برترینهای کسب و کارسلامت و تندرستی

دمای آب در جکوزی‌ها ی خانگی چقدر گرم باشد؟

راهنمای کامل تنظیم دمای استاندارد جکوزی و وان حمام

به نقل از فروشگاه اینترنتی فرس؛ قرن‌هاست که مردم از آب برای شستشوی بدن و تفریح استفاده می‌کنند تا به آن‌ها کمک کند احساس بهتری داشته باشند، درد را تسکین دهد و از استرس خلاص شوند. امروزه جکوزی‌ها علاوه بر این که شرایط درمانی ویژه‌ای را برای مردم فراهم کرده‌اند، باعث ایجاد زمانی برای تفریح و همچنین مکان مناسبی برای استراحت در آب گرم شده‌اند.

به هر حال، اگر شما صاحب یک جکوزی یا وان در حمام خود هستید، ممکن است از میزان دمای استاندارد آب جکوزی اطلاعی نداشته باشید. در جکوزی‌های تیپ ۵ یا قیمت بالاتر، امکان تنظیم دمای آب بوسیله تجهیزات نصب شده روی جکوزی امکان‌پذیر است. اما اگر شما در حمام خود جکوزی تیپ‌های پایین‌تر یا وان حمام دارید، می‌توانید به وسیله مدل‌های مختلف دماسنج که در بازار با قیمت پایین در دسترس هستند میزان دمای آب را بسنجید.

جهت اطلاع از قیمت جکوزی و زیردوشی لطفا کلیک کنید.

پس، دمای آب در جکوزی‌ها چقدر گرم باشد؟

طبق یک استاندارد کلی، دمای آب در ، ۳۲ الی ۴۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. بسته به آنچه که شما ترجیح می‌دهید، سن و سلامتی شما، باید جکوزی خود را در دمای مختلفی در محدوده ذکر شده نگه دارید. برای هر وضعیتی که در ادامه آمده است، از بهترین دمای جکوزی مطلع شوید.

درجه حرارت ایده آل جکوزی برای استراحت

بیشتر استفاده‌کنندگان جکوزی می‌دانند که بهترین دمای بین ۳۸-۴۰ درجه سانتی‌گراد است. با این حال، برخی دوست دارند آب در دمای 32 درجه سانتی‌گراد باشد و برخی گرم‌تر از آن تا ۴۰ درجه. چند دما را امتحان کنید و ببینید بهترین چیزی که دوست دارید چیست. هیچ چیز بهتر از یافتن این احساس «درست» در جکوزی نیست. هرآن‌چه که حس و حالتان را در هنگام استفاده از جکوزی خوب می‌کند، معمولا دمای مناسب بدن شماست. همچنین به‌طور معمول باید دمای جکوزی را متناسب با فصل و شرایط آب و هوا تغییر دهید. در زیر چند نمونه از دماهای قابل تنظیم برای زمستان و تابستان آورده شده است.

دمای جکوزی در زمستان

اگرچه قطعاً نیاز نیست، اما بسیاری از دارندگان جکوزی دوست دارند درجه حرارت را در ماه‌های سرد زمستان افزایش دهند. به عنوان مثال، ممکن است برخی، تفاوت شدید بین دمای آب و هوای بیرون و دمای جکوزی را دوست داشته باشند و از دید آن‌ها ممکن است بیرون آمدن از ۴۰ درجه و رفتن به دمای ۲۰ درجه سانتیگراد یک درمان عالی برای سیستم ایمنی بدن باشد. برخی دیگر، یک تغییر ملایم‌تر را دوست دارند. آن‌ها اعتقاد دارند که باید جکوزی در زمستان ۳۸ درجه و در تابستان ۳۷ درجه نگه داشته شود.

دمای جکوزی در تابستان

اگر در آب و هوای به نسبت گرم‌تری زندگی می‌کنید، در طول تابستان اندکی دما را کاهش دهید و ببینید که برای شما چگونه عمل می‌کند. نگه‌داشتن دمای جکوزی زیر ۳۶ درجه می‌تواند طراوت بخش باشد درحالی که همچنان آب گرم برای شما مهیاست تا احساس آرامش کنید و از آن لذت ببرید. معمولا در تابستان بین دمای ۳۵-۳۶ مناسب است.

میزان دمای امن و استاندارد جکوزی

در حین استفاده از جکوزی، ایمن ماندن در دمای مناسب نیز اهمیت دارد. CPSC (کمیسیون ایمنی کالای مصرف کننده) توصیه می‌کند هرگز دمای جکوزی بیشتر از ۴۰ درجه سانتی‌گراد تجاوز نکند. دمای ۴۱ درجه یا بالاتر می‌تواند به طور بالقوه منجر به گرمازدگی شود. برای امنیت بیشتر، معمولا جکوزی‌های دارای دماسنج داخلی به شما اجازه نمی‌دهند که دمای بالاتر از ۴۰ درجه را تنظیم کنید. به خاطر داشته باشید که سن و سلامتی شما همچنین می‌تواند محدوده ایمن دما را تحت تاثیر قرار دهد. در اینجا چند عامل مورد بررسی قرار می‌دهیم:

برای کودکان

اگر کودکان از جکوزی استفاده می کنند، دمای توصیه شده حدود ۳۵ درجه سانتی‌گراد یا کمتر است. بنابراین نباید بیش از حد گرم شوند. همچنین اجازه ندهید کودکان بیش از ۱۵ دقیقه در جکوزی بمانند. همچنین توصیه می‌شود که بچه ها در صندلی کودک قرار گیرند یا از صندلی‌هایی استفاده شود که قابلیت خنک شوندگی دارند و اندازه آن‌ها کمتر از عمق آب است.

برای بزرگسالان

اگر از هرگونه مشکل سلامتی، به ویژه مشکلات قلبی رنج می‌برید، قبل از استفاده از جکوزی، با پزشک خود مشورت کنید. پزشک ممکن است استفاده از جکوزی را در دمای پایین‌تر توصیه کند. هیدراته ماندن نیز مهم است، بنابراین همیشه یک بطری آب در نزدیکی خود نگه دارید. اگر جراحی قلب باز انجام داده‌اید یا دارای باتری قلب هستید، توصیه ما این است که هرگز بدون مشورت با پزشک از جکوزی استفاده نکنید.

هنگام بارداری

در صورت بارداری باید قبل از استفاده از جکوزی حتما با پزشک خود مشورت کنید. هرگز از دمای 38 درجه سانتی‌گراد تجاوز نکنید و مدت زمانی را که در جکوزی می‌گذرانید محدود کنید. سخن آخر اینکه جکوزی می‌تواند یک روش عالی برای استراحت و بهبود زندگی شما باشد. لذت ببرید

دمای استاندارد استخر و سونا و جکوزی

همانطور که در مراجع آمده است برای استخرها با کاربری های متفاوت درجه حرارت های مختلفی برای آسایش شناگران اعلام کرده اند که این عدد معمولا بین 26 تا 27 درجه سانتی گراد می باشد. برای استخرهای خانگی این عدد 26.7 سانتی گراد (80 درجه فارنهایت) ذکر گردیده است

دمای مناسب برای جکوزی در مراجع بین 36 تا 41 اعلام شده است. عدد 39 یک عدد مناسب برای آب جکوزی است.

دمای آب ورودی نیز بنا به محل استفاده استخر متفاوت است. این عدد با فصل کارکرد استخر نیز تغییر می کند.

برای شهر تهران این عدد در تابستان حدودا 15 درجه سانتی گراد و در زمستان در حدود 7 درجه سانتی گراد می باشد.

مدت زمان پیش راه اندازی استخر

استخرها یا به صورت دائم فعال هستند (استخرهای عمومی) و یا به صورت دوره ای (استخرهای خانگی) مورد استفاده قرار می گیرند. با دانستن این موضوع و اینکه استخرهای خانگی ممکن است تنها در انتهای هفته فعال شوند، زمان راه اندازی در این استخرها بسیار کمتر از استخرهای عمومی است. معمولا برای استخرهای خانگی12 الی 24 ساعت جهت پیش راه اندازی در نظر می گیرند. این عدد برای استخرهای عمومی بنا بر نیاز  از 24 ساعت الی 72 ساعت متغیر است. هر چه مدت زمان راه اندازی کوتاه تر باشد ظرفیت بویلر انتخابی بیشتر خواهد شد.

مهمترین بخش موتورخانه استخر سیستم گرمایشی آن می باشد، برای گرمایش آب و محیط استخر نیاز به یک منبع گرمایی مانند بویلر داریم. برای اطلاع از ظرفیت بویلر و مشعل باید کلیه تلفات حرارتی استخر که شامل موارد زیر است را درنظر گرفت.

  • اتلافات حرارتی از سطح و دیواره استخر (Q1)
  • گرمای مورد نیاز برای پیش گرمایش استخر، در زمان راه اندازی (Q2)
  • بار استحمامی افراد و میزان مصرف در دوش ها و دستشویی ها (Q3)
  • بار گرمایشی سالن سرپوشیده استخر (Q4)
  • بارهای گرمایی برای جکوزی (Q5)

معمولا برای یک استخر 3 نوع از اتلافات حرارتی را در نظر می گیرند.

  • اتلاف حرارتی توسط آب جبرانی
  • اتلاف حرارتی از سطح و تبخیر سطحی
  • اتلاف حرارتی از دیواره ها و کف استخر (بسیار ناچیز است و در نظر گرفته نمی شود)

اتلاف حرارتی توسط آب جبرانی

اصولا به ازای هر شناگر در حدود 10 الی 20 لیتر آب با چسبیدن بر روی بدن شناگران و فعل و انفعالات شناگران تلف می شود. بار حرارتی به ازای این اتلاف برای هر 100 نفر حدود 30,000 kcal/h است.

باید ذکر کرد شناگران بنا بر وزن و میزان فعالیت خود، انرژی ما بین 400 تا 700 کیلو کالری در ساعت (بسته به وزن و نوع شنا) را مصرف می کنند که به محیط استخر و آب استخر اضافه می شود این انرژی امکان دارد در زمانی که تعداد افراد داخل اسختر بالا رود، عدد قابل ملاحظه ای گردد. اما چون ممکن است در یک زمان مشخص (برای مثال هنگام تعویض سانس استخر) تعداد شناگران بسیار کم باشند نمی توان از این انرژی اضافه شده به استخر استفاده کرد و در این صورت آن را به عنوان یک ضریب اطمینان در طراحی استخر در نظر می گیریم.

برای مثال در زمانی که 100 شناگر همزمان در آب شنا کنند عددی بالغ بر 40000 کیلوکالری انرژی به آب و محیط اضافه می گردد که نمی توان از آن به عنوان یک انرژی همیشگی بهره جست.

بعضی از طراحان استخر انرژی تلف شده از آب هدر شده توسط شناگران و فعالیت آنها را با این انرژی سر به سر گرفته و مد نظر قرار نمی دهند که به عنوان یک طراحی محافظه کاران این کار درست نیست.

اتلاف حرارتی از سطح و تبخیر سطحی

کل تلفات حرارتی از سطح استخر را محاسبه می کنیم. اطلاعات اولیه استخر شامل دماهای ورودی آب شهر و دمای هوا، سرعت باد و گرمای نهان را داریم، با این  اطلاعات تلفات اولیه قابل محاسبه است.

دو فرمول زیر برای حالات استخر آرام و فعال در دسترس قرار دارد :

W=(95+0.425 v)(pw– pa)/Y (1

 W=(69+0.35v)(pw-pa)/Y (2

 W : میزان تبخیر   ib/h.ft2

  v: سرعت باد در سطح ft/min

Pw:  فشار بخار اشباع در دمای آب  in.Hg

Pa :  فشار بخار اشباع در نقطه شبنم  in.Hg

Y : گرمای نهان در دمای استخر  Btu/lb

نرخ تبخیر برای استخر آرام، که توسط “معادله 2” محاسبه شده، تقریبا 74% مقداری است که از “معادله 1” اشری بدست می آید.

دکمه بازگشت به بالا