برترینهای کسب و کارعمومی

چرا یخچال خنک نمیکند

یخچال یکی از پیچیده‌ترین و پیشرفته‌ترین بخش لوازم خانگی منازل است. یخچال را می‌توان به عنوان تنها لوازم برقی در خانه به شمار آورد که 24 ساعته مشغول به فعالیت است. بنابراین خرابی بخشی از قطعات آن امری طبیعی است. ممکن است شما هم با مشکل خنک نکردن یخچال روبرو شده باشید. آیا می‌دانید علت خنک نکردن یخچال چیست و چگونه می‌توانید مشکل آن را حل کنید؟

خنک نکردن یخچال دلایل محتلفی دارد. اولین سوال پس از مصرف مواد غذایی داخل یخچال و مشاهده گرم شدن آن این است که چرا یخچال خنک نمیکنه؟ ما در این مقاله با ذکر 6 دلیل اصلی به این سوال شما پاسخ می‌دهیم. همراه ما باشید.

علت گرم بودن داخل یخچال چیست؟

گرم بودن یخچال دلایل مختلفی دارد. با گرم شدن فضای داخلی یخچال اکثر قطعات یخچال از کار می‌افتند و توانایی خنک کردن مواد داخل یخچال را ندارند. اشکال در گردش هوای داخلی یخچال و خرابی هر یک از قطعات یخچال می‌تواند باعث گرمای یخچال و کاهش فعالیت موتور و در نتیجه کار نکردن یخچال شود.

پس از مشاهده گرم شدن بدنه یخچال یا خنک نکردن آن سریعا با یک تماس بگیرید و مشکل خود را با آن در میان بگذارید. پس از مراجعه تعمیرکار بی شک یکی از دلایلی که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم باعث خرابی و ایجاد مشکل در نحوه کار یخچال شما شده‌اند و با تعمیر آن در کمترین زمان می‌توانید از یخچال خود مجددا استفاده کنید.

 1. ایراد در سیم کشی و برق رسانی، علت سرما نداشتن یخچال

در پاسخ به سوال چرا یخچال خنک نمیکنه، باید بگوییم یکی از اصلی‌‌ترین مشکلات خنک نکردن یخچال، اتصالات برق و خرابی سیم کشی برق یخچال شما است. با قطع و وصل شدن برق یخچال، یخچال مدام روشن و خاموش می‌شود و موتور یخچال فرصت کافی برای خنک کردن یخچال را پیدا نمی‌کند. اگر مشکل کار نکردن یخچال از سیم کشی و برق رسانی آن باشد کافی است پریز برق را تعمیر کنید یا محافظ آن را تعویض کنید.

با عوض کردن محافظ یخچال و فعالیت دوباره آن دیگر نیازی به نخواهید داشت و در کمترین زمان می‌توانید مشکل کار نکردن یخچال را رفع کنید. گاهی ممکن است سیم کشی‌های داخلی یخچال دچار اختلال شوند. در این شرایط چراغ یخچال نیز روشن نمی‌شود و قطع و وصلی دارد. برای تعمیر سیم کشی‌های داخلی یخچال شما نیاز به کمک یک فرد حرفه‌ای و کاربلد دارید.

 1. خرابی ترموستات یخچال، علت سرد نکردن یخچال و کار نکردن آن

ترموستات وظیفه تنطیم دما در یخچال را به عهده دارد. در یخچال‌های قدیمی تنظیم دما با استفاده از یک کلید انجام می‌شد و در یخچال‌های مدل امروزی ترموستات به صورت یک صفحه نمایش لمسی روی درب یخچال قرار گرفته است.

با خرابی ترموستات، تنطیمات دمای یخچال کاملا بهم می‌ریزد. کاهش دمای یخچال باعث برفک زدن یخچال می‌شود و افزایش دمای یخچال باعث می‌شود یخچال توانایی خنک کردن نداشته باشد و کلیه مواد غدایی داخل یخچال فاسد شوند. در هر دو صورت پس از مدتی یخچال از کار می‌افتد. ضعیف شدن  ترموستات یکی از متداول‌ترین مشکلات ساید بای ساید سامسونگ و ال جی است که در این شرایط شما نیاز به خود دارید.

 1. خنک نکردن یخچال به دلیل قرار دادن یخچال در مکان‌های غیر استاندارد

طبق تحقیقات انجام شده اغلب خریداران سایدهای ال جی و برندهای دیگر پس از خرید یخچال با تماس می‌گیرند و گزارش خرابی و خنک نکردن یخچال‌ خریداری شده را می‌دهند. پس از اعزام نیروی متخصص آنچه مشاهده می‌شود خرابی قطعات یخچال نیست و مکان غیر استانداری که برای یخچال درنظر گرفته شده است مانع از خنک کردن یخچال می‌شود.

چسباندن یخچال به دیوار و قرار دادن یخچال در فضاهای بسته باعث می‌شود تا جریان هوا به‌طور کامل در اطراف موتور قطع شود و یخچال قادر به خنک کردن مواد غذایی نباشد. بهترین مکان برای قرار دادن یخچال در فاصله استاندارد از دیوار و در مکانی دور از حرارت و رطوبت بالا است.

 1. خرابی رله و کمپرسور یخچال، مهم‌ترین دلیل خنک نکردن یخچال

کمپرسور یخچال وظیفه تبدیل گاز به مایع را به عهده دارد و با پمپاژ کردن آن باعث خنک شدن یخچال می‌شود. اگر به هر دلیل کمپرسور یا رله آن دچار خرابی یا ایراد شوند موتور به هیچ وجه قابلیت کار کردن نخواهد داشت. با از کار افتادن موتور بی شک یخچال قادر به خنک کردن بخش‌های مختلف نخواهد بود و پس از مدت کوتاهی کلیه مواد غذایی داخل یخچال از بین خواهند رفت.

در صورت هر گونه خرابی یا از کار افتادگی موتور یخچال سریعا با مراکز یا برند موردنظرتان تماس بگیرید. کمپرسور قسمت مهمی از قطعات یخچال است بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای تعمیر آن به یک تعمیرگاه حرفه‌ای مراجعه کنید.

 1. از کار افتادن برد الکترونیکی و افزایش مدت زمان سرد شدن یخچال

برد یخچال را می‌توان به عنوان مدیر برنامه‌ریزی در یخچال معرفی کرد. فعالیت کلیه قطعات یخچال اعم از فن‌ها و کمپرسور یخچال تحت نظر برد الکترونیکی انجام می‌شود. وجود نوسانات موجود در جریان برق، ظاهر شدن برخی کدها بر صفحه نمایشگر، کار نکردن فن یخچال و خنک نکردن آن از جمله نشانه‌های خرابی و از کار افتادن برد الکترونیکی یخچال است.

با از کار افتادن برد الکترونیکی، فن‌های یخچال قادر به تهویه هوا نخواهند بود و فرآیند یخ زدایی یخچال به خوبی انجام نخواهد شد. تماس با و برندهای موردنظرتان می‌تواند نقش بزرگی در تشخیص از کار افتادن برد اکترونیکی یخچال و مشکلات دیگر یخچال شما داشته باشد.

 1. کمبود گاز و تولید باد گرم در فضای یخچال

در واقع خنکی فضای یخچال به دلیل وجود گاز مبرد آن است. گاز یخچال که در قسمت پشتی یخچال قرار دارد باد گرم را از یخچال میگیرد و گاز خنک را جایگزین آن می‌کند. کمبود گاز در یخچال باعث می‌شود بلافاصله باد گرم در یخچال جریان پیدا کند و این باد گرم مانع از خنک کردن یخچال می‌شود.

بنابراین پس از مشاهده گاز گرم در یخچال بدون شک منبع گاز یخچال شما دچار مشکل شده است. کمبود گاز یخچال علاوه‌بر تولید باد گرم در یخچال، نیز است. در صورت ایجاد شبنم‌های کوچک روی قطعات یخچال سریعا برای تعمیر گاز و موتور یخچال اقدام کنید.

تعمیر یخچال دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله سرد نکردن یخچال به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

علت سرد نکردن یخچال را برای شما عزیزان در آی پی امداد شرح داده ایم تا چنانچه دستگاه شما برودت خود را از دست داد یا دیگر خنک نمیکند، به راحتی به تعمیرات در منزل خود بپردازید. با مطالعه مقاله علت خنک نکردن یخچال فریزر یا ساید بای ساید به راحتی میتوانید در منزل خود به عیب یابی و رفع مشکل، بدون پرداخت هزینه بپردازید. توجه داشته باشید که در انتهای مقاله به جمع بندی مشکلات سرد نکردن یخچال فریزر از زبان تعمیرکار آی پی امداد پرداخته ایم، که مطالعه آن باعث افزایش دانش و آگاهی شما خواهد شد.

کاربران گرامی؛ هرگونه سوالی در زمینه علت سرد نکردن یخچال فریزر یا ساید بای ساید خود دارید ، در انتهای صفحه پرسش نمایید تا کارشناسان به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان باشند.

13 جواب به سوال چرا یخچال سرد نمیکنه؟

برای اینکه وقت کمتری جهت مطالعه از شما گرفته شود، در این بخش به 13 جواب سوالچرا یخچال سرد نمیکنه؟پرداخته ایم.

علت های سرد نکردن یخچال راه حل
تنظیم اشتباه درجه دمای یخچال
 • درجه یخچال الکترونیکی را روی 4 یا 5 تنظیم نمایید.
 • درجه یخچال مکانیکی را روی 2 یا 3 تنظیم نمایید.
 • دمای فریزر را روی -18 بگذارید.
استفاده بیش از حد از مواد غذایی
 • پر کردن بیش از اندازه مواد غذایی در یخچال، مانع گردش هوا و انتقال برودت می‌شود.
نصب یخچال در جای نامناسب
 • یخچال را به دیوار نچسبانید.
 • کناره های یخچال کمی آزاد باشد.
 • یخچال را در مجاورت وسایل گرما زا قرار ندهید.
پارگی، پوسیدگی، دفرمه شدن لاستیک درب یا خرابی لولا
 • با مشاهده دفرمه شدن لاستیک آن را تعویض کنید.
 • لولا را کمی روغن بزنید.
مشکل در کمپرسور یا رله اورلود
 • در ابتدا رله اورلود بررسی و سپس کمپرسور چک شود.
کمبود یا نشتی گاز
 • نشت یابی، وکیوم و شارژگاز
کیپ بودن لوله های کندانسور
 • شستشوی لوله های کندانسور هنگام شارژگاز
مشکل در فن کندانسور (فن کنار کمپرسور)
 • اجازه ندهید پروانه فن، به بدنه برخورد کند.
 • به تمیز کردن پشت یخچال اهمیت دهید.
 • گرد و خاک روی فن کنار کمپرسور را با دستمال تمیز کنید.
 • کمی روغ به میل شفت فن بزنید.
 • با خرابی موتور فن، تعویض شود.
ایراد در فن اواپراتور (فن فریزر یا یخچال)
 • اگر پروانه فن با بدنه یا توده ای از یخ آب نشده برخورد میکند، مشکل را برطرف کنید.
 • کمی روغن به میل شفت فن بزنید.
اشکال در دمپر یخچال
 • مواد غذایی را جلوی دریچه دمپر قرار ندهید.
 • دریچه دمپر مکانیکی را با دست تنظیم نمایید تا برودت به راحتی منتقل شود.
 • مشکل دمپر الکترونیکی با تعویض سنسور برطرف میشود.
خرابی ترموستات یا سنسور محیطی
 • باید تعویض شود.
عدم دیفراست (یخزدایی)
 • سنسور دیفراست، ترمودیسک، ترموفیوز، المنت و برد الکترونیکی بررسی شود.
 • اگر به جای برد تایمر دارد، چک شود.
گرفتگی مسیر فاضلاب (درین)
 • با یک لوله نازک، سوراخ تخلیه را باز کنید.
 • چندبار لوله را در سوراخ فشار دهید.
 • پشت بند آن آب جوش بریزید.

پیشنهاد آی پی امداد:

علت سرد نشدن یخچال

در این مقاله به علت سرد نکردن یخچال و اینکه چرا یخچال شما خنک نمیکند میپردازیم ، یادتان باشد با خواندن مقاله های آی.پی امداد دیگر نیازی به تعمیرکار برای خود ندارید ، یخچال در فصول مختلف سال باید در دمای مشخصی کار کند تا محصولات و مواد غذایی ما را به خوبی نگهداری کند . سرد شدن بیش از اندازه یخچال باعث یخ زدن و سرما زدگی مواد غذایی می شود و گرم شدن و یا خنک نکردن آن باعث از بین رفتن آنها می شود. کمتر سراغ داریم کسی از خود شکایتی داشته باشد و عمدتا اگر هم این مسئله دیده شود به دلیل عدم می باشد. هر چند عوامل فنی هم در این خرابی یخچال دخیل هستند که در ادامه به آنها پرداخته ایم.

اما یکی از مشکلات شایع یخچال ها عدم خنک کنندگی کافی و یا سرد نکردن یخچال است. این مشکل هم می تواند به دلایل فنی باشد و هم اینکه برخی از موارد اصولی استفاده از یخچال مد نظر قرار نگرفته باشد. در این مقاله به دلایل فنی و غیر فنی که باعث سرد نکردن یخچال می باشند می پردازیم و امیدواریم شما هم اگر با این مشکل دست و پنجه نرم می کنید با مطالعه این متن به عیب یابی یخچال خود واقف شوید. هر چند یخچال در شرایط نرمال باید کار خود را به خوبی انجام دهد اما گاهی عدم رعایت برخی از موارد در هنگام استفاده از یخچال یاعث می شود تا یخچال به خوبی سرد نکند.

 

3 دلیل خنک نکردن یخچال به دلیل اشتباه شما

در ابتدا به 3 دلیل ساده خنک نکردن یخچال که چک کردن آن برای خانه دارها ساده باشد را توضیح داده ایم.

1: عدم تنظیم درست درجه دما؛ باعث سرد نشدن یخچال میشود:

 • یخچال را در دمای درست تنظیم نکرده اید.
 • هر یخچال در شرایط زمستانی و تابستانی نیاز دارد تا دمای متفاوتی برای آن در نظر گرفته شود.
 • معمولا در زمستان دمای یخچال بر روی 3 یا 4 و در تابستان بر روی 1 یا 2 درجه باید تنظیم شود. که در یک مقاله جامع از آی پی امداد به این موضوع پرداخته ایم.
 • اما برخی از دوستان فارق از این اطلاعات دمای یخچال را اصلا چک نمی کنند.
 • این موضوع باعث می شود گاها یخچال بر روی دمای 6 یا 7 هم تنظیم شده باشد که طبیعی است خنک کنندگی یخچال کم است.

پیشنهاد آی پی امداد:

2: مواد غذایی بیش از حد داخل یخچال یکی از دلایل خنک نکردن یخچال است:

 • اول اینکه میزان هوای کمتری در یخچال تولید می شود و هر بار با باز و بسته شدن یخچال این میزان هم خارج می شود.
 • دوم اینکه برخی از مواد غذایی ممکن است سرماساز های یخچال را مسدود کنند.
 • بسته های بزرگ را نباید در انتهای یخچال و هوا سازهای آن قرار دهید.

3: وجود مانع گردش هوا دلیل دیگر سرد نکردن یخچال است:

 • موتور یخچال در پشت یخچال قرار دارد و معمولا فن برای اینکه موتور را خنک کند نیاز به جریان هوای حداقلی دارد.
 • حالا اگر یخچال را در جایی دنج و کم هوا قرار دهید و پشت یخچال را هم محکم به دیوار بچسبانید و یا بخصوص به قسمتی پارچه ای و یا پلاستیکی بچسبد میزان دریافت هوا کاهش می یابد و این موضوع باعث و کم شدن قدرت خنک کنندگی موتور می شود.

10 دلیل فنی سرد نکردن یخچال

عواملی هم وجود دارند که ممکن است به دلیل کارکرد زیاد یخچال ، فرسودگی و یا خراب شدن به هر علتی اجازه خنک کنندگی به یخچال را ندهند. این عوامل زیاد هستند و تقریبا می توان گفت به دلیل اینکه وظیفه یخچال خنک کردن است و همه قطعات به کار برده شده در یخچال بصورت همپوشانی کار می کنند، خرابی هر قطعه حتی ناچیز در یخچال می تواند در عملیات کاری و کم شدن خنک کنندگی یخچال تاثیر گذار باشد اما مهم ترین عوامل گرم شدن دمای یخچال را می توان عوامل زیر دانست:

 1. دفرمه، پارگی یا پوسیدگی لاستیک دور درب یخچال
 2. خرابی کمپرسور یا رله اورلود موتور یخچال
 3. کمبود یا نشتی گاز
 4. کیپ بودن لوله های کندانسور
 5. مشکل در فن کندانسور (فن کنار کمپرسور)
 6. معیوب بودن فن اواپراتور (فن یخچال یا فریزر)
 7. اشکال در دریچه دمپر هوا (انتقال دهنده برودت)
 8. خرابی ترموستات یا سنسور محیطی (در یخچال های مکانیکی یا الکترونیکی)
 9. عدم دیفراست یا همان یخزدایی (در سیستم های الکترونیکی که ضد برفک هستند)
 10. اگر مسیر تخلیه (فاضلاب) گرفته باشد، در فرایند سرما سازی و کارکرد فن تداخل ایجاد می‌شود و در نهایت یخچال سرد نمیکند.

خدمات آی پی امداد:

1 – خرابی لاستیک یا لولای درب یکی از دلایل خنک نکردن یخچال است

خرابی لاستیک درب یکی از دلایل خنک نکردن یخچال است که در ادامه به شرح آن پرداخته ایم:

 • اگر درب یخچال شما به خوبی بسته نشود، به مرور زمان برودت از بین میرود و در نتیجه سرمای مطلوبی نخواهید داشت.
 • خشک شدن لولای درب و یا دفرمه شدن لاستیک و خود درب مانع بسته شدن درب یخچال می‌شود.
 • به لولای درب کمی روغن بزنید و در صورت خرابی تعویض شود.
 • اگر هم درب یخچال از حالت خود خارج شده است، باید تعویض شود.
 • همچنین ممکن است، لاستیک کیفیت یا چسبندگی خود را از دست داده باشد، که باعث خروج هوای خنک و ورود هوای بیرون به داخل یخچال شود.
 • امکان دارد لاستیک دفرمه، پاره یا پوسیده شده باشد.
 • بنابراین اگر با مشکل سرد نشدن یخچال مواجه شدید، حتما لاستیک را چک نمایید.
 • در صورت نیاز اقدام به کلیک کنید تا از خدمات آی‌پی امداد بهره مند شوید.

2 – معیوب بودن کمپرسور و رله اورلود یکی از دلایل سرد نشدن یخچال است

خرابی کمپرسور یخچال و رله اورلود یکی از دلایل سرد نشدن یخچال است که در ادامه به شرح آن پرداخته ایم:

 • کمپرسور یخچال با تبدیل گاز به مایع و پمپاژ آن به اواپراتور باعث خنک کردن یخچال میشود.
 • اگر کمپرسور یا رله اورلود آن به هر دلیل آسیب ببیند، فرایند خنک کردن یخچال انجام نمیشود.
 • برای چک کردن این موضوع؛ ابتدا کمپرسور را تست نمایید تا سالم باشد.
 • همچنین اگر رله کمپرسور خراب باشد، موتور قادر به شروع کار نیست و در نتیجه با مشکل عدم سرمای یخچال مواجه خواهید شد.
 • همچنین میتوانید با این تست را انجام دهید.
 • در بعضی از مدل های یخچال ساید بای ساید، خازن هم تعبیه شده است که برای مشکل روشن نشدن کمپرسور، این قطعه هم باید بررسی شود.

3 – کمبود یا نشتی گاز یکی از علت های سرد نکردن یخچال فریزر است

کمبود گاز یکی از علت های سرد نکردن یخچال فریزر است که در ادامه به شرح آن پرداخته ایم:

 • اگر گاز یخچال شما کم باشد؛ باعث برودت کم در یخچال میشود.
 • همچنین در نظر داشته باشید که گاز کم باعث میشود که در نتیجه به مرور زمان باعت میشود.
 • همچنین اگر دستگاه شما نشتی گاز داشته باشد، در ابتدا سرمای یخچال کم و در آخر به پایان میرسد.
 • توجه داشته باشید که با نشتی گاز، ابتدا یخچال و سپس فریزر سرمای خود را از دست میدهند.
 • برای  میتوانید از خدمات آی پی امداد بهره مند شوید.

ویدیویی مرتبط با این مقاله توسط تیم آی پی امداد تهیه شده است که شما کاربران گرامی می توانید در بخش ویدیو ها آن را مشاهده کنید.

4 – مشکل در لوله های کندانسور یکی از دلیل های خنک نکردن یخچال فریزر است

مشکل در لوله های کندانسور یکی از دلیل های عدم برودت یخچال فریزر است که در ادامه به شرح آن پرداخته ایم:

 • اگر موتور کار کند و کندانسور گرم باشد، نشان دهنده سالم بودن یخچال است.
 • اگر کمپرسور کار میکند ولی کندانسور گرم نیست؛ دستگاه شما مشکل دارد و در نتیجه سرمای مطلوبی نخواهید داشت.
 • مشکل ممکن است مربوط به کیپ کردن مدار کندانسور باشد.
 • وقتیکه کمپرسور دچار مشکل شود؛ روغن با گاز وارد مدار کندانسور میشود.
 • در نتیجه این موضوع منجر به کیپ شدن لوله های کندانسور میشود که یخچال سرمای خود را از دست میدهد.

خدمات آی پی امداد:

5 – خراب بودن فن کمپرسور یکی از مشکلات خنک نکردن یخچال است

خراب بودن فن کمپرسور یکی از مشکلات خنک نکردن یخچال است که در ادامه به شرح آن پرداخته ایم:

 • فن کمپرسور در پشت یخچال و کنار موتور تعبیه شده است.
 • کار خنک کردن موتور میباشد.
 • اگر این فن خراب شود؛ کمپرسور داغ شده و در نهایت یخچال شما سرمای خود را از دست میدهد.

6 – خراب بودن فن اواپراتور دلیل سرد نکردن یخچال است

خراب بودن فن اواپراتور دلیل سرد نکردن یخچال است که در ادامه به شرح آن پرداخته ایم:

 • فن اواپراتور در قسمت فریزر واقع شده است.
 • وظبفه فن اواپراتور هدایت سرما از فریزر به یخچال است.
 • اگر این فن آسیب ببیند، در نتیجه باعث سرد نکردن یخچال میشود.
 • توجه داشته باشید که در بعضی از مدل های یخچال ساید بای ساید، دو اواپراتور تعبیه شده است.
 • هم در قسمت یخچال و هم در قسمت فریزر
 • هر جا هم که اواپراتور باشد، فن هست.
 • هر کدام از فن ها هم وظیفه انتقال سرما را به یخچال یا فریزر بر عهده دارند.
 • اگر هر کدام از فن ها آسیب ببینند، برودت منتقل نمیشود و در نتیجه سرمای یخچال یا فریزر از بین میرود.

7 – خرابی دمپر هوای یخچال یکی از علت های سرد نشدن میباشد

 • کار دمپر هوای یخچال به مانند شبکه کولر میباشد.
 • اگر دریچه دمپر خراب باشد، برودت وارد یخچال نمیشود.
 • اگر چیدمان مواد غذایی مانع کار شود و جلوی آن را بگیرد، یخچال شما سرمای مطلوبی نخواهد داشت.
 • توجه داشته باشید که دو مدل دمپر وجود دارد.
 • دمپر مکانیکی و الکترونیکی
 • بهتر است درجه دمپر را روی مینیمم بگذارید.
 • اگر دریچه دمپر مکانیکی بسته است، میتوانید به راحتی با دست دریچه آن را بازتر کنید.
 • اما اگر دریچه دمپر الکترونیکی مشکل دارد باید سنسور آن تعویض شود.

8 – خرابی ترموستات یا سنسور محیطی علت سرد نکردن یخچال فریزر میباشد

در یخچال های قدیمی تنظیم درجه دما درون یخچال و با ترموستات انجام میشود. اما تنظیم دما با سنسور محیطی در یخچال های مدرن و هوشمند بصورت لمسی بر روی نمایشگر یخچال انجام میشود.

 • هر گاه ترموستات یا سنسور دقت خود را از دست بدهند و دما را به دمای واقعی مورد نظر شما نرسانند باعث می شود که یخچال گرم و یا سردتر از حد استاندارد شود.
 • اگر ترموستات یا سنسور محیطی دستگاه شما خراب باشد به کمپرسور فرمان شروع به کار را نمیدهد و در نتیجه یخچال سرد نمیکند.
 • همچنین در بعضی مواقع، خرابی ترموستات یا سنسور باعث یکسره کار کردن موتور میشود.
 • اگر موتور یکسره کار کند منجر به سوختن کمپرسور میشود و یخچال دیگر خنک نمیکند.

پیشنهاد آی پی امداد:

علت سرد نشدن یخچال های الکترونیکی

علت سرد نشدن یخچال فریزر های الکترونیکی به شرح زیر میباشد:

 • در یخچال فریزرهای الکترونیکی یا جدید؛ به جای ترموستات، سنسور محیطی تعبیه شده است.
 • بنابراین اگر سنسور محیطی مشکل داشته باشد، به کمپرسور فرمان اشتباه میدهد که در نهایت سرما یخچال یا فریزر از بین میرود.
 • همچنین به جای تایمر، برد الکترونیکی قرار گرفته است.
 • در ضمن قطعاتی به نام ترمودیسک، ترموفیوز و المنت به این یخچال فریزر ها اضافه شده است.
 • بنابراین اگر یخچال فریزر شما سرد نمیکند، در این مدل دستگاه ها که به نام نوفراست شناخته میشود، قطعات دیگر هم باید چک شود.
 • توجه داشته باشید که اگر ترمودیسک، ترموفیوز، المنت و برد الکترونیکی به هر دلیل آسیب ببینند، یخچال فریزر شما خنکی نخواهد داشت.
 • اگر رله اورلود، خازن یا خود کمپرسور مشکل داشته باشد، یخچال فریزر الکترونیکی شما، سرما نخواهد داشت.
 • کم بودن یا نشتی گاز هم منجر به از بین رفتن سرمای یخچال فریزر می‌شود.
 • مشکل در فن اواپراتور و کمپرسور هم میتواند دلیل دیگر خنک نکردن یخچال های الکترونیکی باشد.
 • توجه داشته باشید که گرفتگی در قسمت فاضلاب یخچال یا فریزر به مرور زمان سرما را از بین میبرد.
 • گرفتگی لوله فاضلاب باعث عدم کارکرد فن به دلیل یخ زدگی می‌شود.

در یخچال های نوفراست، برفک زدایی با استفاده از قطعات دیفراست به صورت اتوماتیک انجام می‌شود.

 

علت یخ نکردن فریزر

یخ شدن فریزر در نگه داری مواد غذایی که نیاز به دمای خیلی پایین دارند موثر است و برخی از مواد برای مانگاری بیشتر حتما باید در چنین دمایی نگهداری شوند، اما علت اصلی یخ نکردن فریزر چیست؟

 • تنظیم نادرست درجه فریزر میتواند علت یخ نکردن فریزر باشد.
 • بهترین دما برای فریزر در تمام فصول -18 می‌باشد.
 • اگر فریزر فن دارد، حتما باید بررسی شود تا علت سرد نکردن فریزر از خرابی فن نباشد.
 • معیوب بودن ترموستات یا سنسور محیطی باعث فرمان اشتباه به کمپرسور و در نتیجه، سرد نکردن فریزر می‌شود.
 • مشکل در برد الکترونیکی یا قطعات دیفراست: “سنسور دیفراست، ترمودیسک، ترموفیوز، المنت” منجر به سرد نکردن فریزر می‌شود.
 • اگر فریزر شما به جای برد؛ تایمر دارد، این قطعه هم باید بررسی شود.
 • خرابی رله اورلود یا خود کمپرسور هم باعث عدم سرما در فریزر می‌شود.
 • کم بودن یا نشتی گاز یکی دیگر از علت ها سرد نکردن فریزر محسوب می‌شود.
 • در انتهای دیواره فریزر، یک سوراخ کوچک تعبیه شده که به آن مسیر فاضلاب میگویند.
 • اگر مسیر فاضلاب گرفته باشد، به مرور زمان برودت از بین میرود.

پیشنهاد آی پی امداد:

چرا موتور یخچال کار میکند ولی سرما ندارد؟

یکی از مشکلاتی که ممکن است کاربران با آن مواجه شوند، این است که موتور یخچال کار میکند ولی سرما ندارد، که در ادامه علت سرما نداشتن یخچال در این شرایط را بررسی می کنیم:

 • یکی از مهمترین دلایلی که می توان برای این مشکل مطرح نمود، خرابی فن اواپراتور است که باعث جلوگیری از سرماسازی فضای درونی یخچال خواهد شد.
 • همچنین برد الکترونیکی از اصلی ترین است که ممکن است بخشی از این قطعه که فرمان لازم جهت خنک کردن یخچال را برعهده دارد، دچار مشکل شود.
 • اگر لوله های کندانسور هم کیپ شده باشد، سرما از بین میرود.
 • در صورتی که قطعات سیستم دیفراست: سنسور دیفراست، ترمودیسک، ترموفیوز، المنت دچار خرابی شوند، اواپراتور یخ میزند و در نیتجه سرما وارد یخچال نمی‌شود.
 • اگر دمپر هم مشکل داشته باشد، موتور کار میکند اما یخچال سرما ندارد.
 • چنانچه قسمت فاضلاب گرفته باشد، به مرور زمان یخچال سرد نمیکند، اما موتور کار میکند.

 

علت اینکه یخچال روشن است اما سرما ندارد چیست؟

در برخی مواقع مصرف کنندگان یخچال فریزرهای مختلف با این مشکل مواجه می شوند که یخچال روشن است اما سرما ندارد، که این مشکل می توان به دلیل بروز مشکلات مختلفی رخ داده باشد:

 • ممکن است رله و اورلود موتور یخچال دچار ایراداتی شده باشد که مانع از سرد شدن یخچال خواهد شد و باید این بخش ها را بررسی کنید.
 • ترموستات یا سنسور محیطی نیز قطعه ای است که با خراب شدن آن، کمپرسور فرمان نمیگیرد و در نتیجه یخچال سرد نمیکند.
 • بروز هرگونه مشکل در سیستم دیفراست موجب سرد نکردن یخچال شده و فرآیند سرماسازی یخچال را با اختلال مواجه خواهد کرد.
 • دمپر یخچال یکی از قطعاتی است که با باز شدن آن سرما به درون فضای یخچال وارد شده و در صورتی که دریچه آن باز نشود، یخچال خنک نخواهد شد.
 • از دیگر دلایل روشن بودن یخچال و عدم سرما، می توان به خرابی لاستیک درب، فن، تمام شدن گاز یخچال و اختلال در برد الکترونیکی اشاره کرد.
 • دلیل بعدی روشن بودن یخچال و عدم سرما، مربوط به گرفتگی در قسمت فاضلاب می‌باشد.

چرا یخچال خنک نمیکند ولی فریزر سرد است؟

یکی از مشکلات خنک نبودن یخچال و سرما داشتن فریزر است که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در ادامه به بررسی علت بروز این مشکل خواهیم پرداخت:

 • در برخی مواقع عملکرد هیتر دیفراست دچار مشکل می شود که در نتیجه آن کویل های اواپراتور برفک زده و سرمای لازم به یخچال نمی رسد.
 • اگر یخچال فریزر شما نشتی گاز داشته باشد، در ابتدا یخچال سرمای خود را از دست میدهد و به مرور زمان فریزر هم سرد نمیکند.

توجه داشته باشید که در بسیاری از مواقع اگر یخچال سرد نمیکند اما فریزر خنک است به دلیل نشتی گاز می‌باشد که به مرور زمان فریزر هم سرمای خود را از دست میدهد.

 • ممکن است فن اواپراتور (فنی که در فریزر قرار دارد) به درستی عمل نکند که در این شرایط برودت به یخچال منتقل نمی‌شود.
 • اگر فریزر سرما دارد، ولی یخچال سرد نمیکند، امکان دار دمپر مشکل داشته باشد.
 • بسته بودن دریچه دمپر به دلیل وجود مواد غذایی زیاد در جلوی آن یا خراب بودن دریچه دمپر از دیگر دلایل خنک نکردن یخچال و سرما داشتن فریزر است.
 • دقت نمایید تا مواد غذایی مانع انتقال سرما از دمپر به یخچال نشده باشد.
 • اگر  دمپر مکانیکی است، دریچه آن را به صورتی دستی باز تر نمایید.
 • اگر دمپر الکترونیکی است، احتمالا سنسور آن مشکل دارد و باید تعویض شود.

 

دلیل خنک نکردن یخچال بعد از جابه جایی چیست؟

دلیل خنک نکردن یخچال بعد از جا به جایی:

 • پس از بهتر است حداقل پس از مدت زمان دو ساعت دستگاه را به برق متصل کنید تا گاز درون آن ته نشین شده و از نشتی گاز و سرد نشدن یخچال جلوگیری گردد.
 • ممکن است به هنگام جابجایی، لوله های گاز و کندانسور یخچال دچار آسیب دیدگی یا نشتی شده باشند که باید آن ها را بررسی نمایید.
 • اتصالات یخچال و سایر بخش ها مانند کمپرسور یا موتور را مورد بررسی قرار دهید تا در زمان جابجایی دچار مشکل یا خرابی نشده باشند.
 • پس از جابجایی یخچال و فریزر و اتصال دستگاه به برق، به مدت 24 ساعت به آن زمان دهید تا یخچال به طور کامل خنک شود.
 • در آخر باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که حتما جابجایی یخچال خود را به افراد منخصص بسپارید تا پس از انجام آن کارکرد یخچالتان با مشکل مواجه نشود.

چرا یخچال خنک نمیکند؟ نظر تعمیرکار آی پی امداد درباره مشکل سرد نکردن یخچال فریزر

خازن کولر گازی یکی از مهم ترین قطعات در این دستگاه است که بنا به دلایل گوناگونی خراب شده و نیاز به تعویض دارد

علت سرد نکردن یخچال تک چیست؟

اگر میخواهید بدانید که چرا یخچال تک شما سرد نمیکند، به بررسی موارد زیر بپردازید:

 • اگر یخچال تک دارید و خنک نمیکند، در ابتدا باید به بررسی نشتی گاز بپردازید.
 • سپس چک نمایید تا کمپرسور قدرت لازم برای کمپرس کردن گاز را داشته باشد.
 • در آخر به بررسی خرابی ترموستات بپردازید.

خازن کولر گازی یکی از مهم ترین قطعات در این دستگاه است که بنا به دلایل گوناگونی خراب شده و نیاز به تعویض دارد

دلیل خنک نکردن فریزر تک چیست؟

چرا فریزر تک خنک نمیکند؟ توجه داشته باشید که دو مدل فریزر در خانه شما مصرف کنندگان وجود دارد. یک فریزر با برفک و دیگری بدون برفک است.

 • اگر فریزری که برفک میزند و خنک نمیکند، مشکل از نشت گاز، خرابی ترموستات و یا ایراد در کمپرسور میباشد.
 • اگر فریزری که برفک نمیزند و الکترونیکی است و سرد نمیکند، در ابتدا باید به بررسی قطعات مربوط به دیفراست (سنسور دیفراست، ترمودیسک، ترموفیوز، المنت، فن، برد الکترونیکی) بپردازید.
 • در مرحله بعد باید چک نمایید، تا علت سرد نکردن فریزر مربوط به نشتی گاز و یا خرابی کمپرسور نباشد.

چرا یخچال فریزر سرد نمیکنه؟

اگر محصولی که از آن استفاده میکنید، دارای دو درب است که بخشی از آن فریزر و دیگری یخچال است را یخچال فریزر میگویند. حالا سوال اینجا است که چرا یخچال فریزر سرد نمیکنه؟

 • اگر یخچال فریزر معمولی باشد، یعنی الکترونیکی نیست، دلیل سرد نکردن آن مربوط به مشکل در ، خرابی فن فریزر، تایمر، ترموستات و یا مشکل در کمپرسور میباشد.
 • اگر یخچال فریزر شما نوفراست یا همان ضد برفک باشد، علت خنک نکردن یخچال مربوط به عدم دیفراست یا همان یخزدایی میباشد، که باید قطعات مربوط به دیفراست و فن فریزر و یا گرفتگی در قسمت فاضلاب بررسی شود. در آخر هم باید چک نمایید تا برد الکترونیکی نیاز به تعمیر نداشته باشد و دستگاه نیاز به نشت یابی و شارزگاز مجدد ندا شته باشد.

توجه نمایید که خرابی کمپرسور و قطعات مربوط به آن به مانند رله اورلود یا خازن میتواند یکی از دلایل خنک نکردن یخچال ها در تمام مدل ها باشد.

پیشنهاد آی پی امداد:

چرا یخچال ساید بای ساید سرد نمیشه؟

چرا یخچال ساید بای ساید سرد نمیشه؟ توجه داشته باشید که سیستم ساید بای ساید در دو مدل میباشد. بعضی ها دارای برد الکترونیکی و در مدل دیگر برد تعبیه نشده است. اگر ساید بای ساید شما برد الکترونیکی ندارد و یخچال سرد نمیکنه، در ابتدا باید تایمر بررسی شود. سپس باید چک نمایید تا ترموستات، فن، ترمودیسک، ترموفیوز، المنت مشکلی نداشته باشد و در صورت خرابی هر کدام اقدام به تعویض نمایید.

توجه داشته باشید که نشتی گاز، خرابی رله اورلود کمپرسور و یا خود موتور و فن کنار کمپرسور در مدل های ساید بای ساید باید برای رفع مشکل سرد نکردن بررسی شود.

حالا اگر سیستم ساید بای ساید شما الکترونیکی است، در ابتدا باید سیستم دیفراست (سنسور دیفراست، ترمودیسک، المنت، فن) بررسی شود. سپس چک نمایید تا قسمت فاضلاب یا همان درین گرفتگی نداشته باشد و در آخر برد الکترونیکی، نشتی گاز، خرابی موتور و رله اورلود بررسی شود. در ساید بای ساید ها الکترونیکی، در قسمت یخچال دمپر تعبیه شده است که اگر خراب شود، باعث عدم ورود سرما به یخچال میشود. توجه داشته باشید که وظیفه دمپر انتقال برودت به کابین یخچال میباشد. اگر ساید بای ساید شما دو اواپراتور میباشد، برای مشکل سرد نشدن یخچال؛ باید قسمت اواپراتور یخچال، فاضلاب یخچال، فن بررسی شوذ.

در منزل در کمترین زمان با نیو سرویس

در این مقاله با معرفی 6 علت اصلی، سوال شما را پیرامون چرا یخچال خنک نمیکنه و مشکلات گرم کردن یخچال پاسخ دادیم. همانطور که مشاهده کردید دلایل مختلفی برای خنک نکردن یخچال وجود دارد که با شناسایی این دلایل و تعمیر سریع آن‌ها میمنظور از سرد نکردن یخچال، حالتی است که دستگاه کار می‌کند اما نمی‌تواند به اندازه کافی دما را کاهش دهد. عدم وجود سرمایش کافی داخل یخچال می‌تواند به فساد زودتر مواد غذایی، فشار بیشتر روی کمپرسور، بروز مشکلات دیگر همچون و چندین و چند دردسر دیگر منجر شود.

سرد نکردن یخچال می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. از آنجا که یخچال برای رسیدن به عملکرد اصلی خود از مجموعه ای بهم مرتبط تشکیل شده، ایراد در هر یک از بخش‌های مهم آن می‌تواند عملکرد دستگاه را بهم ریخته و منجر به گرم شدن داخل یخچال و سرد نکردن دما به اندازه کافی شود.

 1. تنظیم نبودن دمای یخچال

گاهی علت سرد نکردن یخچال یا علت یخ نزدن فریزر، صرفا تنظیم نبودن دمای دستگاه است. اگر از یخچال فریزرهای قدیمی استفاده می‌کنید، تنظیم دما به کمک ترموستات‌های ولومی و در مدل‌های جدیدتر، به کمک کلیدها و صفحه دیجیتال انجام می‌شود.

در فصول سرد و گرم سال از تنظیم بودن دما یا درجه یخچال خود مطمئن شوید.

تعمیر تخصصی یخچال خود را به کاراباما بسپارید پشتیبانی 24 ساعته در 7 روز هفته

 1. وجود مانع و عدم گردش هوا

داخل یخچال فریزرها از دریچه های هوایی و فن هایی استفاده شده که وظیفه به جریان انداختن و گردش هوا در داخل محفظه یخچال را برعهده دارند.

طبیعتا اگر بسته‌های حجیم و بزرگ وسایل و مواد غذایی را در مقابل این فن‌ها و دریچه‌ها قرار دهید، گردش هوا به درستی اتفاق نیوفتاده و سبب یکنواختن نبودن دمای داخل یخچال می‌شود که این مورد می‌تواند علت خنک نکردن یخچال باشد.

 1. خراب شدن برد الکتریکی

از دیگر دلایل خنک نکردن یخچال، خراب شدن برد الکتریکی است. خرابی این قطعه که فعالیت تمامی قطعات یخچال را تحت نظر دارد، منجر به سرمایش ناکافی یخچال خواهد شد. از یک تکنسین برای بررسی و تعمیر برد کمک بگیرید.

 1. مقدار زیاد مواد غذایی داخل یخچال

اگر مواد غذایی بسیاری را داخل یخچال قرار دهید، به طوری که از ظرفیت مجاز آن بیشتر شود و مواد به صورت فشرده و روی هم کیپ شده قرار بگیرند، گردش هوای سرد داخل دستگاه ممکن نبوده و به کمپرسور فشار وارد می‌شود که ممکن است نتواند پاسخگوی این میزان از مواد غذایی و کاهش دمای آنها باشد، درنتیجه باعث گرم شدن داخل یخچال خواهید شد.

 1. گرم شدن داخل یخچال به علت ایراد درب

در صورتی که قفل درب یخچال معیوب باشد و درب به درستی بسته نشود، دمای داخل آن نمی‌تواند پایدار بماند و با خروج هوای سرد شاهد گرم شدن داخل یخچال خواهید بود.

همچنین یکی از مهمترین مواردی که حتما باید از درستی کارکرد آن مطمئن شوید، واشر یا لاستیک دور درب یخچال است.

اگر لاستیک درب یخچال کنده یا پاره شده، شل شده یا از درب جدا شود، به گونه‌ای که اجازه ورود هوای گرم بیرون را به داخل یخچال بدهد، مشکلات بسیاری از جمله خنک نکردن یخچال را در پی خواهد داشت.

 1. کثیف بودن لاستیک دور درب

کثیفی لاستیک درب نیز می‌تواند دیگر علت سرد نکردن یخچال باشد. با گذشت زمان، لاستیک‌های درب کثیف می‌شوند و همین باعث می‌شود که درب به درستی بسته نشود.

 • برای پیشگیری از بروز این مشکل لاستیک درب یخچال را با یک اسفنج و آب گرم و صابون تمیز کنید.
 • همچنین قسمت‌هایی از یخچال که با لاستیک تماس دارند را تمیز کنید.
 • از پاک کننده‌های ساینده، برس‌ها، پدهای شستشو، مایعات قابل اشتعال یا اسپری‌های تمیز کننده پنجره استفاده نکنید.
 1. کثیف بودن کویل‌ های کندانسور

هنگامی‌ که کویل‌های کندانسور در پشت یخچال کثیف شده باشند، دستگاه نمی‌تواند به درستی خنک کند. یکی از ساده‌ترین مواردی که می‌توانید برای نگهداری یخچال فریزر انجام دهید این است که حداقل هر شش ماه یک بار آن را بیرون بکشید و سیم پیچ‌های کندانسور را تمیز کنید.

اگر حیوان خانگی دارید، باید زودتر از شش ماه یک بار یخچال را بیرون بکشید و کویل‌ها را تمیز کنید.

 1. تراز نبودن یخچال

یخچال‌ها باید تراز باشند تا بتوانند به درستی کار کنند. اگر یخچال تراز نباشد، ممکن است درب به درستی بسته نشود و در نهایت داخل یخچال سرمایش کافی نداشته باشد.

در صورتی که علت سرد نکردن یخچال همین باشد، با تراز کردن آن روی سطح مشکل برطرف خواهد شد.

 1. قرار دادن یخچال در جای نامناسب، علت سرد نکردن یخچال

اگر یخچال در یک محیط گرم یا سرد، مانند فضای باز یا گاراژ قرار بگیرد، ممکن است توان خنک کنندگی آن تحت تأثیر قرار بگیرد.

گاراژی که خیلی سرد باشد یخچال را گیج می‌کند و به این ترتیب دستگاه سرمایش کافی نخواهد داشت. اگر گاراژ گرم باشد، یخچال بیشتر از حالت عادی کار می‌کند تا فضای داخلی خنک شود.

نکته

حتی زمانی که یخچال در یک محیط معتدل قرار دارد، وسایل گرماده مانند ماشین ظرفشویی، اجاق گاز یا اجاق‌های مجاور یخچال می‌توانند بر سرمایش یخچال تأثیر بگذارند.

 1. کم شدن گاز یخچال

یکی از شایع‌ترین دلایل سرد نکردن یخچال نشتی یا کمبود گاز مبرد است. برای برطرف کردن این مشکل کافیست از یک کمک بگیرید.

 1. خرابی ترموستات یا سنسور محیطی

در یخچال‌های قدیمی ترموستات وظیفه تنظیم دمای داخل یخچال را بر عهده دارد و در یخچال‌های امروزی تنظیم دما به کمک سنسور محیطی انجام می‌شود.

طبیعی است که خرابی این دو منجر به گرم شدن فضای داخل یخچال می‌شود. به علاوه، گاهی ایراد پیدا کردن سنسور یا ترموستات منجر به یکسره کار کردن موتور می‌شود.

در نهایت، ممکن است کمپرسور بسوزد و یخچال دیگر توان خنک کردن نداشته باشد.

 1. خرابی رله و کمپرسور

کار تبدیل گاز به مایع بر عهده کمپرسور یخچال است. در صورتی که کمپرسور یا رله آن خراب شوند، موتور نمی‌تواند کار کند و با کار نکردن موتور یخچال دیگر نمی‌تواند به درستی خنک کند و مواد غذایی به سرعت از بین می‌روند.

 1. خراب بودن فن اواپراتور

خرابی یا ایراد فن اواپراتور از دلایل سرد نکردن یخچال است. وظیفه این فن هدایت سرما از قسمت فریزر به یخچال است. به همین دلیل آسیب دیدن آن باعث می‌شود که یخچال سرمایش کافی نداشته باشد.

در مواقعی که موفق به عیب یابی آن نشدید پیشنهاد ما: خدمات تخصصی و فوری کاراباما امکان ثبت سفارش در 7 روز هفته (7 صبح تا 12 شب)

کلام پایانی

در این مقاله به علت سرد نکردن یا خنک نکردن یخچال و گرم بودن داخل آن و نیز علت یخ نزدن فریزر پرداختیم. همچنین متذکر شدیم که دلایل سرد نشدن و گرم شدن داخل یخچال به برند دستگاه مربوط نیست و انواع برندهای ایرانی و خارجی از جمله یخچال ساید بای ساید سامسونگ، ال جی، جنرال الکتریک، امرسان، اسنوا، هیمالیا، الکترواستیل و غیره در این مورد مشابه اند.

همچنین توجه داشته باشید که یخچال فریزر دستگاه حساسیست، اگر پس از مطالعه این مقاله هنوز قادر به رفع مشکل خود نبودید، بهترین کار ممکن تماس با است.

منظور از سرد نکردن یخچال، حالتی است که دستگاه کار می‌کند اما نمی‌تواند به اندازه کافی دما را کاهش دهد.

توصیه می‌شود هر شش ماه یک بار یخچال را بیرون بکشید و کویل‌های کوندانسور را تمیز کنید.

در یخچال‌های قدیمی ترموستات وظیفه تنظیم دمای داخل یخچال را بر عهده دارد و در یخچال‌های امروزی تنظیم دما به کمک سنسور محیطی انجام می‌شود.

‌توانید از خسارت‌های جبران ناپذیر در آینده جلوگیری کنید.

دکمه بازگشت به بالا