بین المللی

قلب صهیونیستی بایدن، مانع آتش‌بس در غزه/ موضوعی که تعجب‌برانگیز نبود

جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای رسیدگی به جنگ غزه به واسطه کارشکنی‌های دولت آمریکا در تصویب قطعنامه آتش‌بس پایان یافت که نتیجه آن تایید «یک پیشنهاد کم‌اهمیت برای تقویت کمک‌رسانی به غزه و درخواست برای اقدامات فوری جهت ایجاد شرایطی برای توقف پایدار خصومت‌ها» بود.

روزنامه گاردین با این مقدمه گزارش کرد: آمریکا که از متحدان سرسخت اسرائیل است، از اجازه دادن به ۱۵ عضو شورای امنیت برای تصویب قطعنامه خودداری کرد. متحدان جو بایدن مدعی خواهند شد که این به نوعی، نشان‌دهنده پیشرفت است. اما در واقع، تاثیر کمی بر فاجعه انسانی در حال گسترش خواهد داشت، چراکه بمباران اسرائیل ادامه دارد.

رئیس‌جمهور آمریکا حتی برای رسیدن به این مرحله نیز واکنش مردی را داشت که او را به زور برای عصب‌کشی دندان به دندان‌پزشکی برده باشند.

رژیم صهیونیستی مانند آمریکای پس از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۹، تمامی حسن نیت جهانی را نسبت به خود از دست داده است و در عوض خشم جهانی را به دلیل پیش‌برد بی‌رحمانه و نادرست جنگ، نسبت به خود برانگیخته است. میزان تلفات در غزه به ۲۰ هزار نفر رسیده است. بیشتر مردم از خانه‌های خود آواره‌ شده‌اند و سازمان «برنامه جهانی غذا» می‌گوید نیمی از جمعیت غزه گرسنه‌اند.

«برنی سندرز»، سناتور آمریکایی در هفته جاری در یک سخنرانی در کنگره گفت «در حالی که معلوم است اسرائیل از حق مسلم پاسخ نظامی علیه یک حمله بی‌رحمانه تروریستی برخوردار است، این هم معلوم است که دولت راست‌گرا و افراط‌گرای نتانیاهو این جنگ را به روشی عمیقا نامعقول و غیراخلاقی پیش می‌برد. دلیلی درست برای جنگ توجیه‌کننده ظلم‌هایی نیست که در آن انجام می‌گیرد.»

با این وجود، واشنگتن با تهدید به استفاده از حق وتو، روزها رای‌گیری و مذاکرات را در شورای امنیت سازمان ملل به تاخیر انداخت. همچنین، با پیش‌نویس قطعنامه‌ای مخالفت کرد که خواستار «توقف فوری و پایدار خصومت‌ها» بود و اطمینان یافت که این قطعنامه کنترل رژیم صهیونیستی بر تمامی کمک‌رسانی‌ها به جمعیت ۲.۳ میلیون‌نفری در غزه را پایان نمی‌دهد.

این رسانه انگلیسی می‌افزاید: آمریکا افزون بر این، با آتش‌بس مخالف است و ادعا می‌کند که این امر تنها به سود حماس خواهد بود. پیشتر در ماه جاری، مجمع عمومی سازمان ملل با ۱۹۳ عضو خواستار آتش‌بس «بشردوستانه» شد و ۱۵۳ عضو به این اقدام که پیشتر، توسط آمریکا وتو شده بود، رای مثبت دادند.

منتقدان می‌گویند بایدن که در طول پاندمی جهانی ۲۰۲۰ به دلیل هم‌دردی‌ که از خود نشان داده بود، مورد تمجید قرار گرفت، نقاط ضعفی نیز دارد.

او به طرز عجیبی نسبت به گرفتاری‌های غیرنظامیان افغانستان در پی خروج ناشیانه نظامیان آمریکا از افغانستان بی‌اعتنا به نظر می‌رسید. او اعتبار تلفات غیرنظامیان را زیر سوال برد و نتوانست عمق عاطفی کشته شدن کودکان را درک کند.

گاردین می‌نویسد: با توجه به ایمان مادام‌العمر او به اسرائیل و حق آن برای دفاع از خود به هر قیمتی که باشد، امتیازاتی که او به تدریج و با اکراه به آخرین قطعنامه داده است، تعجب‌برانگیز نیست.

بایدن می‌گوید «قلبا، یک صهیونیست» است و پدرش ارزش تشکیل «سرزمینی یهودی» را در پی «هولوکاست» برای او تشریح کرده است.

او در مدت بیش از نیم قرن حضور در سمت‌های مختلف با تمامی نخست‌وزیرهای رژیم صهیونیستی دیدار کرده است که اولین آن‌ها «گلدا مایر» در سال ۱۹۷۳ بود. بایدن معمولا تعریف می‌کند موقع عکس گرفتن، مایر با صدای آهسته به او گفته بود که رژیم صهیونیستی «یک سلاح سری» برای محافظ از خود دارد؛ «هیچ جایی برای رفتن نداریم.»

روایت کمتر شناخته‌شده‌ای نیز مربوط به «مناخیم بگین»، نخست‌وزیر پیشین رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۸۲ است که توسط کمیته روابط خارجی سنا در واشنگتن، درباره استفاده غیرمتناسب از شدت قوای نظامی و شدت عمل در لبنان مورد استنطاق قرار گرفت.

در ادامه این مطلب آمده است که روزنامه تایمز اسرائیل در سال ۲۰۲۰ گزارش داده بود که مناخیم پس از بازگشت به قدس اشغالی در جمع خبرنگاران گفته بود که «یک سناتور جوان از جای خود بلند شد و سخنرانی بسیار پرشوری ایراد کرد؛ باید بگویم مدت‌ها بود که چنین سخنران با استعدادی ندیده بودم و او واقعا از “عملیات صلح برای جلیل” حمایت کرد.»

بگین همچنین گفته بود «این سناتور که نامش بایدن بود، گفت فراتر از اسرائیل عمل می‌کرد، همچنین گفت که قاطعانه هر کسی را که به دنبال حمله به کشورش باشد را از میان بر می‌دارد، حتی اگر به معنای کشتن زنان و کودکان باشد.»

اگرچه، بایدن گفته است «این اظهارات ارتباطی به من ندارد. من به او گفتم: «نه آقا؛ باید به نکته‌ای توجه کرد. بر اساس ارزش‌های ما، آسیب رساندن به زنان و کودکان، حتی در جنگ ممنوع است، اگرچه گاهی اوقات خساراتی در میان غیرنظامیان نیز به بار می‌آید. اما دنبال کردن آن ممنوع است. آسیب نرساندن به غیرنظامیان از معیارهای تمدن انسانی است.»

بایدن از سال ۱۹۹۰ تاکنون، با دریافت بیش از چهار میلیارد دلار کمک‌های اهدایی گروه‌های حامی رژیم صهیونیستی، بزرگ‌ترین دریافت‌کننده این کمک‌ها بوده است و مبالغی که او دریافت کرده است، بسیار بیشتر از هم‌حزبی‌های دموکراتش «رابرت منندز» و «هیلاری کلینتون» است که هر یک کمتر از ۲.۵ میلیون‌ دلار دریافت کرده‌اند. پس از عملیات «طوفان الاقصی» در ۷ اکتبر، تمام هم‌دردی‌ خود را به نمایش گذاشت و از آن موقع، از کنگره خواسته است ۱۴ میلیارد دلار کمک نظامی به رژیم صهیونیستی تخصیص دهد.

در ادامه گزارش این روزنامه آمده است: «آرون دیوید میلر» یک تحلیلگر پیشین، مذاکره‌کننده و مشاور در امور خاورمیانه در وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید «در میان روسای جمهوری آمریکا، تنها پیوند او با اسرائیل یا تجربه او از آن منحصر به فرد است. حمایت غیرعادی او تضمین‌شده است. موضع پیش‌فرض او تطبیق دادن است نه مقابله.»

موضع آمریکا در پاسخ به افزایش سریع تلفات فلسطینی‌ها و بالا گرفتن بحران انسانی در غزه تغییر یافته است. واشنگتن حالا به رژیم صهیونیستی فشار می‌آورد تا راه‌های دیگری برای پیش بردن جنگ پیدا کند، به طوری که خسارات و تلفات به حداقل برسد و گذرگاه‌هایی برای کمک‌های انسانی ایجاد شود. همچنین، از آن می‌خواهد برنامه‌ای بلندمدت داشته باشد.

این رسانه در پایان نوشت: با وجود تمایلات حمایتی بایدن نسبت به اسرائیل، برخی موارد مخالف و مقابله‌کننده‌ای نیز از جمله بقای سیاسی او در آستانه رقابت احتمالی با «دونالد ترامپ» کاندیدای حزب جمهوری‌خواه و رئیس جمهوری پیشین آمریکا در این میان مطرح است.

طبق یک نظرسنجی که توسط روزنامه نیویورک تایمز انجام شده است، حدود سه چهارم واجدین شرایط برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ که در بازه سنی ۱۸ تا ۲۹ قرار دارند، عملکرد بایدن را در رسیدگی به مسئله جنگ غزه تائید نمی‌کنند.

در ماه نوامبر، برخی ممکن است با صراحت و شفافیت یک نامزد طرفدار آتش‌بس، مانند «کورنل وست» شوند یا اصلا در انتخابات شرکت نکنند. بایدن اغلب توانسته است رویکرد میانه‌ای را در حزب دموکرات اتخاذ کند و وقتی به چپ گراییده، با آن همراه شده است.

رئیس جمهوری آمریکا ممکن است در مواجهه با بسیاری از دموکرات‌هایی که به حمایت از یک آتش‌بس در جنگ غزه و مشروط کردن کمک‌های نظامی به رژیم صهیونیستی تغییر موضع می‌دهند خود را بیشتر در حال پیروی بیابد تا رهبری.

311311

نویسنده تحریریه بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای سفر و گردشگری جهانی. با علاقه و دانش در زمینه مکان‌های دیدنی، فرهنگ‌های مختلف و صنعت گردشگری، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره مقصدهای توریستی، رویدادهای گردشگری و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و گردشگری، به شما دیدی جامع از تحولات صنعت سفر و گردشگری جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا