به موتور اتومبیل است؛ حال اگر پمپ نتواند این وظیفه را به‌درستی اجرا کند، ماشین از حرکت می‌ایستد. اگر از مخزن بنزین ماشین صداهایی شبیه به ناله می‌شنوید، باید هر چه زودتر به تعمیرگاه مراجعه کنید تا درگیر خراب شدن ماشین در خیابان و جاده نشوید.

خراب شدن دینام؛ علت خاموش شدن ناگهانی خودرو در جاده یا خیابان

وظیفه اصلی دینام تامین برق مورد نیاز اجزای مختلف خودرو است. زمانی که دینام خراب می‌شود، برق در قطعات حیاتی خودرو کاهش پیدا می‌کند و کم کم ماشین خاموش می‌شود. مثلاً چراغ‌ها شروع به کم نور شدن می‌کنند و خاموش می‌شوند و بعد از آن هم موتور ناگهان خاموش خواهد شد. در چنین شرایطی فقط یک تعمیرکار می‌تواند این مشکل را برای شما حل کند.

باید خودروی خود را با هل دادن به سمت راست خیابان منتقل کرده و سپس همه مراحلی که در بالا توضیح داده‌ایم را اجرا کنید. برای تعمیر ماشین در جاده نیاز است که با امداد خودرو تماس بگیرید. همچنین اگر ماشین در دست خودتان نبود،‌ با استفاده از دستگاه ردیاب خیلی ساده می‌توانید مکان خودرو را پیدا کنید. خریدن یک ، هم هزینه مقرون‌به‌صرفه‌ای دارد و هم با نصب آسان زمان بسیاری از شما نمی‌گیرد.

خراب شدن ماشین در خیابان یا جاده به‌دلیل جوش آوردن

جوش آوردن هم از رایج‌ترین مشکلاتی است که تقریبا همه راننده‌ها آن را تجربه می‌کنند. برای رفع این مشکل به‌جای اینکه بگوییم چه کارهای انجام دهید، باید شما را از کارهایی که نباید انجام دهید، آگاه کنیم. در این شرایط حواستان به موارد زیر باشد:

  1. خودرو را متوقف کنید! هر چه بیشتر در این حالت رانندگی کنید، موتور ماشین بیشتر از قبل داغ می‌شود و فشار بیشتری به آن وارد خواهد شد.
  2. ماشین را خاموش نکنید! راننده‌های کم تجربه به‌محض جوش آوردن ماشین، آن را خاموش می‌کنند؛ درحالی‌که در این شرایط فقط باید در اولین موقعیت ممکن بایستید و منتظر بمانید تا آمپر ماشین پایین بیاید.
  3. درپوش رادیاتور را باز نکنید! این یکی از خطرناک‌ترین کارهایی است که خیلی از راننده‌ها مرتکب می‌شوند. زمان جوش آوردن خودرو، آب درون رادیاتور به‌حالت جوش درمی‌آید و داخل آن پر از بخار داغ می‌شود. با باز کردن درب رادیاتور این بخار و آب جوش به‌سمت بیرون پرتاب می‌شود و احتمال سوختگی به‌شدت بالا خواهد بود.
  4. روی موتور آب نریزید. یادتان باشد که تغییر دمای ناگهانی می‌تواند به بدنه موتور آسیب بزند و باعث ترک خوردن آن شود.
دکمه بازگشت به بالا