برترینهای کسب و کارعمومی

خوردن قهوه بعد از جراحی دندان عقل

اکثر افراد بین سنین 17 الی 24 سالگی شروع به رشد می کند. با این حال، در برخی از افراد، دندان عقل از لثه خارج نمیشود، که می تواند باعث درد، ورم یا زخم لثه شود. علاوه بر این دندان عقل نهفته  می تواند به دندان های مجاور فشار وارد کند یا به استخوان فک شما آسیب برساند. اگر دندان های عقل شما از لثه بیرون نمی آیند، انجام جراحی برای برداشتن آنها ایده خوبی است. بنابراین با کمی مراقبت و درمان مناسب پس از جراحی دندان عقل، به سرعت بهبود خواهید یافت.

با خرید قهوه سوپریم دکتر بیز میتوانید طعم  بی نظیر آن که بسیار سبک و ملایم بوده و با یک طعم خامه ای و شیرینی متوسط همراه است را تجربه کنید.

آماده سازی قبل از جراحی دندان عقل

 1. قرار ملاقات خود را با دندانپزشک یا جراح خود تنظیم کنید.

اطمینان حاصل کنید که قرار ملاقات خود را در روزی تنظیم کرده اید که به شما امکان می دهد پس از جراحی دندان عقل بهبود پیدا کنید. به عنوان مثال قرار ملاقات خود را در روز پنجشنبه یا جمعه تنظیم کنید تا بتوانید آخر هفته بهبود پیدا کنید. اگر شما یک خانم هستید و از کنترل بارداری استفاده می کنید، برای جلوگیری از ایجاد خشکی حفره، جراحی را به بعد از قاعدگی موکول کنید.

 • چرخه قاعدگی شما می تواند بر احتمال تهوع و استفراغ بعد از عمل تاثیر بگذارد. زنانی که از قرص های ضد بارداری خوراکی استفاده می کنند، در روزهای 9 تا 15 سیکل بعد از عمل، بیشتر دچار تهوع و استفراغ می شوند.
 1. شب قبل به خواربار فروشی بروید.

غذاهای نرم مانند سس سیب، سوپ مرغ، ماست، میوه های کنسرو شده، ژلاتین، پودینگ یا پنیر را بخرید. شما باید تا مدتی پس از جراحی از مصرف غذاهایی که نیاز به جویدن دارند یا غذاهایی که بسیار گرم یا سرد سرو می شوند، خودداری کنید.

 • همچنین به یاد داشته باشید که در روزهای اول پس از جراحی، نباید الکل، نوشابه، قهوه یا نوشیدنی های گرم مصرف کنید.
 1. فیلم، بازی و کتاب تهیه کنید.

ممکن است درد زیادی داشته باشید. باید مطمئن شوید که منابع زیادی در اطراف خود دارید تا ذهنتان را از ناراحتی دور نگه دارید. بنابراین برای چند روز باید راحت باشید.

 1. شخصی را پیدا کنید که شما را به کلینیک برساند.

بعد از عمل دچار کسالت خواهید شد و به کسی نیاز دارید که شما را به خانه برساند و به شما کمک کند مسکن هایتان را از داروخانه تهیه کنید.

مراقبت خانگی از خود پس از جراحی دندان عقل

 1. گاز استریل را حداقل 30 دقیقه روی محل جراحی دندان عقل بگذارید.

سعی نکنید گاز را عوض کنید زیرا روند لخته شدن را مختل می کند. پس از برداشتن اولین گاز، محل را تمیز نگه دارید و آن را به حال خود رها کنید. سعی نکنید مکرراً خون را بیرون بیاورید چرا که تغییر فشار در دهان از لخته شدن خون جلوگیری می کند. در عوض از گاز تازه برای جذب خون استفاده کنید.

 1. از چای کیسه ای استفاده کنید.

اگر بعد از 12 ساعت یا بیشتر، زخم شما همچنان با سرعت ثابت خونریزی می کند، گاز زدن را متوقف کنید و شروع به گاز گرفتن چای کیسه ای مرطوب کنید. برگ های چای باعث لخته شدن خون می شوند و در برخی افراد، کافئین گردش خون را افزایش می دهد. این فرآیند باعث ایجاد پلاکت های لخته شده در ناحیه بخیه می شود که زمان بهبودی را تسریع می کند.

 1. دهان خود را با آب نمک بشویید.

1 قاشق چایخوری نمک دریا را با 8 اونس آب گرم ترکیب کنید. مایع را به آرامی داخل دهان خود ببرید و اجازه دهید برای لحظه ای خیس بخورد. سپس داخل سینک یا توالت بریزید. غرغره یا تف نکنید چرا که ممکن است لخته خون زخم را از بین ببرد. آب نمک باعث بهبودی و کاهش تحریک می شود.

 • حتماً در روز اول پس از جراحی به آرامی دهان را آبکشی کنید.
 • برای 24 ساعت اول پس از جراحی، فقط از آب نمک برای تمیز کردن دهان خود استفاده کنید. منتظر بمانید تا پزشک توصیه کند دوباره استفاده از مسواک را شروع کنید (معمولاً تا روز دوم بی خطر است).
 1. برای کاهش درد و تورم از کیسه یخ استفاده کنید.

ممکن است برای جلوگیری از تورم در 24 ساعت اول، یخ روی گونه هایتان بگذارید.

 • پس از 24 تا 72 ساعت، یخ ممکن است به کاهش درد کمک کند، اما برای پیشگیری از تورم بی فایده خواهد بود. اگر ابزاری برای کیسه یخ ندارید، از یک کیسه سبزیجات منجمد استفاده کنید.
 • وقتی زمان کافی گذشت، طبق دستورالعملی که دندانپزشک به شما داده است، یک پد گرم کننده روی گونه های خود قرار دهید. در صورت استفاده مجدد از کیسه یخ، واکنش طبیعی بدن شما باعث ورم اضافی خواهد شد.
 1. سرتان را بالا بگیرید.

چه روی کاناپه خود بخوابید یا روی تخت، 2 یا چند بالش زیر سر خود قرار دهید تا دهانتان بالاتر از سر و گردن قرار بگیرد. ارتفاع باعث کاهش ورم می شود.

 1. لوازم خود را نزدیک نگه دارید.

بعد از عمل جراحی دندان عقل شما به آب، گاز، مسکن و آنتی بیوتیک نیاز دارید تا مجبور نباشید برای تهیه وسایل مورد نیاز خود از جای خود بلند شوید و به دستشویی بروید.

 1. از استفاده از نی برای نوشیدن مایعات خودداری کنید.

خلاء ایجاد شده در دهان می تواند لخته های شما را از بین ببرد و روند بهبودی را کند کند.

 1. سیگار و الکل را کنار بگذارید.

آنها می توانند روند بهبودی را کاهش دهند. برای استفاده از محصولات حاوی تنباکو باید حداقل 72 ساعت پس از عمل جراحی دندان عقل صبر کنید. (اما بیشتر بهتر است)

 1. درد محل جراحی دندان عقل را کنترل کنید.

می توانید از استفاده کنید یا می توانید ایبوپروفن بدون نسخه را برای جلوگیری از درد، التهاب و ورم مصرف کنید. از مصرف آسپرین صرف نظر کنید زیرا ممکن است باعث خونریزی و کند شدن روند بهبودی شما شود.

 • به محض خروج از کلینیک دندانپزشکی حتماً مسکن مصرف کنید. برای جلوگیری از حالت تهوع و استفراغ آنها را با یک وعده غذایی کوچک مصرف کنید. ممکن است هنوز به خاطر داروی بی حسی، بی حس شده باشید و فکر کنید که نیازی به مسکن قوی ندارید. با این حال، هنگامی که داروی بیهوشی از بین می رود، ممکن است درجات بالایی از ناراحتی را تجربه کنید.
 • حداقل به مدت 24 ساعت از رانندگی یا کار با ماشین آلات سنگین خودداری کنید. داروی بیهوشی همراه با داروهای ضد درد شما می تواند این فعالیت ها را خطرناک کند.
 • در صورت بروز تهوع و استفراغ شدید با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما ممکن است بتواند یک داروی ضد درد متفاوت تجویز کند که شما را بیمار نکند.
 1. کمک بخواهید.

روی همسر، دوستان یا خانواده خود حساب باز کنید که در دوران نقاهت پس از جراحی دندان عقل از شما مراقبت کنند. از آنها بخواهید تماس های تلفنی شما را بگیرند، در انجام کارهای خانه به شما کمراقبت های بعد از کشیدن دندان عقل

مراحل کشیدن دندان عقل

قبل از کشیدن دندانهای عقل، دندانها و بافت های اطراف آن با بی حسی موضعی بی حس می شوند، همان نوع که قبل از ، برای بی حس کردن آنها استفاده می شود. علاوه بر بی حسی موضعی برای از بین برن درد، ممکن است شما و یا جراحتان تصمیم بگیرید که از داروهای آرام بخش استفاده کنید.

بهبودی پس از کشیدن دندانهای عقل چگونه است؟ 

بعد از کشیدن دندانهای عقل، سرعت بهبودی شما به میزان دشواری هنگام کشیدن آن بستگی دارد. به طور کلی در این مقاله، آنچه انتظار می رود وجود دارد.

در 24 ساعت اول

1- ممکن است خونریزی تا چندین ساعت پس از کشیدن دندان اتفاق بیفتد. برای کنترل آن، یک قطعه گاز مرطوب تمیز را روی سوکت خالی دندان قرار دهید و محکم فشار دهید. فشار مداوم را برای حدود 45 دقیقه اعمال کنید. یک کیسه چای مرطوب نیز می تواند یک جایگزین موثر باشد. اسید تاننیک موجود در چای به بهبود لخته های خون کمک می کند. اگر مقدار کمی خونریزی ادامه دارد این روند را تکرار کنید. در صورت ادامه خونریزی شدید، با دندانپزشک یا جراح دهان خود تماس بگیرید. به مدت 24 ساعت بعد از از شستشو یا خوردن اجتناب کنید، همچنین از اقدامات مانند مکیدن نیز خودداری کنید. از مصرف مایعات گرم (مانند قهوه یا سوپ) خودداری کنید.

2- تورم صورت در ناحیه ای که دندان کشیده شده است به طور معمول رخ می دهد. برای به حداقل رساندن تورم، یک قطعه یخ بسته بندی شده در پارچه را روی آن ناحیه از صورت خود تا 10 دقیقه قرار دهید، و بعد از آن 20 دقیقه استراحت کنید. در طی این 24 ساعت اول در صورت لزوم باز هم این کار را تکرار کنید.

3- داروهای ضد درد مانند استامینوفن یا ایبوپروفن برای درد جزئی قابل استفاده هستند. در صورت لزو ، یا جراح شما ممکن است داروهای قوی تری برای شما تجویز کند.

4- مصرف آنتی بیوتیک هایی که احتمالا قبل از کشیدن دندان تجویز شده اند (برای درمان هرگونه عفونت فعال در اطراف دندان عقلی که باید کشیده شود) باید تا زمان از بین رفتن درد کامل ادامه یابد.

5- غذاها باید به رژیم مایعات محدود شوند تا اینکه تمام بی حسی از بین برود. برای چند روز غذاهای نرم بخورید. در صورت مصرف داروهای ضد درد از مصرف الکل نیز خودداری کنید.

6- به مسواک زدن خود ادامه دهید، اما از مسواک دندانهایی که مستقیما با دندان کشیده شده مجاور هستند، در 24 ساعت اول خودداری کنید. در روز دوم، مسواک زدن ملایم دندان های خود را از سر بگیرید. از محلول های شستشوی دهان استفاده نکنید  زیرا اینها می توانند محل استخراج دندان را تحریک کنند.

بعد از 24 ساعت

1-  تورم صورت در ناحیه دندان کشیده شده باید بعد از 24 ساعت اول با گرما درمان شود. در یک برنامه 20 دقیقه ای یک حوله گرم و مرطوب را به آن منطقه بمالید. در صورت لزوم تکرار کنید. به خاطر داشته باشید که تورم معمولاً 2 تا 3 روز پس از انجام عمل وجود دارد.

2-  بعد از غذا و قبل از خواب دهان خود را با آب نمک گرم (1/2 قاشق چایخوری نمک در یک فنجان آب گرم) بشویید. از محلول شستشوی دهان استفاده نکنید مگر اینکه دندانپزشک شما را به سمت شما هدایت کندبه شما گفته باشد.

3- بخیه ها در صورت عدم حل شدن ، باید در حدود 1 هفته بعد توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی دهان کشیده شوند.

نتیجه گیری

در این مقاله به طور کامل مراقبت های بعد از کشیدن دندان عقل را توضیح دادیم. در صورت نیاز به جراحی دندان عقل و یا سایر خدمات دندانپزشکی می توا

به گزارش ، اگر دندان عقل جایی برای رشد نداشته و منجر به بروز درد، عفونت یا دیگر مشکلات مرتبط با دندان شود، در این شرایط، احتمالاً دندانپزشک یا جراح، دندان عقل را خواهد کشید. در این مقاله با عوارض و مراقبت‌های پس از کشیدن دندان عقل بیشتر آشنا خواهیم شد.

قهوه گانودرما دکتر بیز از ترکیب پودر قهوه معمولی و قارچ گانودرما یا همان قارچ جاودانگی تهیه می‌شود

چرا باید دندان عقل را کشید؟

دندان‌های عقل، آخرین دندان‌های دائمی هستند که معمولا بین سنین ۱۷ تا ۲۵ سالگی در دهان ظاهر می‌شوند. دندان عقل در برخی افراد، هرگز رشد نمی‌کند. بسیاری از افراد ممکن است دندان عقل نهفته داشته باشند؛ بدین معنا که فضای کافی برای خروج این دندان وجود ندارد.
دندان عقل نهفته ممکن است:

 

15 خوراکی نرم و 8 اسموتی مقوی که پس از کشیدن دندان عقل می‌توانید بخورید • دیجی‌کالا مگ

 • با زاویه‌ای نسبت به دندان کناری رشد کند.

 

 • با زاویه‌ای نسبت به عقب دهان رشد کند.

 

 • مانند سایر دندان‌ها رشد کرده، اما در استخوان فک گیر کند.

مشکلات ناشی از دندان عقل نهفته

اگر دندان عقل نهفته منجر به مشکلات زیر شود، بهتر است آن را بکشید:

درد

گیر کردن ذرات غذا در پشت دندان عقل

عفونت یا بیماری لثه

پوسیدگی دندان عقل

آسیب به دندان کناری یا استخوان اطراف آن

ایجاد کیست در اطراف دندان عقل

بروز عوارض ناشی از درمان‌های ارتودنسی

پیشگیری از بروز مشکلات مرتبط با دندان عقل با کشیدن آن

برخی دندانپزشکان معتقدند حتی اگر دندان عقل مشکلی ایجاد نکرده است، بهتر است آن را بکشید. دلایل آن‌ها عبارتند از:

دندان عقل سالم همچنان می‌تواند منجر به بیماری شود.

اگر فضای کافی برای رشد دندان وجود نداشته باشد، اغلب تمیز کردن آن کاری دشوار خواهد بود.

هرچه سن بالاتر رود، جراحی و کشیدن دندان عقل سخت‌تر شده و احتمال بروز عوارض بیشتر است.

عوارض کشیدن دندان عقل

کشیدن دندان عقل معمولا منجر به بروز عوارض طولانی مدت نمی‌شود. گاهی اوقات، برای خروج دندان عقل نهفته نیاز به جراحی خواهد بود. عوارض این نوع جراحی که به ندرت پدیدار می‌شوند، عبارتند از:

خشکی دردناک حفره دندان

عفونت حفره دندان به علت وجود باکتری یا ذرات مواد غذایی گیر کرده در حفره

آسیب به دندان کناری، عصب‌ها یا استخوان فک

کشیدن دندان عقل و مراقبت‌های پس از آن

بسته به وضعیت دندان عقل، دندانپزشک یا جراح ممکن است برای کشیدن دندان از بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی استفاده کند. پس از جراحی دندان، موارد زیر را مد نظر داشته باشید:

ممکن است در روز اول، کمی خونریزی داشته باشید. بهتر است بیش از حد آب دهان خود را بیرون نریزید تا لخته خون از حفره دندان جدا نشود. مطابق دستور جراح، گاز پانسمان خود را عوض کنید.

برای تسکین درد می‌توانید از استامینوفن یا داروهای ضد درد تجویز شده استفاده کنید. به علاوه، برای تسکین درد می‌توانید یک بسته یخ را بر روی فک خود بگذارید.

هر گونه تورم و کبودی معمولاً طی چند روز برطرف خواهند شد.

به مدت یک هفته سعی کنید از انجام فعالیت‌های شدید اجتناب کنید.

پس از جراحی دندان عقل، آب زیاد بنوشید.

طی ۲۴ ساعت اولیه پس از جراحی، از نوشیدن مشروبات الکلی، نوشیدنی‌های کافئین دار، گازدار یا داغ خودداری کنید.

به مدت یک هفته از نی برای نوشیدن استفاده نکنید؛ زیرا عمل مکیدن می‌تواند لخته خون را از حفره دندان جدا کند.

طی ۲۴ ساعت اولیه پس از جراحی، فقط غذا‌های نرم مصرف کنید. از خوردن غذا‌های سفت، جویدنی، داغ یا پر ادویه خودداری کنید.

طی ۲۴ ساعت اولیه پس از جراحی، از مسواک زدن، شستشوی دهان و مصرف دهانشویه خودداری کنید. پس از ۲۴ ساعت، می‌توانید به آرامی دندان‌های خود را مسواک زده و هر دو ساعت یکبار دهان خود را با آب نمک گرم شستشو دهید.

حداقل ۷۲ ساعت پس از جراحی دندان، از کشیدن سیگار اجتناب کنید.

حداقل یک هفته پس از جراحی، از جویدن تنباکو پرهیز کنید. استفاده از دخانیات می‌تواند احتمال بروز عوارض را افزایش دهد.

ترکیبات قهوه فوری موکا دکتر بیز به نحوی است که از قهوه عربیکا، پودر قارچ گانودرما، شکر، کاکائو و شیر خشک تشکیل شده است.

زمان مراجعه به دندانپزشک پس از کشیدن دندان عقل

اگر پس از جراحی دندان عقل، علائم زیر را مشاهده کردید، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

مشکل در بلع یا تنفس

خون ریزی بیش از حد

تب

درد شدید که با دارو برطرف نشود

تورمی که بعد از دو یا سه روز بدتر شود

بوی بد دهان

روز چرک و عفونت از حفره دندان

بی حسی دهان

بروز خون یا چرک از ترشحات بینی

 

 

 

مروری بر عناوین پنهان کردن عناوین
1 آماده سازی قبل از جراحی دندان عقل
دکمه بازگشت به بالا